1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. SİYASETİN DEĞİŞİMİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASETİN DEĞİŞİMİ

A+A-

İktidar partisinin karşı karşıya kaldığı değişim, Türkiye siyasetinin temel sorunudur ve yapısaldır. Siyaset, halkın iradesi ve yapabilirliği temelinde, evrensel demokrasinin kural, kurul ve kurumlarıyla, halkın sorunlarını çözmek, ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak için yapılmaktadır. Türkiye siyasetinde yer alan siyasi partiler de, genel geçerli bu siyasi tanıma uygun siyaset yapmaya çalışmaktadırlar. Siyasi çalışmaların, yarışmaların, başarmanın en verimli sürdürülebildiğini sağlayan sistemin, Demokratik Hukuk Devleti sistemi olduğu evrensel gerçekliktir. Türkiye siyaseti, vesayet sistemi tarafından kontrol altında tutulduğu için bu sisteminin belirlediği kurallara göre sürdürülebilmekteydi. Bu nedenle de Türkiye siyaseti, kendisini kontrol eden, demokratik özgürlükçü çalışma ve temsil imkanı tanımayan sistemin etkisizleştirilmesini merkeze almış, siyasi mücadelelerini  "dava" olarak tanımlamıştır.

 

TÜRKİYE SİYASETİNİN KOŞULLARI DEĞİŞTİ

Vesayet sisteminin belirlediği koşullara göre siyaset yapma dönemi kapandı. Değişen, gelişen Türkiye ve dünya şartları nedeniyle sürdürülemez hale gelen vesayet sistemini Ak Parti etkisizleştirebildi. İktidar partisi, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı, inancına, ibadetine, kılık, kıyafetine, geleneğine, göreneğine, etnik, kültürel, inançsal değerlerine bağlı halkın temsilini sağlayarak başarılı oldu. Vesayet sisteminin sürdürülemez olduğu, şekilci, yapay, kontrolcü, nispi demokratik uygulamalarla meşruluğunu sağlamaya çalıştığı, kendi konumunu ve  kadrolarını merkeze aldığı, FETÖ/PDY’nin en etkin sorumluluklarına sızabilmiş olmasıyla da ortaya çıktı. 15 Temmuz darbe girişiminin. halkın, siyasi partilerin, sivil toplumun, duyarlı kamu görevlilerinin, canıyla, kanıyla karşı koyması, darbe dönemlerini kapatan Türkiye gerçekliğidir. İktidar partisine, halkın yaptığı uyarılar, desteğini azaltması, itirazları, verdiği mücadelelere, sağladığı kazanımlara karşı değildir. Vesayet sisteminin yerine tamamlanması gereken Demokratik Hukuk Devletini inşa edememesinedir.

 

ESKİ SİYASİ ALIŞKANLIKLAR DEĞİŞTİRİLEMİYOR

İktidar partisi ulaştığı güce, sağladığı başarılara, vesayet sistemi koşullarında geliştirdiği siyasetle ulaştı. Sistemin etkisizleşmesini sağlayarak bu dönemi sonlandırabildi. Ancak, siyasi kurumsal işleyişini, siyasi çalışmalarını, temsilini, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşıyamıyor. Kendisine oy veren iki seçmenden birini üye yapabilen etkinliğini, kadın ve gençlik hareketleri düzeyine ulaşan iletişimini ve temsilini, demokratik, özgürlükçü kurumsal işleyişlerle sürdüremiyor. “ Dava “ olarak tanımladığı mücadele şartlarında kullandığı yetkilerini ve sorumluluklarını, demokratik, özgürlükçü kurumsal sürdürülebilirliklere taşıyamıyor.

 

YAPISAL DEMOKRATİK DÖNÜŞÜM İHTİYACI

Türkiye siyasetinin en somut yapısal demokratik dönüşüm ihtiyacı, iktidar partisinde görünürlüğe ulaşmış durumdadır. AK Parti’nin yapısal demokratik dönüşüm ihtiyacı doğru değerlendirilebilirse, hem Ak

 Partiye, hem de Türkiye siyasetine önemli katkıları olacaktır. 31 Mart ve 23 haziran seçimleri, iktidar partisinin kazanımlarının, daha kapsayıcı, daha demokratik, daha eşitlikçi, daha çoğulcu yaklaşımlarla demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınması ihtiyacını ortaya çıkardı. Ana muhalefet partisinin 31 Mart ve 23 Haziran başarısını alternatifliğe taşıması için de Türkiye siyasi gerçekliğiyle yüzleşmesi ve yapısal demokratik dönüşümünü başarmasına ihtiyaç vardır. Değişen ve gelişen Türkiye insanı, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla sürdürülebilecek, Demokratik Hukuk Devletinin tamamlanmasını, beklediğini ve istediğini yansıtmaktadır.

15 Temmuz darbe girişimini ve darbeleri lanetliyor, şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, halkımızın duygularını paylaşıyorum.

Bu yazı toplam 796 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.