1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Siyasetçiler 200 kat daha fazla stres yaşıyor"
"Siyasetçiler 200 kat daha fazla stres yaşıyor"

"Siyasetçiler 200 kat daha fazla stres yaşıyor"

Sosyolog-Eğitimci Yusuf Özkan Özburun, siyasetçilerin yoğun iş temposuna bağlı olarak diğer insanlara göre 200 kat daha fazla stres yaşadığını söyledi. Özburun, siyasetçilerin bu kadar yoğun

A+A-

Sosyolog-Eğitimci Yusuf Özkan Özburun, siyasetçilerin yoğun iş temposuna bağlı olarak diğer insanlara göre 200 kat daha fazla stres yaşadığını söyledi. Özburun, siyasetçilerin bu kadar yoğun stres yaşamalarına rağmen uzun süre yaşamalarının formülünün ise, stresi kontrol altına almaları olduğunu kaydetti. Dünya’da birçok insan yoğun iş temposu ve hızlı gelişen hayatla birlikte stres yaşıyor. Stresten kurtulmak isteyen birçok insan mesleki olarak da çöküntüler yaşıyor. Uzmanlar, stresin insan hayatında yer alan en önemli faktör olduğunu belirterek, stresin yok edilemeyeceğini ancak yönetilebileceğini söylüyor. Stresin insan hayatında yer alan en önemli faktörlerden biri olduğunu söyleyen Özburun, "Stresin hayatta olmaması mümkün değil. Çünkü insan kaygılı, heyecanlı bir varlıktır. Stresi yok etmek mümkün değil ama yönetmek mümkündür. Stresi yönetmeyi öğrenirsen o stres sana hizmet vermeye başlıyor." dedi. Dünyada üniformalı gruptan sonra en fazla stres yaşayanların siyasetçiler olduğunu söyleyen Özburun, siyasetçilerin normal insanlara göre 150-200 kat daha stres altında olduklarını söyledi. Buna rağmen siyasetçilerin ömrünün normal insanlardan daha uzun olduğuna dikkat çeken Özburun, bunun nedeninin de aktif siyasetin içinde olanların bir süre sonra stresi yönetmeyi öğrenerek bunu avantaja çevirmeleri olduğunu belirtti. Modern çağda stresin en büyük problem olduğuna vurgu yapan Özburun ‘stres modern çağın vebası olarak görülüyor’ dedi. Özburun, insan üzerinde iki tür baskı olduğunu bunun birincisinin fiziksel, ikincisinin ise sözlü şiddet olduğunu belirtti. Evlerin düzenlenirken sadeliğe özen gösterilmesi gerektiğine vurgu yapan Özburun değişimin insan hayatında önemli bir yeri olduğunu belirterek, "İyi yönde kendimizi değiştirip yenileyebiliriz. Fakat maalesef özellikle ülkemizde değişime karşı direnen üç atasözümüz var. Bunlardan biri can çıkar huy çıkmaz, diğeri insan yedisinde neyse yetmişinde de odur ve üçüncüsü huylu huyundan vazgeçmez. Maalesef bunlar kafamıza çivi gibi çakılmış. İnsan değişebilir. Olumsuz huylarla mücadele edip, insanların nefislerini terbiye etmesi gerekir." dedi.

İnsanların yüzde 76’sı işini sevmiyor

İnsanların stresten kurtulmak için farklı yöntemler kullandıklarını belirten Özburun, en doğru yöntemin kazan-kazan yöntemi olduğunu söyledi. Stresin hasta olmak, ölüm iş kaybı ve eleştirilmek gibi dört önemli nedeni olduğunu belirten Özburun, "Stres yaparken neye üzüldüğümüzü bir kez daha gözden geçirelim." dedi. Stresten kurtulmak için neler yapılması gerektiğine açıklılık getiren Özburun, "Öncelikle davranışlarımızı değiştirmeliyiz. Davranışları değiştirmeden stresten kurtulmak mümkün değil. Sonra düşünce biçimi değiştirilmeli. Bu noktada Türkiye’de insanların yüzde 76’sının işini sevmeden yaptıklarını söyleyebilirim. Ve son olarak da yaşam biçimini değiştirmeliyiz. Yani uyku düzeni, arkadaş çevresi, yeme-içme düzeni ve harcama düzenimizi değiştirmeliyiz." diye konuştu.

Stres yenmenin şifresi DKYB

Posen’e göre stresi azaltmaya yönelik 10 yararlı yöntem olduğunu belirten Özburun bunları kafein alımını bırakmak veya azaltmak, düzenli egzersiz, meditasyon, boş zaman değerlendirmesi, uyku, gerçekçi beklentiler, yeniden bilişsel yapılandırma, inanç sistemi, destek sistemi ve mizah olarak sıraladı. Konuşmasının sonunda stresi yenmenin şifresini DKYB olarak veren Özburun, bu harflerin açılımın değiştir, kontrol et, yönet ve bırakmayı bil olarak özetledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.