1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. SİYASET VE DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜLÜK
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASET VE DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜLÜK

A+A-

İktidar partisinin tek başına üstlendiği yönetim dördüncü dönemine girdi. 
7. Haziran. 2015  - 1.Kasım.2015 arasındaki belirsizlik de dahil olmak üzere tek başına iktidar olma gerçekliğini bütün yönleriyle değerlendirip, doğru alternatiflik geliştiremeyen siyasi partilerin iktidar olma şansı bulunmamaktadır. İktidar partisinin oluşumuna devletin merkezde olduğu sistem sebep olmuştu. Geleneksel ve dini değerlerine bağlı, demokratik kural ve kurumları dikkate alma anlayışını ifade eden, dönüştürücü hedeflere va kararlılığa sahip kadrolar tarafından kurulmuştu. Bu siyasi anlayış daha sonraları kısaca “Muhafazakar demokrat” yaklaşım olarak tanımlanageldi. İktidar partisini besleyen siyasi zemin, devlet merkezli sistem tarafından, geleneksel ve dini değerlerin evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla uyumlu şekilde sürdürülememesiyle oluşmuştu. Şekilci, müdahaleci yaklaşımlarla geleneksel ve dini değerleri kontrol etme anlayışı, geleneklerine ve dini değerlerine bağlı geniş halk kesimini devlet yönetiminin ve devlet ilişkilerinin dışına itmişti. Çok partili sisteme geçilmesinden sonra iktidara gelen bütün siyasi organizasyonlar bu gerçeklik temelinde siyaset yaparak dönemlerini tamamladılar. 
 

DEMOKRATİKLİK VE DÖNÜŞTÜRÜCÜLÜK
İktidar partisinin kuruluşunda, demokratik kural ve kurumlar yönünde değişimin öne çıkarılması, devlet merkezli sistemin dönüştürülmesi kararlılığının sergilenmesi başarıyı getirmişti. Türkiye’nin birikmiş sorunları ve ihtiyaçlarıyla örtüşen, dünya dinamikleriyle de desteklenen bu iki temel özellik siyasi başarının vazgeçilmezleridir.
İktidar partisi, Türkiye siyasi geleneğine uygun olarak, yukarıdan aşağıya, lider ve kadro hareketi olarak kuruldu ve çalıştı. Liderin ve üst kadro’nun, eşitler arasında öne çıkanlar olarak tanımlanması, destekleyenlerin ve üye eğilimlerinin, kamuoyu yoklamalarıyla, istişare, toplantı, etkinlik vb. yöntemlerle canlı tutulması çalışmaların başarılı olmasını sağladı. Demokratiklik ve dönüştürücülüğün, parti bünyesinde kurumlaştırılamamış olmasından kaynaklanan sorunlar ikinci iktidar döneminden sonra yaşanmaya başlandı. Demokratik Hukuk Devleti’nin inşa sürecinde, kapsayıcı ve katılımcı demokratikliğe evrilemeyen iktidar partisinin eksikleri, lider ve üst kadrolarla çözümlenir hale geldi. Üçüncü iktidar döneminin sonunda yapılan 7. Haziran 2015 seçimlerinde yapılan uyarı, muhalefet partileri tarafından toplumsal duyarlılığın yönü ve beklentileri kapsamında okunamayıp, dönüşmemeleri nedeniyle alternatifliğe evrilemedi. İktidar partisinin, kendisine oy veren seçmenin neredeyse yarısını parti üyesi yaparak, lider, kadro, üyeler ve halk arasında sürekli, iletişim, yönlendirme  çalışmalarıyla  sürdürdüğü anlayış değişmedi. Muhalefet partilerinin kendilerini merkeze alan siyaset anlayışlarını dönüştürmelerinden beslenen iktidar partisi  alternatifsizliğini sürdürebilmektedir. 
 

DEMOKRATİK DÖNÜŞTÜRÜCÜ ALTERNATİFLİK
Türkiye’nin yapısal sorunlarının çözülmesinde, yeni bir ortamın oluşması,  Demokratik Hukuk Devleti işleyişine kavuşulmasıyla sağlanabilecektir. Yeni anayasanın üretilmesinde kendisine kurucu işlev, belirleyici işlev yükleme misyonlarına kilitlenen  siyasi partiler, kendi anlayışlarını merkeze alarak uygun ortamın oluşmasını geciktirmektedirler. Evrensel, demokratik sürdürülebilirliği merkeze alamayan, sorunların çözülmesine yoğunlaşmayı sağlamayan siyasi yaklaşımlar gerilimi artırmaktadır. Devletin merkezde olduğu sistem içerisinde gelişen siyasi alışkanlıklarla yönetilen siyasi partilerin, parti içi değişimi, gelişimi, yönetimi demokratikleştirememiş olmaları siyasi gelişimlerin önünü tıkamaktadır. Parti içi dinamiklerin oluşmasını, ülke ve dünya dinamikleriyle bütünleşilmesini olumsuz etkileyen bu durum alternatifsizliğin temel sebebidir. Siyasi partiler, demokratik dönüştürücü ihtiyacı doğru okuyup, kendilerini değiştirebilirse; kapsayıcı, katılımcı, demokratik yaklaşımlarla geleceğimizi olumlu görünürlüğe taşıyabileceklerdir.

Bu yazı toplam 1397 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.