• BIST 79.789
  • Altın 125,085
  • Dolar 3,0735
  • Euro 3,3461
  • Kocaeli 17 °C

Siyaset – Terör – Vatan – Şehit

Cem ŞAKOĞLU
Toplumsal bir sınanmadan geçiyoruz. Birisi, birileri sabrımızı sınıyor. Önce toplumun bünyesinde taşımasını istediği şeyleri şırınga ile insanlara zikrediyor, sonra da bakalım aşı tutmuş mu diye sınıyor bizi. Ortalığı toz duman götürüyor. Hatta toz dumandan göz gözü görmez bir hal alıyor. O kadar kaotik bir durum ki bu herkes bu toz dumanın içerisinde bir taraflara koşuyor ve kimse ne nereye koştuğunu biliyor, ne kimden kaçtığını, ne de kimin kovaladığını biliyor. Bir müddet sonra göreceğiz ki, tabi görebilmeyi başarırsak kaçan da biziz, kovalayan da. Duman ortadan kalktığında etrafımızda değişmiş bir düzenin yabancı insanları olarak kalacağız. Yok öyle Türk, Kürt, Laz, Gürcü, Tatar, Çerkez falan gibi değil, duman kalktığında insanlığı, kişiliği, adetleri, yapısı ve hatta DNA’sı değişmiş bir toplum kalacak geriye. Çünkü birbirine muhalefet etmekten, birbirini yemekten, birbirine taş atmaktan birlik olabilecek, adet, örf, gelenek yürütebilecek kimse kalmamış olacak ortalıkta. 
Peki kim bulandırıyor bu suları, kim bu ortalığı toz dumana katanlar? Çok düşünmenin anlamı yok. Dünya üzerinde kim bunlar belli. Bunların kim oldukları değil önemli olan. Önemli olan senin ülken üzerinde bunların kendine uydurdukları ve istediklerini uygulattırdıkları kimler. Hangi kurumlar, kuruluşlar, kişiler, hangi bir sürü hangiler. Bu mihrakların oynattıkları oyunlar ve bu oyunlara alet olanlar. Şüphesiz bir gerçek ki, birileri yukarılardan bir yerlerden bildiğiniz göbeklerini kaşıyarak kurdukları oyunu oynayan bizleri keyifle izliyorlar. Psikopat bir zevk gibi duruyor ama değil. Çünkü bu insanlar bütün dünyada paraya, ekonomilere, ülke yönetimlerine yön veriyorlar. İşte bu güç odakları bu vatanın evlatlarının kanlarıyla beslendikleri için her şey onlara o kadar normal geliyor ki. 
Şimdi bir fotoğrafı ortaya koyalım isterseniz. Ortada çözüm süreci diye bir süreç var. Var ‘dı’ diyelim. Her şey dert üstü, murad üstü iken birden bire birileri ‘Başlarım çözüm sürecine’ dedi ve ortalık kan gölüne döndü öyle mi? Bu mudur yani? Çözüm süreci denilen şey bu kadar mı pamuk ipliğine bağlıydı. Ya da hadi çözülsün diyebilecek kadar basit bir şeydi de biz mi gözümüzde büyütmüştük. Bir haftada 30 – 40 şehit. Aslında şehit sayılarının çok daha büyük olduğunun söylendiği bir dolu dedikodu. Ne oldu durduk yerde? 
Bir savaş var ortada diye girilmeye çalışılıyor akıllara. Hangi savaş? Ne savaşı? Kime karşı savaş? Savaşıyorum dediğin kişilerin ağababaları adı ‘TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’ denilen ve bir ulusu temsil eden kurumun içerisinde. Bunu kendileri net bir dille ortaya koyuyorlar zaten. Terörist başı diye adlandırılan ve Türkiye Devletinin Hapishanelerinde terörist suçundan hapis yatan bir adamın yeğeni TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE. Nasıl ağır bir tablodur bu biliyor musunuz? Savaş öyle mi? Kurtuluş Savaşında Yunanı denize dökerken savaş kararı alacağın meclisinde Yunanlı vekillerin olması düşünülebilir miydi? Bu topluma diretilen şeyin hiç kimse farkında değil mi? Bakın topluma diyorum ve çoğul konuşuyorum. Yani herkesi alıyorum içine. Kimse bu gemiden sağ kurtulamaz. Yok ben o gemide değilim diyemez bu gün yaşananlarda. 
12 EYLÜL 1980 öncesinde bu memlekette inanılmaz terör olayları yaşanıyordu. Hemen her gün 30 insan hayatını kaybediyordu. Ölenlerin tamamı kendi doğrusuna göre vatanın bütünlüğünü savunuyordu. Ölen de, öldürülen de aynı düşünceyi taşıyor ama biri hapishaneye, diğeri toprağın altına giriyordu. 20 kişi hayatını kaybettiğinde ‘Çok şükür bu gün az insan hayatını kaybetmiş’ diye sevinebiliyordu insanlar. Sağcı kahveleri taranıyor, solcu kahveleri bombalanıyor, sağcı yazarlar kurşunlanıyor, solcu yazarların arabalarına bomba koyuluyor, sağcılar başka kaldırımdan, solcular başka kaldırımdan yürümek zorunda bırakılıyordu. Daha bir milyon çoğaltabiliriz bu örnekleri. İnsanların sokağa çıkmaya cesareti kalmamıştı. Çünkü sokağa çıkanın akşam eve dönebilme şansı ölme şansından daha düşüktü. Gazetelerin hemen her sayfasında ölüm vardı. Çünkü sokakta ölüm vardı. Azrail bile bildiğiniz fazla mesaiye kalma mecburiyetindeydi sanki. Allah’ım ne karanlık günlerdi. Yaşayanlar hatırlarlar. Allah bir daha yaşatmasın. Böylesine karanlık bir tablonun yaşandığı günlerde, takvim yapraklarının 12 EYLÜL 1980’i gösterdiği bir gün devletin ordusu bu kötü gidişata el koydu ve sıkıyönetim ilan etti. Yani diğer bir adıyla ‘DARBE’ Cumhuriyet ve Demokrasi ile yönetilen bir devlet için en kötü fotoğraf. Burada konumuz darbe değil elbet. Ki diliyorum bir daha bu ülke böylesi kaotik durumlar yaşamaz. Ancak söylemem şu ki, devletin ordusu bir gecede dökülen onca kanı pat diye durdurdu. Terör, sağ sol kavgaları, kurşunlamalar, taramalar, bombalamalar, suikastlar ve daha bir dolu şey bir gecede bitti. Ordu geldi, amiyane tabirle hepinizin canına okurum, hadi herkes evlerine dedi ve herkes evine gitti, kavga bitti. Sonra darbe hükümeti kendince suçlu diye addettiği kişileri bir bir topladı. Doğrusunu yanlışını konuşmuyorum bakın. İşin darbe sonrası kısmını da konuşmuyorum. Konuştuğum ve dikkatimi çeken taraf şudur ki, bunca kanın döküldüğü bir ortamı ordu bir gecede durduruyorsa eğer, yani ordunun böyle bir gücü var ise, 15-20 senedir dökülen kanın, ölen evlatların, yanan ciğerlerin bunca zamandır devam etmesi ne ile açıklanabilir. Bunun adı siyaset değil de nedir soruyorum size? 
Devlet hiçbir zaman terörist bir örgütle müzakere yapmaz. Yapmamalı da. Yaparsa devletliği kalmaz. Devlet güçtür, toplumu taşıyan, yöneten, yön verendir. Devlet bir ulusun egemenliğini tehdit eden ya da edebilecek unsurlarla pazarlık yapmaz. Bunun adı ne süreci olursa olsun, devlet evlatlarına kahpece tuzaklar kurarak ölümlerine sebep olan teröristleri sınır kapılarında nöbetçi mahkemeler kurarak aklayıp ‘Hadi gelin sizi topluma kazandıralım’ demez. Derse şayet dün yediğin hurmalar, günü gelir tırmalar misali zorda kalır. 
Toplumun bunca öfkeyi biriktirip patlamaya hazır bir bomba gibi ortalıkta dolaştığı şu günlerde yazmak istediklerimin dörtte birini bile yazmayacağım. Çünkü herkes kadar doluyum. Doluyum dolu olmasına ama memleketi iç savaşa götürmek isteyenlere, düzeni değiştirmek uğruna tahrik edenlere, provokatif oyunlar çevirmeye çalışanlara fırsat yaratmamak adına susacağım şimdilik. Gerçi konuşunca ne oluyor derseniz, onu da tartışırız ya neyse. Biz yine de sorumsuzluk yapmayalım. 
Canımız yandı geçtiğimiz hafta. Siyaset, Vatan, Terör ve Şehitlik konuları çok konuşuldu. Yürüyüşler, araç konvoyları, sosyal medya üzerinden kınamalar vs. bir dolu şey yapıldı. Toplum çok gergin bir hale geldi. Seçim üzeri memleketimde yaşanan bu olaylar Türk toplumuna belki de bu güne kadar düşünmediği, üzerinde durmadığı, dikkate almadığı şeyleri bir kez daha gözden geçirmesi gerektiğini düşündürdü. 
Sular bulanmadan durulmaz. Biz bir olduk mu önünde hiçbir şeyin, hiç kimsenin duramayacağı bir toplumuz. Zor günlerde bir araya gelmeyi de iyi beceririz. Onun için şansını zorlamaya çalışanlara bu toplum gereken dersi verecektir göreceksiniz. Ve bu ah, ve bu ateş, ve bu anaların çığlıkları bu toplumu bu hale getirenleri sonsuza dek yakacaktır. Göreceksiniz…

SAİM TOKER İŞ BAŞINDA..
Nasıl severim Saim ağabeyi anlatamam size. Bilirim ki o da beni sever. Yıllardır süre gelen dostluğumuz içerisinde birbirimize kırıldığımız hiçbir anımız yoktur. Sağlık konusunda başımız sıkışsa, gece demeden, gündüz demeden gönül rahatlığı ile telefon açıp nöbetçi doktor gibi ilaç ismi bile istediğimiz olmuştur. Sevgili Saim ağabey de bizi hiç kırmamıştır Allah var. 
Aslına bakarsanız TOKER’LER bizim ailece doktorumuz. Çünkü kızım Fem’i küçükken kontrole götürdüğümüz doktor da Sevgili Hatice abla, Hatice Toker’di. Saim ağabey sanıyorum ki bu kentteki konusunda en çok hasta muayene etmiş, en tecrübeli doktorlarımızdan birisidir. Doktorluğunun yanı sıra kentin sosyal isimlerinden birisidir aynı zamanda. İyi bir tenis oyuncusudur mesela. Bir dönem inanılmaz programlı bir şekilde oynuyordu tenisi. Tabi sonrasında ne oldu ya da hala devam ediyor mu bilemiyorum. 
Yaşadığımız şehir KOCAELİ. Maalesef kentimiz sağlık adına kötü bir şöhret taşıyor. Ülkenin kötü hastalık bakımından en önde gelen illerinden bir tanesiyiz. Bundan birkaç yıl önce Sevgili Saim ağabey de o kötü hastalığın tuzağına düştü. Düştü düşmesine de, o hastalık Sevgili Saim ağabeyi tanımıyordu. İnatçılığını, sevdiği insanlara bağlılığını, mücadeleciliğini bilmiyordu. Hastalığını öğrenince herkes gibi önceleri gardı düşmedi mi Saim Ağabeyin, elbette ki düştü. Ancak çok şükür ki inanılmaz kısa bir süre içerisinde toparladı kendisini. Maşallah zımba gibi çıktı hastalığın içerisinden. 
Aradan epey bir zaman geçti. O kötü bakalım bizim adam hala direnebilecek mi bana diye bir kere daha yokladı Sevgili Saim Ağabeyi. Kayaya çarptı. Rüzgâr kayadan sadece toz alır. Yılmadı Saim Ağabey tedavisini tamamladı. Muayene ve tedavi süreci içerisinde epeydir gidemiyordu muayenehanesine. Şimdi aslanlar gibi yine muayenehanesine geri döndü ve hastalarına hala şifa dağıtıyor. 
Sevgili Saim Ağabey, seni çok seviyorum. Sadece ben değil bu kent seni çok seviyor. Bu hastalık sürecinde o kadar çok yerde denk geldim ki sohbetine. Sen hiç bilmesen de ki bunu sanmıyorum inan o kadar çok sevenin var ki. Sevilen adamsın çünkü adamsın Saim Ağabey. Şimdi eskisinden daha güçlü olarak hepimizi zor günlerimizde sağlığına kavuşturmalısın. 
Bir kere daha geçmiş olsun dileklerimle. Sevenlerin ve seni özleyenler eminim ki yine Kocaeli Kulak Burun Boğaz Merkezindeki muayenehanende ziyaretine geleceklerdir. Saygıyla ve Sağlıkla kal…
MANTIKLI TOPLUMLAR NEDEN BAZEN SAÇMA ŞEYLER YAPAR?  R–KOMPLEKS..
Dikkatle okunması gereken bir yazı aktaracağım size. Lütfen okurken dikkatinizi yazıya verin. Bu yazıyı ilk kez okuduğumda inanın şaşkınlıktan küçük dilimi yutabilirdim. Çünkü yazıyı okurken o kadar çok tanıdık tutum ve davranışa, toplum olarak maruz bırakıldığımız o kadar çok tavra denk geldim ki, ‘Yok canım, bu kadar da değildir’ demedim dersem yalan söylemiş olurum. Yazının sonunda tespiti ortaya koyan yazarın ve kitabının adını da bulacaksınız. Buyurun;
“İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra dünyadaki birçok sosyal bilimcinin beynini bir soru kemiriyordu:
Kant, Hegel gibi büyük filozofları, Einstein gibi bilimcileri, Goethe gibi büyük yazarları, Wagner gibi büyük bestecileri çıkarmış bir Alman toplumu, nasıl olur da Hitler gibi bir delinin peşinden gitmişti? Üstelik 20 milyondan fazla insanın ölmesine neden olduğu halde? Hitler "mühendis kafalı” olmalarıyla ünlü Almanlara ne yapmıştı? Onların mantıklarını nasıl “servis dışı” hale getirmişti? 
Sorunun özü şuydu: Mantıklı insanların/toplumların mantıksız davranmaya başlamasına sebep olan neydi?
Uzun süren araştırmalarla cevabın bazı parçaları keşfedildi. En önemli kavram“R-kompleks” denilen olguydu. (google da arayınız:) 
Almanların beyninde “R-Kompleks” denilen beyin bölgesi, baskın hale getirilmişti. R kompleks, “sürüngen beyin bölgesi” demektir. Her beyinde bulunur. R kompleksle yönetmek, kitlelerin beynindeki “ilkel içgüdüleri aktive ederek, mantıksal düşünmeyi baskılamak” demektir. 
Peki, bu tip liderlerin metodu neydi?
Sosyal psikoloji araştırmalarına göre, bir insanın beyinin R-kompleks seviyesine indirgemenin en iyi yollarından biri onu bir gruba dahil etmekti. İnsanları “biz ve onlar” diye ayırmaktı. İç bağları sıkı bir grup içindeki kişi “akıl ihalesi” yoluyla mantığını kullanmaktan vazgeçebiliyordu.
Bu amaçla kullanılan ikinci yol, kitleleri “korku kültüründe” yaşatmaktı. Aynı şekilde “dış düşmanlar” göstererek korkuya dayalı politik propaganda yapılarak da kitleler R-kompleks seviyesine indirilebiliyor. Gerçek dış düşmanlar yoksa, da hayali dış düşmanlar yaratılıyordu!
Araştırmacılara göre, bu siyasi stratejide 3-D çok önemlidir: Düşman göster, Dayanışma duygusunu kışkırt, Düşündürme! Sürekli çatışma çıkar ki, taraftarların düşünemesinler! İnsanların mantığına değil içgüdülerine hitap et! 
Peki kitleler bu tip “R kompleksli” liderlerde ne buluyorlar? 
En önemli açıklamalardan biri özdeşlik kurma psikolojisiydi. Araştırmacılara göre, kendi hayatında yenik, ezik, kompleksli kişiler, bu tür gücü ve otoriteyi temsil eden liderler üzerinden, kendilerini ezen kocalarından, patronlarından, üst sınıftan kendilerince intikam alıyorlardı.
R-komplekse hitap eden liderlerin en büyük sırrı, kendisini bir “intikam aracı” olarak sunmalarıydı. Onlar hep; Kaybedenlere oynayarak kazanıyorlardı!
Kimliklerini bir düşmana göre konumlandırıyorlardı. Düşman yoksa hayali düşmanlar yaratıyorlar, eğitimsiz ama öfkeli kitlelerin enerjisini bu yöne kanalize ederek, oy kazanıyorlardı. 
Mesajları şöyleydi: “Ben de senin gibiyim ama senin olmadığın bir yerdeyim, oyunla bana güç ver nefret ettiğin herkesin canını okuyayım!”
Bu tip liderler kolaylıkla iktidara gelebilirken, gidişlerinde büyük bedel öder ve ödetirler. Çünkü hâkim durumlarını kötüye kullanıp, kendilerini tek seçenek olmaya zorlarlar. Bu tip liderler, toplumlar için bir zekâ testidir. 
Mümin Sekman- Her Şey Beyinde Başlar'dan alıntıdır.
100.MAYMUN FENOMENİ…
İlk bakışta deli saçması gibi gelebilir belki ama hepimiz neyi yaşamak istiyorsak onu yaşıyoruz. Neyi kuruyorsak, en çok neyi konuşuyorsak, gündemde en çok neyi tutuyorsak otomatik olarak sürekli o konuları çağırıyoruz. Son 15-20 yıldır neredeyse pozitif olarak algıladığımız hemen hiçbir şey yok. Kazanan da mutsuz, kaybeden de. Sebep ne biliyor musunuz? Toplumun çoğunluğu mutsuz olduğundan dolayı otomatikman mutlu olanlar da bir mutsuzluk havasına giriyor. Bildiğiniz birbirini tetikleme. 
Başka bir adı da var aslında ‘100. Maymun fenomeni’  O da ne canım diyeceksiniz şimdi. Anlatacağım. Bu konuya en son Deniz Erten’in ‘İşaret’ adlı kitabında rastladım. Daha önceden birçok internet sitesinde yakalamıştım konuyu ve enteresan gelmişti. Yeniden karşıma çıkınca da mutlu oldum. 
Tam da günümüzü anlatıyor aslına bakarsanız. Hatta günümüzü demektense birkaç yılımızı anlatıyor desek yeri var. 100. Maymun fenomeni bir araştırmanın ortaya koyduğu müthiş bir sonuç. Bir okuyun bakalım neleri düşündürecek size.
Pasifik Okyanusu’nda irili ufaklı birçok ada. Bu adalarda Macaca Fuscata türü Japon maymunları yaşıyor. Bu adalardaki maymunların doğal ortamları içindeki davranışları otuz yılı aşkın bir süre bilim insanları tarafından gözleniyor.
1952’de Koshima Adası’nda bilim insanları maymunların beslenmesi için kumların içine tatlı patates bırakıyorlar. Bu adanın maymunları da tatlı patatesin tadından hoşlanıyor ama yiyeceklerinin kumlu olması hiç de hoşlarına gitmiyor. Ama can boğazdan gelir diyerek kumlu da olsa tatlı patatesleri yemeye devam ediyorlar.
Bir gün, on sekiz aylık İmo isimli dişi maymun bu soruna bir çözüm buluyor, İmo, tatlı patatesleri en yakın su birikintisinde yıkayarak yemeyi akıl ediyor. Bu buluşunu annesine de öğretiyor, İmo’nun arkadaşları da patateslerini yıkayarak yemeyi öğreniyor ve kendi annelerine de öğretiyor. Bu yeni davranış biçimi bilim insanlarının gözleri önünde, yavaş yavaş maymunlar arasında yayılıyor.
1952 ve 1958 yılları arasında genç maymunlar, beslenmelerini daha zevkli hale getirmek için, kumlu tatlı patateslerini yıkamayı öğreniyorlar. Bu daha sağlıklı ve zevkli yeni davranış biçimini çocuklarını taklit ederek onlardan yeni bir şey öğrenen yetişkin maymunlar da kazanıyor. Yeniliklere açık olmayan, çocuklar ve gençlerden de öğrenilebileceğini düşünmeyen, kendi bildiklerini tekrar eden yetişkin maymunlar ise kumlu patates yemeye devam ediyor. 1958’in sonbaharında çok şaşırtıcı bir şey oluyor. Koshima maymunlarının bir kısmı (diyelim ki 99 maymun) artık patateslerini suda yıkayarak yemeyi öğrenmiş oluyor.
Bir sabah, gün doğarken yüzüncü maymun da patateslerini yıkayanlar arasına katılıyor. İşte o an her şey değişiyor. Aynı günün akşamı, adadaki hemen hemen tüm maymunlar, patateslerini yemeden önce yıkamaya başlıyor. Yüzüncü maymunun ilave enerjisi her nedense devrim yaratıyor!
Ama hikâye bitmedi. Bilim insanlarını şaşırtan asıl sürpriz, bu adayla doğrudan bir ilişkileri olmadığı halde, diğer adalardaki maymun kolonilerinin de aynı anda patateslerini yıkamaya başlamaları… Yeni bir düşünce ve davranış tarzı, toplumları oluşturan fertlerin belirli bir oranı tarafından benimsendiği an, bu yenilik, mesafenin önemi olmaksızın zihinden zihne aktarılabiliyor.
Yani, “Yüzüncü Maymun Fenomeni” denilen bu fenomen şunu gösteriyor: Yeni bir düşünce, yeni bir yol, toplumda sadece belirli sayıda insanlar tarafından biliniyorsa, bu yenilik sadece o kişilere ait bir şey oluyor.
Ama “bilenlerin” sayısı belli bir kritik noktaya ulaştığı an, sadece bir kişinin daha “yeni yol“a katılması, toplum bilincinin aşama geçirmesine yol açıyor. Yeni düşünce, birdenbire herkes tarafından düşünülmeye başlanıyor. Niceliğin niteliğe dönüşme noktası…
“Yüzüncü Maymun Fenomeni“, Duke Üniversitesi’nden Doktor J.B. Rhine tarafından değişik deneylerde tekrarlanıyor. Sonuç her seferinde aynı. Bugüne dek mutsuz, huzursuz, bencil, korku dolu, karamsar bir dünya süre geldi. Zihinlerde hala taş devri korkuları mı taşıyoruz? Yeniliklere açık, farklı düşünenler ise aşağılanıyorlar, alay ediliyorlar, toplum dışına itiliyorlar. Hem de her kesimden. Cesaretleri takdir edilmek bir yana söndürülmeye çalışılıyor bu insanların…Einstein bile teorisini ilk ortaya attığında meslektaşları tarafından kınanmış. Sıradan insan asla büyük insan olamaz. Doğar, yaşar ve ölür. Buna yaşamak denirse! Dünyada mutlu, huzurlu, sevecen, aydınlık dolu insanlar yok mu? Cesur bir dünya isteyen, araştıran, doğruyu korkusuzca ortaya koyan ve bu uğurda çaba göstermekten çekinmeyen, her şeyi göze alan insanlar yok mu? Elbette var. Sayıları gittikçe de çoğalıyor. İnsanın, insanlık boyutunda devrim yapabilmesi için yüzüncü maymunun aralarına katılmasını bekliyorlar. “Yüzüncü Maymun” belki de sizsiniz.

TEMEL’CE..
Adamın biri Temel’ e sormuş :
– Siz Karadenizliler, niye her soruya soruyla karşılık veriyorsunuz? Temel cevap vermiş :
– Ula, Niye soraysun?

GÜNÜN ÖZÜ..
Asıl yar Yaradan’dır. Gerisi yaralayandır. (Hz.Mevlana)
Bu yazı toplam 345 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Otoyolların çıkış kavşakları
  • KEV'de sefa sürme devri bitsin
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37