1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. SİYASET VE ŞİDDET!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASET VE ŞİDDET!

A+A-

Belki de yan yana gelmeyen, gelmemesi gereken iki kavram, siyaset ve şiddet. Ülkemiz, özellikle 12 Eylül 1980 öncesi bu iki kavramın yan yana gelmesi ile birlikte çok acılar çekti ve nice canlar bu kirli çatışmada genç yaşta heba olup gittiler. Siyaseti çatışma aracı haline getirmemek evvel emirde liderlere düşer ve liderler çatışmacı söylem ve eylemlerden şiddetle kaçınmaları gerekir ki, onlara tabi olan insanlar da şiddetten kaçınabilsinler. 
Numune-i imtisal olabilecek siyasi aktörler, bir yönüyle ülkede huzur ve sükunu düşünmeleri gerekirken, diğer bir yönüyle de ülke ekonomisine verebilecekleri zararı göz önünde bulundurarak kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet verebilecek söylem ve eylemlerden şiddetle kaçınmaları gerekir. Bu tarz fevri çıkışlardan toplum çok büyük zararlar gördü. İçinde bulunduğumuz nazik ortamda milleti burnundan solutacak iktisadi ve siyasi çıkışlara zemin hazırlayacak çıkışlardan şiddetle kaçınmak lazım.  
Şu an içinde bulunduğumuz ortamın, her zamankinden daha fazla birliğe, dirliğe ve kardeşliğe ihtiyacı vardır. Şiddetten beslenen siyaset, siyaset olmaz, olsa olsa cinayet olur!  
Geçen hafta, gecenin yarısında, saat: 23.30 sularında İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in evinin önünde şiddete davetiye çıkaracak nümayişler yapıldı. Bu, son derece tehlikeli bir girişim ve yangına körükle gitmektir. 
Değerli okurlar,  
Bu tarz holigan ruhlu davranışlara prim verilmemeli, Siyasette şiddete kapı aranmamalıdır. Bir genel başkana karşı üstelik gecenin ilerleyen saatlerinde şiddet nümayişleri, toplumda huzursuzluğu, kin ve düşmanlığı tetikleyeceği gibi, karşıt bir takım nahoş olaylara da zemin hazırlar. Siyaset meşru zeminde yapılmalı. Onun dışındaki şiddet provaları, damarlara çizik atıp kanatma meydana getirmeye benzer ki, sonuç felaket olur. Hele bir bayana karşı böylesi çirkin bir girişimde bulunulması aile yapımıza ve kültürümüze terstir, insanlığa ve Müslümanlığa yakışmaz. Herkesin söylem ve eylemlerine dikkat etmesi ve legal zeminde siyaset yapması işin doğası gereğidir. Aksi durum, kaos, kargaşa ve kaotik ortamı beraberinde getirir. Akl-i selim sahibi herkesin bu ve benzeri çirkin fiili teşvik etmek yerine; bu tür davranışları ret etmesi gerekir. Kim tarafından, kime karşı yapılırsa yapılsın bu, böyle olmalıdır. İlkeli ve erdemli duruş bunu gerektirir. 
Ülkemizde aktif gergin fay hatları vardır. Bunların, ufacık bir kıvılcımla ateş yumağı haline dönüşmesi içten bile değil. 
Siyasi saiklerle yapılmak istenen Alevi-Sünni, Kürt-Türk ve laik-anti laik çatışması her an tetiklenebilecek aktif fay hatları gibi duruyor. Bu farkındalıkları gerekçe gösterip kaşıyan piyasada mebzul miktarda dahili ve harici bedbahtlar var ve bu şer odakları pusuda bekleyerek bunları bir biriyle çatıştırıp aradan nemalanma çabaları her daim var olagelmiştir. Zaten ülkemiz şiddet sarmalı içinde… Bunlara yenilerini eklemek, daha çok kimin ekmeğine yağ süreceğini çok daha iyi düşünmek lazım. Siyasi ikbal devşirme uğruna bu gerçekleri göz ardı ederek hareket etmek vatanperverlikle bağdaşmaz.  
Gergin siyaset; toplumu karşı karşıya getirmekle birlikte, ekonomik darboğazın sürgit devam etmesini de tetikliyor. Dolayısıyla, usulet ve suhulet, toplumsal uzlaşma kültürünü perçinlediği gibi, piyasaları da aynı derecede rahatlatır. İktidarıyla, muhalefetiyle hemen herkesin bu gerçeğin farkına vararak söylem ve eylemlerini buna göre geliştirmeleri ülke menfaatinedir. Aksi ise, çok yönlü yıkımı beraberinde getirir. 
Mevla’m, ülkemizi her türlü kazadan, beladan, afat-ı semaviye ve afat-i araziyeden korusun. Siyasi aktörlerimize de feraset ve basiret ihsan eylesin.  
M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 1077 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.