1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Siyaset üzerinde beyin jimnastiği
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset üzerinde beyin jimnastiği

A+A-
Okurlarıma bir soru sormak isterim: 7 Haziran seçimlerinde hangi siyasi partinin Kocaeli Listesinde, 1 nci sıraya  kim yerleşecek?..
Malum, ilimizde hiçbir siyasi parti,  resmi ön seçim yapmıyor. 29 Mart Pazar günü, en azından CHP Türkiye’nin 40’dan fazla ilinde resmi ön seçim yaparken, biz burada “Ankara’da Önder Sav, İstanbul’da Mustafa Sarıgül kaçıncı sıraya yerleşti?” diye merak edeceğiz. 
Şimdi yazının girişindeki soruya geri dönelim.. Partilerin Kocaeli listelerinin 1 nci sırasını  tahmin edebilir misiniz?..
CHP için görüş alsak, 100 kişiden 35 farklı isim çıkabilir.. 
MHP’de ben Lütfü Türkkan’ı favori görüyor, üstelik kalbimden O’nun yeniden 1 nci sıra adayı olmasını istiyordum. Meclis’teki son yaşanan olaylar, Türkkan’ın genel kurulda kırmızı kart görmesi ve iki oturum ceza alması lehine mi olacak, aleyhine mi olacak, bunu 7 Nisan’da anlayacağız.  MHP’de de 100 kişiye sorsak, 30-35 farklı isim duyabiliriz.
Sadece AKP için bu soruya sorsak, 100 kişinin en az 90’ı “Birinci sırada Fikri Işık yer alır” diyecektir. Bir başka deyişle, 7 Haziran’a bugünden bakıldığında önümüzdeki dönemde milletvekili olması en garanti isim, Fikri Işık’tır. 
Işık, büyük bir sorumluluğun altına giriyor.  Kocaeli İl Başkanlığına Ceyhan’ın getirilmesindeki en önemli faktörün de Bakan Işık olduğunu bilmeyen yok. Bu nedenle Işık’ın üzerinde çok baskı var. Önceki seçim dönemlerinde, üzerlerinde Bakan sıfatı bulunan Osman Pepe’nin, Nihat Ergün’üan başarıları da dikkate alınırsa, Işık’ın üzerinde AKP için büyük önem taşıyan 7 Haziran seçimlerinin baskısı daha iyi hissedilebilir. 
Zaten bu nedenle olsa gerek, daha seçime 3 ay varken Bakan Işık, sokakta kahvaltılı toplantılara başladı. Her fırsatta seçim bölgesine geliyor, teşkilatları zinde tutmaya alışıyor. 
……..
Pekiyi, Fikri Işık’ın karşısında diğer partilerde kim olacak?.. Son zamanlarda CHP’de listenin başına Milli Görüş kökenli Mehmet Bekaroğlu’nun konulacağı söylentileri çok arttı. Bana gelen ilk haberlerde Bekaroğlu’nun Kocaeli’yi kabul etmediği bilgisi vardı. Ama son zamanlarda Bekaroğlu’nun ikna edildiği yolunda kuvvetli söylentiler var. Bir de, Fatih Erbakan’ın bağımsız adaylığı gündemde.
Düşünün; Kocaeli’de, AKP’de Fikri Işık, CHP’de Bekaroğlu liste başı. Bir de Fatih Erbakan bağımsız aday olmuş.  Tam anlamıyla, dindar kesime, Milli Görüş tabanına yönelik bir siyaset yarışı olacak. Bir bağımsız adayın ilimizde seçilebilmesi için 80 bin civarında oy alması lazım. Bu kadar Milli Görüş oyunu Bağımsız aday Erbakan alırsa,  Işık’la Bekaroğlu’na ne kalacak?.. 
Tabii böyle bir tablonun başka bir sakıncası daha var. Bu kentte seçim yarışı tamamen muhafazakar oylar üzerinden yapılırsa, bu şehirdeki sosyal demokrat, liberal oylar nereye gidecek..İşte o zaman, MHP ve HDP’ye  kendi tabanları dışında önemli bir oy geleceğini  tahmin etmek de mümkündür. 
……….
Siyasi partiler aday listelerini 7 Nisan’da YSK’ya teslim edecek. Bütün partilerin aday sıralamasını da ancak o zaman öğreneceğiz. AKP’de sürpriz beklemiyorum. Üç aşağı beş yukarı parti içinde ismi öne çıkanlardan oluşan bir liste göreceğiz. 
CHP’de liste nasıl olursa olsun, sonuç sürpriz olarak değerlendirilecektir. Ben şahsen, Hurşit Güneş ile Yalçın Kuşkan’ın listenin zirvesine yakışacak isimler olduğunda ısrar ediyorum. CHP listesinin başına dışarıdan bir isim gelecekse, bunun Mehmet Bekaroğlu olmasını sakıncalı bulmayanlardanım. Ama Fatih Erbakan da Kocaeli’den bağımsız aday olacaksa,  Mehmet Bekaroğlu konusunu bir kez daha oturup düşünmek gerekir. Fatih Erbakan’sız seçimde, CHP listesinin zirvesinde Bekaroğlu olursa,  4 milletvekilliği için daha gerçekçi bir hedeften söz edilebilir. 
……….
Şimdi, benim son günlerde yakın çevremde dillendirdiğim, herkesin başlangıçta yadırgayıp, sonra “Haklısın” dediği bir fikrimi açmak istiyorum. Bu çok marjinal bir fikir. Ama siyasette biraz vefa varsa uygulanması gerektiğine inanıyorum.
Malum, ilimizde CHP’liler ve CHP’ye yakın herkes çok iyi biliyor ki, parti genel merkezi  “Sefa Sirmen-Hikmet Erenkaya” korkusu yüzünden ön seçimi göze alamadı. Sefa Sirmen de, Hikmet Erenkaya da merkez yoklaması nedeniyle aday adayı olmadı. 
Ben CHP Genel Başkanının yerinde olsam, 7 Haziran seçimlerinde CHP listesinin 1 nci sırasına Sefa Sirmen’i yazarım. Sirmen ile Erenkaya hakkında İzgaz projesi yüzünden açılan davada 6 yıl 3’er aylık hapis cezası çıktı.  Erenkaya ile ilgili hükmün Yargıtay’dan bozulması bekleniyor. Ancak yargının da siyasallaştığı düşünülürse, Sefa Sirmen ile ilgili hükmün onaylanması, Sefa Sirmen’in cezaevine konulması yüksek olasılıktır.
Sefa Sirmen cezaevine girerse, bu yaştan sonra bu kentte yaptığı hizmetler nedeniyle hapse atılırsa, bu İzmit’in, Kocaeli’nin bir ayıbıdır. Hatırlayın, siyaset yolsuzlukla suçlanan 4 eski Bakanı mahkemeye bile göndermedi. Şimdi, 105 milyon Dolar’a malolan, 550 milyon Dolar’a satılan İzgaz yüzünden, Sirmen 3 yıl içeri atılacak. 
Böyle bir şey olursa, bir daha bu kente kimse hizmet etmez. Sefa Sirmen hapse atılırsa, bu kentin de bütün havası, prestiji biter. Sirmen’in hala, bu kent dışında Türkiye genelinde büyük bir havası var. CHP’nin bir şekilde Sefa Sirmen’e dokunulmazlık kazandırması, en azından bu ülkede yargı gerçek anlamda siyasetten arınana kadar Sirmen’i koruması gerekir. Bunun için de 4 yıllık milletvekilliği dokunulmazlığı belki de tek çaredir. Ne yapar diğer partiler, özellikle AKP’liler, “CHP hüküm giymiş adamı  aday gösterdi” derler.. 
Her şeye rağmen Sefa Sirmen, 30 Mart’ta İzmit’te yüzde 44 oy almış bir adam. O, bu kentte yaptığı hizmetler nedeniyle cezaevine girmeyi hak etmiş olamaz. CHP’de biraz vefa varsa,  biraz gelecek nesillere mesaj verilmek isteniyorsa, Sirmen’i bu kasten içine düşürüldüğü durumdan kurtarmak için de İzmit’in ve CHP genel merkezinin bir şeyler yapması gerekmektedir. 
………
7 Haziran’a kadar çok ilginç, çok sürprizli günler, olaylar yaşayacağız sevgili dostlar. Şimdilerde duyduğunuz hiçbir şeye inanmayın. 7 Nisan’dan sonra önümüz aydınlanacak.
Bu yazı toplam 323 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum