1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Siyaset ve STK’ların iletişimi
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyaset ve STK’ların iletişimi

A+A-
Katılımcı demokrasilerde Sivil Toplum Örgütlerinin rol alması, siyasete ve siyasetçilere olan güveni tetikler. Bu bilince göre hareket eden siyasal partiler, hem STK’larla olan karşılıklı etkileşim ve iletişimde öncü rol alırlar ve hem de STK’lar da bunu dert edinen siyasal hareketlere sempati ile yaklaşırlar. Bu çerçevede Ak Parti’nin Türkiye’deki tüm STK Başkan ve yönetim kurulu üyelerine “Kimi milletvekili görmek istersiniz” tarzındaki soruya cevap araması ve siyasi yol haritasını şekillendirirken STK’ların önceden ihsası reyde bulunmalarına zemin hazırlaması, diğer siyasal hareketlere de öncülük etmesi bakımından önem arz etmektedir. 
Dün Ak Parti’nin STK’lara yönelik yaptırdığı temayül yoklamasında, siyasi görüşü ne olursa olsun tüm sivil toplum örgütlerini kendi siyasal organizasyonuna ortak etmesi önem arz etmekle beraber, milletvekili olmaya namzet şahsiyetlerin bu tür STK’larla ne kadar iç içe olduklarını ve toplumun birer aynası niteliğindeki STK’larımızın ne kadarının Ak Parti’nin bu organizasyonuna ilgi duyduklarını gözlemlemek açısından da ayrıca önem arz etmektedir. 
Demokrasi kültürünü içselleştirmiş modernitenin beşiği olduğunu iddia eden batı toplumlarının bile böylesi çok yönlü fayda sağlayan Ak Parti’nin bu girişimini kendilerine rol model alması gerektiği de hatırdan çıkarılmamalıdır. 
Muhalefet partilerimizin kendi içindeki problemlerini çözmede kendi üyelerinin görüşlerine başvurmaktan imtina ettiği bir ortamda, benzer bir girişimde bulunmaya cesaret edemeyişleri, karşılaşacakları durumun vahametini şimdiden seziyor olmalılar ki, böylesi bir yol ve yönteme başvurmalarının kendilerini ne kadar da sıkıntıya sokacağını gösteriyor.
Siyasal partilerimizin de aslında bir sivil toplum kuruluşu olduğunu düşünürsek, karşılıklı iletişim ve etkileşimin ne kadar da zaruri olduğu daha net bir biçimde anlaşılır. Bu çerçevede başvurulmaya çalışılan STK’ların temayülleri, siyasal partilerin yol haritalarının oluşmasında rol model olmasının yanında milletvekili seçilecek olan insanların da STK’lara karşı müdanasız olmamaları açısından fayda sağlamıştır. Dolayısıyla, bu çerçevede Ak Parti’nin almış olduğu bu karar son derece önemli ve yol gösterici olmuştur. Umarım, daha sonraki seçimlerde bu tarz girişimler belirlenen bir takvim çerçevesinde tarihi çok önceden belirlenen ve daha organize bir biçimde gerçekleştirilmesinin de bir başlangıcı olur. 
Bu yazı toplam 521 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.