1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Siyasetin bu değişime ihtiyacı vardı
Siyasetin bu değişime ihtiyacı vardı

Siyasetin bu değişime ihtiyacı vardı

12 Haziran seçimleri için siyasi partilerin aday listeleri açıklandı. Türkiye siyaseti adına çok önemli değişim hareketi dikkati çekiyor. AKP mevcut milletvekillerinden 167'sini, CHP 64'ünü,

A+A-

12 Haziran seçimleri için siyasi partilerin aday listeleri açıklandı. Türkiye siyaseti adına çok önemli değişim hareketi dikkati çekiyor.

AKP mevcut milletvekillerinden 167'sini, CHP 64'ünü, MHP 27'sini yeniden aday göstermedi… BDP'li ve bağımsızlar da eklendiğinde 23 ncü dönem meclisinde yer alan vekillerin yarısı yeni listelerde yok. Listelerde olup da seçilemeyecekler de hesaplandığında 24 ncü dönemde yeni milletvekillerinin çoğunluğu oluşturacağını öngörebiliriz.

Bu değişim hareketi Kocaeli listelerine de yansıdı. AKP'nin ilk dört sırası haricinde listelerde eski milletvekili yok. Yani önümüzdeki dönem Kocaeli'nin 11 milletvekilinden 7'si yeni isim olacak.

Bu değişime ihtiyaç vardı. Daha genç, daha iyi eğitim almış, siyaset dışındaki alanlarda başarılı olmuş insanların Meclise girmesi, hem Türkiye'de siyasetin kalitesini yükseltecek, hem de ülkemiz siyasetinin geleceğinin önünü açacaktır. Siyasete girmek isteyen başarılı insanları cesaretlendirecektir.

Bütün partilerin aday tablosuna bakarak, 13 Haziran 2011'den sonra Türkiye'de meclisin daha kaliteli, demokrasi standardımızın daha yüksek olacağını söyleyebiliyoruz. Bu tablodan hayal kırıklığı değil, Türkiye için umut çıktığını düşünüyorum.

AKP'de kırgınlık dışa vurmaz

İnsanın yapısında var. Çok istediği, hak ettiğini düşündüğü şeye erişemeyince, üstelik bu kararı başkaları alınca, ister istemez kırılır.

AKP'nin ilimizde çok iddialı, beklentileri çok yüksek aday adayları vardı. Halil Vehbi Yenice, Zihni Yılmaz, Abdullah Köktürk, Nedim Arsal, Mustafa Soydabaş, Şemsettin Ceyhan bunların başında sayılabilir.

İş dünyasından Şadi Güngör, Ömer Faruk Başaran vardı. Hiç biri listelerde yer alamadı. Hiç kırılmadıklarını, hiç üzülmediklerini düşünmek saflık olur.

En azından önceki gece gözlerine uyku girmemiştir. Umutların yıkılması, beklentilerin karşılanmaması kolay kabul edilebilir bir şey değil.

Ama 2009 yerel seçimlerinde olduğu gibi AKP'de kırgınlıklar dışa vurmayacaktır. Beklentileri çok yüksek olsa da listelere giremeyen aday adayları, acılarını, öfkelerini, hayal kırıklıklarını içlerine gömecek, 12 Haziran seçimlerinde partilerinin başarısı için yine ellerinden geldiğince çalışacaklardır.

Recep Tayyip Erdoğan bu dengeyi çok iyi ayarlayabiliyor. Partiye ihanet edenler, bir daha ağızları ile kuş tutsalar, AKP'de kendilerine yer bulamayacaklarını, AKP'de kendilerine yer bulamadıkları zaman da silinip gideceklerini, her alanda kaybedeceklerini biliyorlar.

AKP'de beklentileri karşılanmayanlar, şimdi önce yerel seçim için adaylık planı yapacaklar. Bu da olmazsa, bir sonraki genel seçimlerde yine şanslarını denemek isteyecekler. AKP tüzüğündeki aynı görevde üst üste en çok üç dönem görev yapabilme koşulu çok önemli. Önümüzdeki yıllarda kadrolarda önemli boşluklar açılacaktır. Bugün huzursuzluk çıkartanlar, kırgınlığını, küskünlüğünü açıkça belli edenler gelecekteki şanslarını da kaybedeceklerini iyi biliyorlar.

Bu aşamada bir tek Osman Pepe'den aykırı davranış gelebilir. AKP'nin kuruluşunda Kocaeli'deki 1 numarası kabul edilen Pepe, 2011 listesinin dışında kalarak tamamen tasfiye edilmiş oldu. Eski Bakan bu duruma negatif bir tepki verirse, bu gerçekten etkili olabilir.

Şehri kirletmeyi önlemek lazım

Ne yazık ki, bu konuda belediyelerimiz çok duyarlı değil. İzmit Belediyesi, hâlâ Yürüyüş Yolu'nda çınar ağaçlarının arasına bez afişler asabiliyor. Şehrin görünümü, genel temizliği konusunda bir denetim, bir disiplin ne yazık ki yıllardır uygulanamıyor.

12 Haziran seçimleri için, artık asıl süreç başlıyor. Adaylar da ilan edildi. Partiler, adaylar sokaklara çıkacak. Elbette propaganda en hızlı şekliyle yapılacak. Afişler, bayraklar asılacak. Şehrin içinde ses düzeni kurulmuş arabalar dolaşacak.

Ama işin ölçüsünün kaçmamasına dikkat etmek lazım. Partilerin il yöneticileri, ilçe yöneticileri bu konuda prensip kararı alabilirler. Belediyeler, hiçbir partiye veya adaya ayrıcalık göstermeden, yasaların verdiği yetkili kullanarak, bir düzen, bir disiplin sağlayabilirler.

İzmit'i kirletmemek, önüne gelen her yere afiş yapıştırılmasını, çınar ağaçlarının dallarından bayrakların sarkmasını, şehrin her yerinde zamanlı zamansız gürültü yapılmasını önlemek gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi ile İzmit Belediyesi, sırf bu iş için özel zabıta birimi oluşturabilirler. Eğer her önüne gelen, her istediği yere afiş asar, bütün duvarlar kirletilirse, 12 Haziran'dan sonra aylarca bu pisliği temizleyemeyiz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.