1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. SİYASET VE DAHA İYİ BİR GELECEK İHTİYACI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASET VE DAHA İYİ BİR GELECEK İHTİYACI

A+A-

Kuvvetler ayrılığı esasına dayanan, demokratik kurumsal mekanizmalarla gerçekleştirilebilen sanayi toplumu düzeninin sürdürülebilirliği, siyasi partilerle sağlanmaktadır. Varlık nedenleri halkın sorunlarını çözerek, ihtiyaç ve beklentilerini karşılayarak, daha iyi bir gelecek üretmek olan siyasi partilerin, halkın iradesini temsil etmek, yapabilirliğini sağlamak için bir birleriyle rekabet etmeleri, içerisinde bulunulan koşullara göre ittifaklar kurmaları siyasetin doğasındandır. Türkiye siyaseti de doğal siyasi işlevi kapsamında, değişim, gelişim seyrini izlemiş, önemli sorumluluklar yerine getirebilmiştir. İçerisinde bulunduğumuz dönemde, vesayet sistemi mücadelesinin etkisizleştirilip, aşılmasını başarabilen Türkiye siyasetinin temel sorumluluğu, vesayet sisteminin yerine inşa edilecek Demokratik Hukuk Devletini, bütün siyasi partilerin, halkın baskın çoğunluğunun sahipleneceği yaklaşımlarla tamamlayabilmektir.

 

BELİRLEYİCİ KADRO HAREKETİ ALIŞKANLIKLARI

Türkiye siyaseti şimdiye kadar başardıklarını, belirleyici kadro hareketi kapsamında, lidere ve merkeze bağlı siyasi yaklaşımlarla başarmıştır. Vesayet sistemi koşullarında oluşan alışkanlıklar, daha kapsayıcı, daha demokratik, daha eşitlikçi, daha çoğulcu yaklaşımlarla, evrensel demokrasinin kural, kurul, ve kurumlarıyla sağlanacak sürdürülebilirlikler için yeterli olamamaktadır. Belirleyici kadro hareketi alışkanlıklarıyla içerisinde bulunduğumuz dönemin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan Türkiye siyasetinin, İttifak, işbirliği vb. girişimleri, çoğunlukçu yaklaşımların, belirsizliklerin, gerilimin, kamplaşmanın giderilmesine yetmediği açığa çıkmıştır. Belirleyici kadro hareketi yaklaşımlarını oluşturan koşullar, kendilerini kontrol eden gücü etkisizleştirmek, gücü kullananın yerine geçmek alışkanlıklarına neden olmaktadır. Bu nedenlerle, Türkiye siyasetinin temel sorunu, belirleyici kadro hareketi kapsamında sürdürülen, lidere ve merkeze bağlı siyasi alışkanlıklarla yüzleşip, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşımaktır.

 

BELİRSİZLİKLERİN SORGULANDIĞI SEÇİM

Her seçimde olduğu gibi, 31 Mart yerel yönetim seçimlerinde de halk, içerisinde bulunduğu durumu yansıtmaktadır. Ortaya çıkan seçmen davranışlarına göre halk, içerisinde bulunduğumuz dönemi, daha iyi bir geleceğe taşıyabilecek siyaseti yeterince göremediğini hissettirmektedir. Seçmen davranışlarının her dönemden daha fazla bilinemez olması, Türkiye’nin demokratik dönüşüm dönemini temsil edebilecek siyasetin olmamasıyla ilgilidir. İktidar partisi siyasetinin, daha kapsayıcı, daha demokratik, daha eşitlikçi, daha çoğulcu yaklaşımlarla, Demokratik Hukuk Devletinin inşasını sağlayacak yeterlilikte olamadığı için uyarılacağı tahmin edilmektedir. Ana muhalefet partisinin ise demokratik dönüşüm döneminin dinamiklerini içselleştirebilecek, kendisini aşarak, yeniden üretebilecek demokratik kurumsallığa ulaşamadığı için alternatifliğe ulaşamayacağı anlaşılmaktadır.

 

SEÇİMLER VE UYARILAR

Seçimlere katılan adaylar, hangi siyasi eğilimden olurlarsa olsunlar, içerisinde bulunduğumuz dönemin ihtiyaçlarını karşılayamayan siyasetin temsilcisi konumundadırlar. Seçimleri kazananlar, demokratik dönüşüm dönemi Türkiye’ sinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek siyaseti değil, dönemsel, yerel kaygılarla, göreceli kabul edilebilirliklerle sınırlı temsili sağlayabileceklerdir. Sorumluluk yüklenenler, yerel yönetim alanlarında, demokratik dönüşüm döneminin dinamiklerini içselleştirebileceklerini, , ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin sağlanabilmesinde partilerini de aşan duyarlılıklar sergileyebileceklerini hissettirebilirlerse, halka karşı sorumluluklarını yerine getirebilmiş olacaklardır.

Bu yazı toplam 922 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.