1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. SİYASET VE REFERANDUM SONRASI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASET VE REFERANDUM SONRASI

A+A-

Referandumla gerçekleştirilen anayasa değişikliklerinin Demokratik Türkiye hedefine ulaşılmasına yardımcı olması, daha uzlaşmacı, daha kapsayıcı, daha demokratik, daha evrensel uygulamaların yapılmasına bağlıdır. Belirsizliklerin, kararsızlıkların, endişelerin toplumun yarısının eğilimi olarak yansıması ortak kabul edilebilirliklerin çoğaltılması ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Demokratik Hukuk Devleti inşa edilirken baskın eğilime, ortak, genel geçerli kabul edilebilirliğe ulaştırılamayan kural ve kurumların sürdürülebilirlik oluşturamayacağı bilinmektedir.  Yarı yarıya oluşmuş iki temel duyarlılık alanı oluşturan eğilimlerin ihtiyaçları iktidara ve muhalefete önemli sorumluluklar yüklemektedir

CHP VE REFERANDUM SONRASI
Ana muhalefet partisinin referandum sonrasındaki sorumluluk alanları bütün yönleriyle açığa çıkmıştır. Farklı duyarlılıklarla birlikte kararlılık sergileyen toplumsal muhalefetin gönüllülüğe taşınarak, çoğalmasını,  alternatif hale gelmesini sağlayabilme temel önceliktir. Ana muhalefetin sorumluluk alanlarını verimli hale getirebilmesi, daha kapsayıcı, daha demokratik, daha özgürlükçü, daha çoğulcu kararlıklar sergilemesine bağlıdır.  Farklılıkların demokratik duyarlılıklarının, kültürel, inanç, gelenek görenek, kılık kıyafet değerlerinin, özgürlüklerinin en verimli gerçekleştirebileceği ortak kural ve kurumların üretilip, kabul edilebilirliğe taşınmasıyla, alternatiflik sağlanabilecektir.

DAHA İYİYİ SERGİLEMEK
Demokratik Hukuk Devletinin, ortak kabul edilebilirliklerin baskın hale gelmesiyle inşa edilebileceği, çatışmaların önlenip, sorunların çözümünün kolaylaşacağı referandum sürecinde daha iyi anlaşılmıştır.  Ortak kabul edilebilirlikleri çoğaltamayan, kamplaştırıcı, gerginliği artırıcı, belirsizlikleri artırıcı eğilimlerin kabul görmediği, toplumsal muhalefeti çoğaltıp, alternatifliği beslediği de açığa çıkmıştır.  Çatışma, gerilim, kamplaşma, dışarıda bırakma, belirsizlik oluşturma eğilimlerinin aşılması zorunlu hale gelmiştir. Referandumda ortaya çıkan gerçeklikleri uygun kararlılıklar sergileyerek yönetebilen siyasi yaklaşımların daha iyiyi çoğaltacakları için vazgeçilmez oldukları ortaya çıkmıştır. Her kararda, her sorunun çözümünde, daha kapsayıcı olanı, daha demokratik olanı arayan ve uygulayan yaklaşımlar Demokratik Türkiye’yi oluşturmaya, geleceği yönetmeye daha yakındırlar. 

KAPSAYICI, UZLAŞMACI, OBJEKTİF GERÇEKLİK DİLİ
Toplumsal muhalefeti, gönüllü, ortaklığa,  alternatifliğe taşıyacak dil objektif gerçeklik dilidir. Referandum kampanyası sırasında, kapsayıcılığa, demokratikliğe, uzlaşmaya yönelik olmayan dilin ne kadar olumsuz olduğu görülmüştür. Tek amacı kazanmak olan yaklaşımların, söylemlerin,  yapay geri dönüşlerin etkisiz olduğu açığa çıkmıştır. Kendi anlayışını, hedeflerini merkeze alan,  diğerlerini  dışarıda bırakan, kapsayıcı olmayan,  suçlayıcı, demokrasi dışı söylemlerin objektif gerçeklik dili olmadığı  kesinleşmiştir.. Gerçekliği, doğru ve iyi olanı gözetmeyen, kendi anlayışını gerçekleştirmek için her şeyi kullanan, araçsallaştıran yaklaşımların ve dilin gerçekliği yansıtamadığı için kabul görmediği açıktır.  Farklılıkların, değerlerinin, sorunlarının, hedeflerinin içselleştirilmesini, ortak özgür kural ve kurumlarla sürdürülebilir olmasını sağlayacak dil objektif gerçeklik dilidir. 

REFERANDUM SONUÇLARIYLA YÜZLEŞMEK
Demokratik Türkiye dönüşümünü başarmak için referanduma yansıyan bütün olaylarla, eğilimlerle, kararlarla yüzleşmeye ihtiyaç vardır. Objektif, evrensel değerlerle, sorunların çözülmesi, beklentilerin karşılanması yaklaşımıyla yapılacak yüzleşmelere ihtiyaç vardır.  Kendi anlayışını, konumunu merkeze alarak yapılan yüzleşmeler ve değerlendirmelerin gecikmelere neden olduğu ortaya çıkmıştır. 7 Haziran seçimleri sonrası değerlendirme ve yüzleşmelerin geçici düzeyde kalması, muhalefetin alternatifliğe ulaşmayı sağlayacak dönüşümü başaramaması en temel yakın göstergedir. Kendi konumunu merkeze alarak yapılan değerlendirmeler, halkı, üyeleri, ortak hedefleri, demokratikleşmeyi, özgürleşmeyi, gelişmeyi kendi konumuna göre tanımladığı için yeterli olmamaktadır.

 

Bu yazı toplam 1335 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.