1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Siyasete dair bir talebim yok
Siyasete dair bir talebim yok

Siyasete dair bir talebim yok

AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, yaş sınırı nedeniyle bu dönem koltuğunu bir başka arkadaşına devredecek. Kahraman, görevde 5 yıllık süreci değerlendirdi, hayal edip yaptıklarını, yapamadıklarını aktardı.

A+A-

Hep ‘maşallah’ aldılar

AK Parti’de kongre süreci başladı. Kadın, gençlik ve ana kademe seçimlerine kimlerin aday olacağı merak konusu. Ancak bazı isimler ise hiç meraka gerek uyandırmadan aday olamayacak. Bunlardan biri de İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman. Kahraman, 30 yaşını geçtiği için gençlik kollarında görev yapamayacak.

Kocaeli İl Gençlik Kolları’nın ismini Türkiye’de duyuran isimlerden biri Emre Kahraman. Oluşturduğu il ve ilçe gençlik kolları yönetimleri ile AK Parti içinde en dinamik teşkilatı oluşturdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm Kocaeli ve il dışı davet edilen programlarında attıkları sloganlar, söyledikleri şarkılar ve astıkları pankartlarla isimlerinden söz ettirdiler. Her zaman da Cumhurbaşkanından bir maşallah almayı başardılar…

Bu dönem başkanlığı yeni bir isme devredecek olan Kahraman, gençlik kollarında en fazla görev yapan isimlerden biri aynı zamanda. Kahraman ile 5 yıllık başkanlık sürecini, yaptığı çalışmaları, yapamadığı projeleri ve hakkındaki iddiaları konuştuk. 

 

ÜNİVERSİTE ÇALIŞMASINDAN İL BAŞKANLIĞINA

AK Parti’de siyasete ne zaman başladınız?

AK Parti’nin kuruluşundan bu yana içinde yer alıyorum. İstanbul’da dayım kurucu mahalle başkanıydı. Ben de onunla beraber partiye girdim. Kocaeli Üniversitesi’ni kazanıp gelince 2008 yılında üniversite teşkilatında başladım. 18 yaşında olunca partime üye oldum.

 

Gençlik kolları yönetiminde nasıl yer aldınız?

Gençlik kollarına Yasin Özlü’nün İl Gençlik Kolları Başkanlığı döneminde girdim. Daha sonra Ercan Azak ve Yusuf Akın döneminde de görev yaptım. 15 Şubat 2015 tarihinde gençlik kolları başkanlığına seçildim. O günden bugüne kadar tam 5 yıldır çalışıyorum.

 

erdogan-ile.jpg

ERDOĞAN İLE: AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta övdüğü Kocaeli Gençlik Kolları Teşkilatı ve Başkanı Emre Kahraman, Erdoğan’a el yapımı tablo hediye etti.

 

FİKİR AYRILIKLARI OLDU

İl Gençlik Kolları Başkanı olarak kaç seçim gördünüz?

7 Haziran genel, 1 Kasım erken genel, 16 Nisan referandum, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve 31 Mart yerel seçimlerini gördüm. Bir siyasetçinin yaşayabileceği tüm seçimleri yaşadım.

 

5 seçim içinde en fazla zorlandığınız seçim hangisi oldu?

24 Haziran seçimleri en zorlandığım seçimlerdi. Milletvekili aday adayıydım ama aday gösterilmedim. Adaylar açıklandığında Ramazan ayıydı. Ben listede olmadığımı öğrendiğimde aynı gün Karamürsel’e gidip iftariyelik dağıttım. Nasip olmadı. Daha fazla çalışmamız gerekiyor deyip çalıştık.

 

Görev yaptığınız süreçte parti büyükleri ile fikir ayrılıklarınız oldu mu?

Masa başında, özelde anlaşamadığımız oldu. Fikir ayrılıkları oldu. Ama biz hiçbir zaman küçük olduğumuzu unutmadık. O anlaşmazlık o masada bitti. Dışarıya çıktığımızda hepsi abla ve abimiz oldu. Biz her büyüğümüzün bize sahip çıktığını gördük. Biz bu şehrin tüm büyüklerinin bize sahip çıktığını gördük. O yüzden çok mutluyum.

 

3 HEDEFİMİ TUTTURDUM

İl başkanlığı döneminde aklında olan ve yapacağım dediğin projeleri yaptın mı?

15 Şubat 2015’te görevi aldığımda birkaç hayalim vardı. Eğitim anlamında daha güçlü bir teşkilat istiyordum. Bunu gerçekleştirdiğimize inanıyorum. İkinci hedefim meclis üyeliklerinde gençlerin olmasıydı. Şu anda Büyükşehir Meclisinde 10’a yakın genç var. Üçüncü hayalim çok diri bir teşkilattı. Mahallerde ne olduğundan, bir gencin aile sorununun ne olduğuna dair her şeyi bilmek istedik. Büyüklerimizin desteği ile bunları yaptık.

 

İl gençlik kolları başkanlığında hayal edip de yapamadığın bir şey oldu mu?

Tüm gençlik kolları teşkilatıyla birlikte Cumhurbaşkanımızı Külliye’de ziyaret etmek istedik. En az 3-4 bin gençle gitmeyi hayal ettim. Bu hayalim olmadı.

 

DEĞİŞİM BÜYÜK OLUR

Şu anda gençlik kollarının Kocaeli’de kaç üyesi var?

40 bine yakın üyemiz var. Bizim üye sayımız normal illere göre daha fazla. Ama nüfusu daha fazla olan iller bizde önde. Nüfus oranına bakılırsa biz çok iyi noktadayız.

 

Gençlik kollarında yaş sınırına takılmanız nedeniyle siz bu dönem aday değilsiniz. Peki, gençlik kollarında değişim büyük olur mu?

Benimle birlikte yaşa takılan çok sayıda il ve ilçe gençlik kolları yöneticimiz var. Ancak bizim gençlerle ilgili problemimiz yok. En son yaptığımız 2023 genç üye teşkilat yönetimlerine aday olsa yeter.

 

İlçe başkanlarının kaçı değişir?

Yarısı zaten yaş sınırından dolayı değişecek. Ama onun dışındakileri bilmiyoruz. Genel merkezimiz değişim ile ilgili kararı verecektir.

 

2018-kongresi.jpg

2018 KONGRESİ: Emre Kahraman’ın ikinci kez başkan seçildiği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirilen kongrede yapılan koreografiler büyük ilgi görmüştü.

 

MECLİS ÜYELİĞİ YAPACAĞIM

İl yönetimine girmeyi talep edecek misiniz?

Belediye meclis üyelikleri yazılırken zaten bize il yönetiminde ya da başka bir kademede görev yapmak isteyip istemediğimizi sordular. Ben meclis üyesi olmayı tercih ettim. Meclis üyesi olmasaydım il yönetimine girmek isterdim. Ama meclis üyesiyim ve bu görevimi yapmaktan yanayım.

 

Bu kongre döneminde siz devam etmeyeceksiniz ama atama ile gelen İl Başkanı Mehmet Ellibeş devam etmeli mi sizce?

İl başkanımız kesinlikle çok başarılı. İl danışma meclisinde de alenen söyledim. Heyecanlı, dinamik, bizi heyecanlandıran bir başkanımız var. Devam etmesinden yanayım.

 

BÜYÜKLERİM NE DERSE ONU YAPACAĞIM

Göreviniz sona erdikten sonra siyasetten ne yapacaksınız?

Büyükler ne derse biz onu yapacağız. Başiskele ve Büyükşehir’de meclis üyesiyim. Bunlar partimizin en kutsal görevleridir. Biz halkımızın oylarını alarak seçildik. Nerede durmamı isterlerse orada duracağım. Benim bir talebim yok. İçimde Kocaeli’de halkına ve gençlerine hizmet etme, dertleri ile dertlenme aşkı fazlasıyla var.

 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Bu süre zarfından bütün teşkilatta görev yapan büyüklerimize, teşkilatlarda görev alan küçüklerimize, bu partinin bayrağını taşıyan herkese sonsuz teşekkür ediyorum.

 

Cumhurbaşkanı emeğimize şahit

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kocaeli gençlerine neden değer verdiğini anlatan Emre Kahraman, “Reisimiz bizim emeğimize şahit olduğu için bir tık daha fazla değer veriyor” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli Gençlik Teşkilatı’nı seviyor. Bu sizin döneminizde daha da ayyuka çıktı. Bunu neye borçlusunuz?

Türkiye’de 81 il teşkilatı ve il gençlik kolları teşkilatı var. Reisin bizi sevmesinin birinci gerekçesi Cumhurbaşkanımızı en çok seven Kocaeli gençleridir. İkincisi kesinlikle çok çalışmak, üçüncüsü çok istemek ve dördüncüsü program nerede olursa olsun o stadın önüne en önce giden teşkilat Kocaeli ve gençlik kolları teşkilatıdır. Aktif ve heyecanlı olduğumuz için genel merkezimiz de Cumhurbaşkanı programlarında bize öncelik veriyor. Gece 3-4’te programın olacağı yerde oluyoruz. Öğle saatlerine kadar bekliyoruz. Arkadaşlarımız birbirinin sırtında, taşların üstünde uyuyor. Cumhurbaşkanımız geldiğinde ve program başladığında tüm gücümüzle O’na destek veriyoruz. Cumhurbaşkanımız bize döndüğünde ve “Maşallah” dediğinde tüm yorgunluğumuz bitiyor. Oradaki arkadaşlarımızın hiçbiri zorla o programlara gitmiyor. Cumhurbaşkanımız emeğimize şahit olduğu için bize bir tık daha değer veriyor.

 

İş yerime baskın adres karışıklığı

15 Temmuz’dan sonra iş yeri basılan Emre Kahraman, olayın bir adres karışıklığından meydana geldiğini vurgulayarak, “Bu konuda benim vicdanım rahat” dedi.

 

Gençlik kolları başkanlığı döneminde en çok zorlandığın olay hangisiydi?

7 Haziran seçimlerinde çok üzüldüm. Tek başına iktidar söz konusu olmamıştı. Perşembe Pazarı alanında oturup hüngür hüngür ağladım. 15 Temmuz’da çok zorlandım. Darbeyi öğrendiğimiz andan, Cumhurbaşkanımızı ekranda gördüğümüz ana kadar içim içimi yedi. Cumhurbaşkanımıza bir şey oldu diye çok korkmuştuk. Cumhurbaşkanından haber alana kadar sanki 2 yıl geçti gibiydi. Çok zor anlar yaşadık o dönem ama çok şükür başarıyla atlattık.

 

15 Temmuz demişken… Sizin de iş yeriniz polis tarafından basıldı…

Tamamen adres karışıklığından dolayı yaşanan bir olayı farklı yerlere götürdüler. Biz konu ile ilgili gerekli başvurularımızı yaptık ve olay kapandı. Elimde yazılı evrak var valilikten. Ama bazıları bu konuyu farklı noktalara götürdü. Benim bu konuda vicdanım çok rahat. Çünkü gerçek olmayan bir durum ile karşı karşıya kaldık.

 

Çocuğuma ve eşime zaman ayıracağım

Başkanlık sona erdiğinde en çok ne yapmak istersiniz?

5 yıllık evliyim. Teşkilat çalışmaları nedeniyle hep dışardaydım. Eşimle 5 yıllık süreçte 10 kere akşam yemeği, 10 kere kahvaltı yapamamışım. Çocuğumuz oldu. Tüm sorumluluk eşimin üzerinde kaldı. 1 Nisan’da çocuğum doğduğunda biz teşkilat çalışmasındaydık. 31 Mart yerel seçimlerinden sonra şimdi çocuğuma daha fazla vakit ayırıyorum. Görevim bittiğinde biraz eşim ve çocuğumla zaman geçireceğim.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
11 Yorum