• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli 13 °C

Siyaset memleket için mi, menfaat için mi?

Cem ŞAKOĞLU
2015 seçimlerine çeyrek kala gazetelerde kimler aday, kimler değil bir dolu haberler yer almaya başladı. Oyunlar, salvolar, ön plana çıkma çalışmaları, gündeme gelme, gündemde kalma sevdaları, her dem bademler, biz olmazsak olmazlar, hevesliler, olamayacaklarını bile bile bir umut, aday adayı olsam mı acabacılar ve daha bir dolu renkli karakter ekranlara ve sayfalara düşmeye başladı. Düşünün ben bile düştüm. Artık her belediye başkanlığı, her milletvekilliği seçimi öncesinde ‘Aday değilim’ yazısı yazmaktan, mesajı vermekten bir hal oldum. Evet aday değilim ama yazımın altındaki konu bu değil onu belirteyim. 
Nasıl başlayayım bilemedim yazıya. Siyaset ne için yapılır? Ya da şöyle mi demek gerekli, bir insan siyasete neden girer? Bir sonraki aşamada bir insan bir yerlere neden aday olur? Örneğin belediye başkanlığına ya da örneğin milletvekilliğine neden aday olur? Daha alt konumları yazmadım ama bu tamamı için geçerli. Meclis üyelikleri, seçimle gelinen kamu birimleri ve hatta sivil toplum kuruluşlarının başkanlık ve kurulları da geçerli bu söylemim için. İnsanlar bu makamları neden isterler? 
Benim de bir makamım olsun diye mi? o makamı kendi menfaatleri için kullanabilmek için mi? İçinde bulunduğu siyasi erkin varlığını sürdürebilmesi için mi? Güç için mi, şöhret, unvan, mevkii sahibi olmak için mi? Ekonomik olarak (iyi niyetle düşünelim) iyi bir emekli maaşı olduğu için mi? Ellerindeki büyük yatırımı hayata geçirtebilmek için mi? Başka birilerinin sponsorluğunda, başka birilerinin işlerini halledebilmek, iş bitiricilik yapabilmek için mi? Daha bir milyon çoğaltabileceğimiz sebeplerin en sonuna son derece iyi niyetli bir son soru ile dur diyelim, yoksa beldesine, kentine, memleketine içtenlikle hizmet edebilmek için mi?
Şimdi sizlere de aynı soruyu içtenlikle soruyorum. Bir insan bir makama gerçekten neden aday olur? Ben sivil toplum kuruluşlarında kurul üyelikleri de, başkanlıkta yaptım. Siyasi görüşüm olan partimde kurul üyelikleri de, genel merkez yöneticiliği de yaptım. Ancak bunları hiçbir yere aday olma düşüncesi ile yapmadım ve aday da olmadım. Yani şunu hiçbir zaman söylemedim ‘Bilmem ne belediyesine aday olmayı düşünüyorum’ Ya da ‘Milletvekilliğine aday olmayı istiyorum’ Söylemedim çünkü istemiyorum. Çünkü bunun için o makamlara ihtiyacım yok. Ben şayet adamsam, kentimde zaten hem belediye başkanıyım, hem milletvekiliyim. Kimsenin arkasından konuşmuyorsam, herkesin yarasını sarabilmek için gücüm nispetinde uğraş veriyorsam, yalan konuşmadan, riya yapmadan, kimseyi pohpohlamadan, gelen ağam, giden paşam oyunlarını oynamıyorsam hangi kapı beni geri çevirir ki? Kendi elimdeki imkânları bu kentin doğruları nispetinde kullanmak mutlu ediyor beni. Birilerinin mutluluğunda bir parçacık da olsa pay sahibi olabilmek yüreğimi coşturuyor ise eğer bunun için makama ne gerek var ki? 
Bu güne kadar ki görev aldığım tüm kurum ve kuruluşlarda bu hissiyatımla hareket ettim ve bundan sonra da bu konuda bir değişiklik olmayacak hayatımda. Benim siyasete bakış açımda belediye başkanlığı ve milletvekilliği makamlarının belirli bir ağırlığı olmalı düşüncesi hakim. Kişilerin siyaseten veya her ne sebeple olursa olsun talip oldukları makamları gerek bilgileri, gerek tecrübeleri, gerek kültürleri ile doldurmaları gerekli. 70 küsur milyon insanı yönetecek 550 kişinin kırk kere süzülmüş saflıkta ve berraklıkta olması gerekli. Bilgisiyle topluma ışık saçmalı, icraatlarıyla örnek olmalı, söylemleriyle herkesi doğruluğa sevk etmeli. Çünkü o 550 kişi bu memleketi dünya memleketleri ile önce aynı seviyeye taşımak sonra da daha ilerilere götürme sorumluluğunda olmalı. Daha çok insanı işe sokmak, daha çok insana silah ruhsatı aldırmak, daha çok insanın ihalesinde arka olmak için olmamalı mesela. Bakın işin menfaat kısmına girmedim daha. 
70 küsur milyon kişi arasından seçilmiş 550 insandan bahsediyoruz, samanlıkta iğne aramak daha kolay aslında. Ancak biz böyle mi davranıyoruz sizce? Sandığa giderken hangi kriterlere göre seçiyorsunuz milletvekillerimizi? Eğitimine mi, görgüsüne mi, konusunda uzmanlığına mı, bilgisine mi yoksa benim partimin adayı olsun da kim olursa olsuna göre mi? Hatta benim işimi görecek biri olsun da kim olursa olsun diye mi? 
Hani zaman zaman kızdığımız, söylendiğimiz, kötü sözler sarf ettiğimiz insanlar var ya, işte onların tamamını biz seçtik unutmayın. Kendi menfaatlerimize en yakın olanı hangisiyse, bizi o menfaatlere en çok kim ikna ettiyse onu seçtik. Mesela doğru insan olduğunu bildiğiniz halde sizin siyasi görüşünüzü temsil etmeyen kaç kişiye oy verdiniz bu güne kadar? Kentinizi gerçekten yöneteceğine inandığınız ama sevmediğiniz bir partiden aday oldu diye kaç kişiyi sandığa gömdünüz bu güne kadar? Kentin kaç kere kaderiyle oynadınız? Ve hatta memleketin. 
Şöyle bir zorlayın hafızalarınızı, 91 yıllık Cumhuriyet tarihimizde aklınızda milletine gerçekten hizmet etmiş kaç tane milletvekili, kaç tane belediye başkanı gelecek bir bakın bakalım. İsimlerini bir kağıda yazın alt alta. Bakalım kaç tane yazabileceksiniz. Oysa ki siz seçiminizi memleket, vatan, millet kriterleri altında yapmış olsaydınız, ki buna ben de dahilim elbette, bu gün ne ben bunları yazıyor olacaktım, ne de bunlar bu memlekette konuşuluyor olacaktı.
Maalesef birçoğumuz sosyal statü hastalığına yakalanmış durumdayız. Maalesef savurganlık hastalığı tüm milletimizi kasıp kavurur hale gelmiş. Kazanmak için her şey mubah, iktidar olmak için omurgaya göre ideal icat eder olmuşuz. Üzgünüm inanın bunları yazarken ama bir kere daha maalesef ki gerçeklerin çoğu bunlardan ibaret. Bunca yanlışın içerisinde hiç mi doğru insan seçilmedi. Seçildi elbette ki ancak işte onlar maalesef o kağıda yazmayı aklınızdan geçirdiğiniz birkaç isimle sınırlı kaldı. Onları yazarken bile aklınızdan içinde bulunduğu siyasi konumunu geçirmediniz mi? İşte budur bizi biz yapmaktan uzaklaştıran nokta.
2015 seçimlerine çeyrek kaldı. 70 küsur milyon nüfuslu Türkiye Cumhuriyeti halkı kendisine yeni dönem için 550 tane pırlanta seçecek. Seçilmiş 550 insan. Siz seçeceksiniz unutmayın. Çakma, taklit, imitasyon pırlantayı anlamak çok kolay değil elbet ama inanın eğer gerçekten yüreğinizle karar verebilirseniz, bunca yıldır oynanan kirli oyunların içerisinden temiz siyasetçileri de çıkartabilirsiniz. İşte o zaman inanın doğru, bilgili, kültürlü, işinin uzmanı, yetenekli insanlar da hiç tereddüt etmeden o makamlara adaylıklarını koyacaklardır. Bu düzeni değiştirecek olan sizlersiniz. Bizi yönetecek olan insanları bizden başkası seçemez. Ancak kendi menfaatlerimiz uğruna koskoca bir memleketin kaderiyle oynamak da bizim elimizde. İyi de sizin elinizde, kötü de. Doğru da sizin elinizde, yanlışta. Hani hikayede olduğu gibi ; İki genç bir bilgeyi alt etmek amacıyla avuçlarının arasına bir kelebek almışlar. Ellerimizin arasında kelebek var. Bu kelebek ölü mü yoksa dirimi diye soracaklar, bilge ölü derse avuçlarını açıp kelebeği salacak, diri derse, hafifçe bastırıp kelebeğin yaşamına son vereceklermiş.  Bilgeye sormuşlar ‘İki elimizin arasında bir kelebek var. Kelebek ölü mü yoksa diri mi?’ Bilge iki gencin de gözlerinin içerisine bakarak cevap vermiş ‘Sizin elinizde’, ‘Ölüm de, yaşam da sizin elinizde’ Hepinize İyi Pazarlar diliyorum. Dostçakalın..

NE VERİRSENİZ ONU ALIRSINIZ
Sanıyorum bunu daha önceden de söylemiştim size. Araba kullanırken, bazen şehir içerisinde ağır ağır hareket ederken, yürüyüş yolunda yürürken, bir kafede, bir bankta, bir restoranda otururken önünüzden, yanınızdan, karşınızdan geçen insanların yüzlerine dikkatle baktınız mı? Şayet dikkatle baktıysanız, genel yapı üzerinden insanların suratları hep asık. Kaşlar çatılmış, değilse mutlu mu, mutsuz mu belli olmayan ifadesiz bir yüz. Dokunsanız patlamaya hazır bir bomba. Hani canlı bomba arıyorlar ya, kimse tam da dibinde duranı görmüyor neredeyse. 
Hemen hepimizi bir mutsuzluk sineği ısırmış. Ya da birkaç kişiyi ısırmış ama mikrobu bulaşıcı olduğundan bütün topluma yansımış bir mutsuzluk halimiz var. Kendi elimizle monotonlaştırdığımız bir hayat, yukarıda siyaset konusunun sonlarında yazdığım bir statü kovalamaya çalışırken kaçırdığımız bir hayat var elimizde. Bu hamurun içerisine bir de teknolojiyi attık mı tamamdır. Sosyal yaşamın içerisinden insanın yaşam kaynaklarının bence en başında gelen birbirine dokunma, bire bir temas, yani karşılıklı sohbet, sarılma, karşındakini mimikleriyle de olsa hissetme, arada bir ona dokunma yetisini yavaş yavaş ortadan kaldıran bilgisayar. Günden güne karşılıklı ve dokunarak sohbetsiz bir yaşama doğru baskı yapan bir teknoloji. Bombanın tüm parçalarını tamamlamış durumdasınız. Tesir oranına gelince, o da kişinin ihtirasıyla doğru orantılı. Elde etmeye çalıştığı şeyin peşinde tükettiği enerji ile ters orantılı bir tesir. Neredeyse herkes patlamaya hazır vaziyette.
Geçtiğimiz günlerde internette bir video izledim. (http://www.youtube.com/watch?v=4eMieX-G7H0) Bir tespit için düzenlenmiş bir kamera şakasıydı bu. Bir otobüs durağına bir kamera yerleştiriyorlar. Durakta otobüs bekleyen üç beş kişiden bir tanesi oyunun içindeki adam. İşte o adam bir müddet sonra önce ince ince gülmeye başlıyor. Sonra yavaş yavaş sesini yükseltiyor. Tabi ki duraktaki diğer insanların da dikkatini çekiyor bu. Derken gülüşmeler başlıyor ve adamımız gülüşlerini kahkahalara yükseltiyor. Kısa bir süre sonra duraktaki diğer insanlarda ne olduklarını hiç bilmedikleri bir konu için o adamla birlikte kahkahalarla gülmeye başlıyorlar. Kişiler değişiyor, yenileri geliyor ve aynı senaryo defalarca uygulanıyor ve sonuç aynı. Adam güldükçe duraktaki diğer insanlarda kahkahalarla gülüyorlar. Demek ki somurtmak yerine, yüzümüze bir parça gülüş katmak gerekli.
Hani eskiden beri birçok defa karşımıza çıkan bir teoridir ‘Kelebek etkisi’ "Amazon Ormanları'nda bir kelebeğin kanat çırpması, ABD'de fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, Dünyanın yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir." tezini ortaya koyar. Fakat daha çok yaratılan bir kaosun büyüyerek artmasını ifade eder. Tam da bizim içimizde olduğumuz durum gibi. Öğretilmiş bir mutsuzluk sanki. Sanki birileri tarafından kasıtlı olarak bize ezberletilen bir yaşam tarzı. 
Başka bir yöne çevirmek istiyorum konuyu. Birçoğunuz yurt dışına gitmişsinizdir. Gitmeseniz bile televizyonlarda izlediğimiz insanların bakış açıları ile bizim insanımızın bakış açıları arasında dağlar bulursunuz. Hemen konduruveririz ‘Kültür farkı’ diye. Evet tabi ki belirli kültür farkları oluşabilmektedir ve oluşmalıdır da, bizim kültürümüzün bir çok üstün tarafı da o Avrupalı insanların yanına bile yaklaşamayacağı konumda. Ancak şu kurallar konusu var ya. İşte o da yukarıda bahsettiğimiz gibi. Yani sen ne verirsen onu alıyorsun. 
Örnek olarak söylüyorum, bizim ülkemizde sanki sürücülere ayrı, yayalara ayrı uygulanan kurallar var. Mesela kırmızı ışıkta geçmek sürücülere kesinlikle cezai uygulama gerektiren bir durum iken, yayalarımız için aynı kırmızı ışık neredeyse hiçbir şey ifade etmiyor gibi duruyor. Kişi kendisi için yanan ışığa bakmıyor bile. Baksa da takmıyor zaten. Çünkü ona bir şey ifade etmiyor. Çünkü uygulanan bir cezai durum söz konusu değil. Evet yasak ama her hangi bir trafik memuru yayanın kırmızı ışıkta geçtiğini gördüğünde ‘Işık ihlali yaptınız. Size ceza yazmak durumundayım’ deyip eline makbuzunu tutuşturmuyor. Onun için de kurala uymak gibi bir derdin içerisine girmiyor insanlar. Hal böyle olunca da araç sürücüleri ile yayalar arasında ister istemez bir gerginlik yaşanıyor. Bir de şu yol verdiğinizde salına salına ve sanki ‘Mecbursun, beni bekleyeceksin’ der gibi önünüzden 15 dakikada geçen insanlar yok mu? Var tabi ki. Ancak onlara sabır göstermek de sizin üstünlüğünüzü ortaya koyuyor unutmayın. 
Yine geçenlerde internette izlediğim iki farklı videodan büyük keyif aldım. İnsanlar kuralları biliyorlar ve uyguluyorlar. Uygulamayanlara da vatandaşlık haklarını kullanarak yaptıkları hatalarını hatırlatıyorlar. Nasıl mı? Birinci videoda (https://www.facebook.com/video.php?v=765190090203680) bir araç bisiklet sürücüleri için ayrılmış olan kırmızı şeritte ilerliyor. Tabi ki yaptığı hareket kural dışı. Bisikletli bir bayan sürücü, bisikleti ile o aracın tam karşısında duruyor. Tabi araçta mecburen duruyor. Bisikletli bayan bisikletinden iniyor ama şeridini asla terk etmiyor. Yani kendi şeridini işgal eden sürücünün tam karşısında bisikleti ile duruyor. Araç sürücüsü ne yaptıysa bisikletli bayan bisikletini çekmiyor. Sonra bir ara elindeki bisikletini yine şeritten kaldırmadan yere bırakıyor ve cebindeki telefonunu çıkartarak kırmızı bisiklet yolu üzerindeki aracın fotoğrafını çekmek üzere hareket ediyor. Araç sürücüsü aracını nasıl geri çekeceğini ve nasıl şerit değiştireceğini şaşırıyor ve halkın da tepkileri ile orayı terk ediyor. Çünkü o bayan o fotoğrafı çekip trafik ekiplerine verirse büyük bir ceza yiyecek. İşte bu bilinçle yapıyor hareketini ve sürücüyü doğru hareketi yapmaya zorluyor. Bir başka videoda da bir araç kırmızı ışık yandığında yaya kaldırımının tam da ortasında duruyor. Yayalar karşıya geçmek için yaya kaldırımının dışına çıkmak zorunda kalıyor. Oysaki kural olarak dünyanın her yerinde araçlar yaya kaldırımlarının üzerinde duramazlar. Orası yayalara aittir. Yayalardan bir tanesi o yaya kaldırımının ortasında duran adamın aracının tam önüne gelip yüzünü de araca dönerek duruyor. Bildiğiniz elini kolunu bağlayıp duruyor. Araçlara yeşil yandığı halde o genç aracın önünden çekilmiyor. Sağdaki, soldaki diğer araçlar yollarına devam ettikleri halde, o araç önünde o genç durduğu için devam edemiyor. Araç bir parça geri almak istiyor fakat genç tamamen yaya kaldırımını terk edene kadar araca yol vermiyor. Aslında video devam ediyor ve aynısını yandaki bir başka araç sanki inat yapar gibi bilerek yapıyor ve genç o aracın önünde de tamamen geri gidene kadar duruyor. 
Şimdi öncelikle şunu belirtmeliyim ki bunları size sizde böyle yapın diye anlatmıyorum çünkü burası Türkiye. Bu ve buna benzeri hareketleri algılayabilecek olgunluğa maalesef ki henüz erişmiş değiliz. Bu videonun bir benzeri de Rusya’da çekilmiş. Onlar da biraz bizi andırıyorlar. Haklısınız kuralı ihlal ettik ama geç kaldım diyerek yola girenlerde var, beyzbol sopasını eline alıp aşağıya inende. 
Demem şu ki, insanlar karşılarındaki insanlardan ne bekliyorlarsa onlara da öyle davransınlar. Karşınızda iyi ve anlayışlı insanlar arıyorsanız, öncelikle siz de öyle olmalısınız. Sıra beklerken öncelik için torpil arıyorsanız, bir başka gün sıranızı gasp edene tepki vermeniz inanın başınızı belaya sokacaktır. Sabırlı olmak ve en önemlisi doğru olmak lazım. Karşımızdan beklentilerimizle insanlara uyguladıklarımız birbiri ile örtüşmeli. Aksi halde bu gün yaşadığımız hayat gibi çorbaya döner her şey. Artık o saatten sonra da hangisi doğru, hangisi yanlış tartışmaya başlar insanlar. Bütün mantık bir anda, çalıyor ama yapıyor mantığına dönüşüverir. Dikkatli olmak lazım. Saygılarımla…

GÖLCÜK’TE AŞURE FESTİVALİ..
Yok yok öyle başlığı görünce belediyenin düzenlediği bir aşure festivali falan gelmesin aklınıza. Bu bizim çok sevdiğimiz Sevgili Kardeşimiz Uğur SARAL’ın üç yıldan bu yana sürekli yaptığı ve artık geleneksel hale gelen bir organizasyon. İlk yılında ben yoktum ancak iki yıldır koşa koşa ve keyifle gidiyorum bu organizasyona. Çünkü Sevgili Uğur ulaşabildiği tüm dostlarını bu organizasyona davet ediyor. Şimdi söyleyeceğim şey şaka gibi gelebilir ama inanın yüzlerce insan o gün Sevgili Uğurların evinin arka bahçesine aşure yemeye geliyor. 
Eş, dost, akraba dışında kentin siyasi objeleri de bu keyifli dostluk gününde bir araya geliyor. İnanın bu sene de geçen sene olduğu gibi uzun zamandır görmediğim bir çok dostumu yine aşure gününde gördüm. Uğur Saral’ın Sevgili Annesi Leyla Saral’ın kendi elleriyle yaptığı aşurelerin lezzetini anlatmanın sanıyorum ki anlamı yok. Hani derler ya duyan geliyor diye, aynen öyle. Aşurenin lezzetini Saral ailesinin misafirperverliğini duyan hemen herkes koşarak geliyor. Mesela bu aşure günü sayesinde elimizde kâselerle İzmit Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Ayhan Acar ile tanışmak nasip oldu. Kısmet bu güneymiş. Sayın Acar’dan tartı ve mancarlı pide sözü bile aldım. Sevgili Berkan Aslan sayesinde ilk kez teknolojinin yeni oyuncağı telefonların selfie çubuğuyla ekranlara gülümsedik. Aşurelerin önünde afili de bir poz verdik.
Bakın böylesi organizasyonlar çok önemli. İnsanların birbirlerinden koparılmak için bunca çabalar harcanırken, bir araya getirmek için gösterilen bu cılız çabaları el üstünde tutmak gerekli. Leyla annem ellerine kollarına sağlık, aşurelerde, lokmalarda harika olmuş. Çaylar ikramlar, misafirperverliğiniz hepsi muhteşemdi. Sevgili Uğur, güler yüzün, ev sahipliğin, dostluğun, birleştirici kimliğin ve dostlarının üzerine titremen hepimizi inanılmaz mutlu ediyor. İyi ki varsın. Her şey için sonsuz teşekkürler..

AFFETMEK..
Bir lise öğretmeni günün birinde derste öğrencilerine bir teklifte bulunur: 
- Bir hayat tecrübesi yaşamak ister misiniz?
Öğrenciler çok sevdikleri hocalarının bu teklifini tereddütsüz kabul ederler.
- O zaman!, der öğretmen. 
- Bundan sonra ne dersem yapacağınıza da söz verin. Öğrenciler bunu da kabul ederler. 
- Şimdi yarınki ödevinize hazır olun. Yarın hepiniz birer plastik torba ve beşer kilo patates getireceksiniz! Öğrenciler, bu işten pek bir şey anlamamışlardır. Ama ertesi sabah hepsinin sıralarının üzerinde patatesler ve torbalar hazırdır. Kendisine meraklı gözlerle bakan öğrencilerine şöyle der öğretmen: 
- Şimdi, bugüne dek affetmeyi istemediğiniz her kişi için bir patates alın, o kişinin adını o patatesin üzerine yazıp torbanın içine koyun. Bazı öğrenciler torbalarına üçer-beşer tane patates koyarken, bazılarının torbası neredeyse ağzına kadar dolmuştur. Öğretmen, kendisine "Peki şimdi ne olacak?" der gibi bakan öğrencilerine ikinci açıklamasını yapar: 
- Bir hafta boyunca nereye giderseniz gidin, bu torbaları yanınızda taşıyacaksınız. Yattığınız yatakta, bindiğiniz otobüste, okuldayken sıranızın üstünde.. Hep yanınızda olacaklar.
Aradan bir hafta geçmiştir. Hocaları sınıfa girer girmez, denileni yapmış olan öğrenciler şikâyete başlarlar:
- Hocam, bu kadar ağır torbayı her yere taşımak çok zor. 
- Hocam, patatesler kokmaya başladı. Vallahi, insanlar tuhaf gözlerle bakıyorlar bana artık.
- Hem sıkıldık, hem yorulduk...
Öğretmen gülümseyerek öğrencilerine şu dersi verir: 
- Görüyorsunuz ki, affetmeyerek asıl kendimizi cezalandırıyoruz. Kendimizi ruhumuzda ağır yükler taşımaya mahkûm ediyoruz. Affetmeyi karşımızdaki kişiye bir lütuf olarak düşünüyoruz, halbuki affetmek en başta kendimize yaptığımız bir iyiliktir..

TEMEL’CE..
Delikanlı bir süredir çıktığı kız arkadaşını şehirden ve gözlerden uzak bir yere götürmüş,
Ormanda bir yere park edip ona heyecanla sarılmak isteyince kız 
“Bunu sana daha önce söylemek isterdim ama olmadı” demiş, ‘Ben hayatımı fahişelik yaparak kazanıyorum, devam etmek istersen 20 dolarını alırım.”
Bu sözler üzerine yıkılan delikanlı arkasına yaslanıp bir süre kımıldamadan durunca 
‘Eee?’ demiş kız, ‘Teklifim hoşuna gitmedi galiba.. O zaman şehre dönelim.’
Delikanlı:
 ‘Benim de sana söylemediğim bir şey var’ diye başlamış 
“Ben de hayatımı taksi şoförlüğü yaparak kazanıyorum, buradan şehre 25 dolar alırım.. Nakit..!”

ÖZLÜ SÖZLER..
Olsun be aldırma Yaradan yardır. Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... Yunus Emre
Bu yazı toplam 407 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Sanayici’nin kafası hiç değişmedi
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37