1. YAZARLAR

  2. Alaettin KÖKSAL

  3. SİYASETÇİNİN YOL HARİTASI TECRÜBE VE NASİHATTİR
Alaettin KÖKSAL

Alaettin KÖKSAL

Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASETÇİNİN YOL HARİTASI TECRÜBE VE NASİHATTİR

A+A-
Konumuza mü’min suresinin 30-38 ve 39.  ayetlerin mealiyle başlayalım; [“ O iman etmiş olan kişi de dedi ki: ey kavmim! Doğrusu ben sizin hakkınızda, önceki toplulukların karşılaştıkları günler gibi bir günün gelmesinden korkuyorum.” “ O iman eden kişi dedi ki: ‘ Ey kavmim, gelin peşim sıra, sizi gerçek yola ileteyim.” “ Ey kavmim, bu dünya hayatı geçici bir faydalanmadan ibarettir. Ahiret ise, ebedi kalınacak bir yurttur.”]

Tecrübeden maksat, insanları aynı yanlışa düşmekten alıkoymak muhatabını uyarmak, ikaz etmek, hayat yolculuğu üzerindeki engelleri ve tehlikeleri göstermek suretiyle yardımcı olmaktır. Nasihatten maksat, hedefe giden yoldan sapmamak için muhatabına hak ile batılın, doğru ile yanlışın ne olduğunu anlatmaktır.
Merhum Erbakan Hoca hayatı boyunca Müslümanları Hak yola davet ederek batıl yoldan uzak durmamız hususunda son nefesine kadar tecrübesiyle ve bilgisiyle insanlara nasihat etmiştir.  Ülkenin yönetim mekanizmasına gelen AK partililerin çok dikkatli olmalarını, ülkemiz üzerinde dolaşan ve dolaştırılmak istenen karabulutları gördüğünün nasihatini yaparken,  Ak partililere nasıl bir merhametle yaklaştığını anlayamayanlara diyecek bir sözümüz yoktur. 
 Ak partisi yönetimde iç ve dış politikada başarılı olabilmesi için içteki dostlarını dıştaki iyi niyetli insanlarını çok iyi tanıyarak ona göre kalıcı tedbirlerini almalıdır.  Dost ve iyi niyetli insanların tecrübe ve nasihatlerinden istifade etmelidirler.   
 Tecrübeli ve bilgili insanların yaptıkları nasihatleri dikkate alan yöneticiler,  ben bilirim anlayışından, kibir ve gurudan uzaklaşarak, kendilerini geliştirecek bir olgunluğa, aralarındaki işleri istişare etmeye, kaliteli bir yönetim kurma yolunda adım atan insanlarla yürümenin zararı olmaz. Tecrübeli insanların nasihatlerini dinlemeyen yapıcı eleştirilere tahammül edemeyen insanlarla birlikte yürümenin faydadan çok zararlı olduğunu düşünmeliyiz. 
Sayın cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “VİCDANLARIN ÇÖLLEŞTİĞİ BİR DÜNYADA TOPRAĞIN ÇÖLLEŞMESİNİ ENGELLEMEK MÜMÜKÜN DEĞİLDİR” eleştirisine duyarlı olmayan yerli ve yabancı insanların,  söz ve icraatlarına güvenilmemelidir. Malum olan bir cemaat için, “ TABANI İBADET, ORTASI TİCARET, BAŞI İHANETTİR” gibi bir benzetmeyle yaptığı uyarıyı da iyi niyetle ele alarak, enine boyuna konuşulmasında fayda vardır.
  Uyarıcı niteliğinde olan bu iki cümlenin, geçmiş de nasıl anlaşıldığı, günümüzde ne kadar dikkatte alındığı ve geleceğimizi nasıl etkileyeceğini, derinlemesine inceleyerek gerekli olan kalıcı ve engelleyici tedbirlerin alınmasından çekinilmemelidir.  03-Kasım-2002 tarihinden bugüne kadar tek başına iktidar olan Ak partisi, nerde hata yaptığını, kendi kadrolarının dışındaki iyi niyetli insanlardan sorup öğrenmeli ve ona göre kendini çek etmelidir. 
Siyasetin yol haritası tecrübe olduğu halde, günümüz siyasetçilerin pek çoğu siyasi tecrübeden istifade etmeyi akıllarından geçirmedikleri gibi, siyaset tecrübeye ve bilgiye sahip olan insanlara yaklaşma yerine uzaklaşmayı marifet biliyorlar.  Her hangi bir parti tarihi tecrübelerden ders alarak geleceğini inşa etmiyorsa, tarihte yaşanan olumsuz olayların tekerrür etmesi kaçınılmaz olur.
Tarihte yaşanılan birçok olumsuz örneklerden bir tanesini kısaca anlatarak siyasette yapılan bazı yanlışlıklara ve ikazlara parmak basarak siyasetçilere yardımcı olmak istiyorum. …Ankara savaşı için çubuk ovasına gelen Timur, atlarını çayıra salmış, askerlerini de dağınık bir şekilde dinlenmelerine müsaade etmiştir. Bu durumu gören Yıldırım Beyazıt hemen divanı toplamış, divandan Timur’un dağılmış ordusuna saldırma kararı çıkınca, Sultan Beyazıt; böyle bir saldırının mertçe olmayacağını ileri sürerek tarihi bir hata yaparak ordusunun konaklamasını emretmişti.
Sabah olunca Timur’un ordusu toparlanmış olması, bazı Anadolu beylikleri de Timur’un saflarına geçmesi, Sultanı Beyazıt’ın aşırı güveni, biraz da mağrurluğu,  iyi niyetli mertliği ve diğer unsurlar birleşince  Osmanlı ordusu mağlup olmaktan kurtulamamıştır..
Takdiri ilahi ki,  AK partisi 2002 genel seçimlerinde % 34,5 gibi bir oranla 367 milletvekili çıkararak beklemedikleri bir zafere kavuştular. Merhum Erbakan hoca, tecrübesiyle olacakları görünce, “Devlet yönetimi çoluk çocuk işi değildir” hemen işe koyulun uyarısını bazı AK partililer “ Erbakan hoca bizi değil, oğlu Fatihi kast ediyor” diyerek, merhum Hocanın ikaz ve nasihatlerini hafife aldılar. 
 Reel politika yapacağız diyerek Erbakan hocanın yanından ayrılıp güçlülerle birlikte “Kazan-kazan” düşüncesiyle hareket etme sözünü verdiklerinden, sivil bir anayasa yapma işini gelecek bahara bırakarak en büyük hatayı yapmış oldular. Ak partisinin tecrübesizliğini ve söz dinlemezliğini ve tedbirsiz güvenlerini gören reel politiğin mimarları önce partiyi böldüler, sonra cumhurbaşkanlığı seçimi için, toplanma yeter sayısının 367 olması hususunda anayasa mahkemesi kanalıyla değişiklik yaptırdılar.

Böylece Ak partisine haksız bir şekilde ilk siyasi darbeyi vurdular.
Ak partisi 3-Kasım2002 seçimlerinde %34,5 oranıyla 367 milletvekili, 2007 genel seçimlerinde %46,58 oy oranıyla 341 milletvekili, 2011 genel seçimlerinde  %49,83 oy oranıyla 327 milletvekili çıkartarak tek başına iktidar oldular. 07-Haziran 2015 seçimlerinde %41 oy oranıyla 258 milletvekili çıkarak iktidardan düştüler. 1-Kasım-2015 seçimlerinde %49,5 oy oranıyla 316 milletvekili çıkararak tek başına iktidar olma nimetini kavuştular.  
Bu seçimlerin kısa bir değerlendirmesini yaparsak, Ak partisi birçok zorluklara rağmen maddi, manevi her alanda ciddi hizmetler yaptılar. Yapılan bu hizmetlerin, teminat altına alınması hususunda bildiğimiz ve bilmediğimiz bazı zorluklar nedeniyle,  sivil bir anayasa yapmayı başaramadılar.
İlk seçimde tek başına yeni anayasa yapa yetkilerini kullanamadılar. İkinci seçimde sivil anayasa yapma yetkisini halka getiremediler. Üçüncü seçimde siyasi partilerle uzlaşamadılar.  Dördüncü seçimde kısa bir fetret dönemi yaşadılar. Beşinci seçimde tekrar yükselişe geçtiler.   
7-Haziran-2015 seçimlerine girerken, yaptıkları hizmetlere güvenerek, halkın beklediği sosyal iyileştirmeleri de ileriye doğru tehir ederek ayaklarınızı yere sağlam basmadıklarından, halk kendilerine sarı kart gösterdi. Halkımız; 1-Kasım-2015 seçimlerine giderken, dengeleri koruma düşüncesiyle aday değiştirme, sosyal vaat ve benzeri tedbirlerinize bakarak oy verseydi, çarşıya pirince giderken evdeki bulgurdan olabilirlerdi.  07-Haziran-2015 seçimlerinde MHP, SP, HÜDAPAR ve HDP oy vermiş, 4,5 milyona yakın seçmen Ak partisinin adaylarına veya vaatlerine bakarak değil, istikrar için Ak partisine oyunu verdiklerini çok iyi anladılar.
Yazdığım ve yazamadığım bütün bu olaylardan ders çıkarabilen bir Ak partisi, bundan sonra halkın sesine ve parti içindeki aykırı seslerin çıkmamasına dikkat edecektir. Ak koyunun kara kuzusu olduğu gibi,   kara koyunun ak kuzusu da olur düşüncesiyle herkesi kucaklamaya ve uyumlaştırmaya özen gösterecektir. Ak partisi içteki öz eleştirisini yaparken zaman ve mekâna dikkat etmelidir.  Mekân dışı, zamansız yapılan bazı kişilerin konuşmalarını da masaya yatırarak gerekli önlemleri alacaktır. 

Önümüzdeki günlerde Kurulacak olan 64. Ak partisi hükümetinin ilk icraatı 2016 yılında milletimize sivil anayasanın müjdesini vermelidir. İkinci icraatları, geçmişte yapılan tüm siyasi polemikleri usul ve üslup bozuklukları, hakaretvari konuşmaları geçmişe bırakarak ülkenin ve milletin selameti için şer güçlere karşı tek vücut olmanın ruhunu tüm dünyaya göstermelidir. Üçüncü icraatları iç ve dış rantiye çevrelerine boyun eğmeden milli savunmamızın ihtiyacı olan tüm araç ve gereçlerin,  %100’nün yerli ve milli olarak üretilmesini gayret edecektir. Dördüncü olarak, ülkenin ihtiyacı olan projeleri hayata geçirirken, halkı ihmal etmeden, sosyal iyileştirmeleri dengeli bir şekilde yapmaya çalışacaktır.
Bu yazı toplam 356 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.