1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. Siyasetin Kocaeli’den görünümü
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasetin Kocaeli’den görünümü

A+A-
Başarılı siyasi aktörlerin hikayelerinin temelini, kendisini ve toplumu değiştirebilme heyecanı oluşturur. Siyasetin heyecan uyandıran, tutkuya dönüşen yanı, halkın iradesiyle bütünleşip, dinamizmi, değişimi yönetebilmektir. Siyasetin heyecanını yok eden, dinamizmi, değişimi engelleyen durum ise edilgenleşme, kendisini tekrar etme, statikleşme halidir. Kocaeli’ de içerisinde bulunduğumuz dönemde dikkat çeken siyasi görünüm, İktidar partisinin ve ana muhalefet partisinin kendilerini
tekrar eden, statik görünümüdür. İktidar partisince ulaşılan “ hakim siyaset “ düzeyinin yarattığı kibir, siyaset mühendisliği kapsamında uygulanmaya çalışıldığı için, yaratıcı, mücadeleci, özgür partili birey dinamizmini olumsuz etkilemektedir. Evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla bütünleşen, kendiliğinden işleyen demokratik mekanizmalarla sürdürülen siyasi işleyiş geliştirilemediğinden, kendini tekrar eden, edilgen, statik parti işleyişi ortaya çıkmaya başlamaktadır. Kocaeli’ deki oy veren seçmenin yaklaşık yarısının oy’ unu alan, kendisine oy veren seçmenlerin yarısını parti üyesi yapan iktidar partisinin ilçe seçimleri, kontrollü, önceden belirlenmiş tek adaylı seçimlerle geçiştirilmektedir. Uygulanan anlayış, edilgenlik ürettiği, partiyi statikleştirdiği için seçimlerde, çalışmak, üretmek, yarışmak, başarmak özgüveni yok edilmektedir. İktidar partisinin yansıttığı duruma rağmen oy’ unu koruyor görünmesi alternatifin oluşmamasıyla, dinamizmi, değişimi yapabilir kılacak siyasi organizasyona kavuşamamakla ilgilidir. 
Ana muhalefet partisinin durumu ise bilinen durumdur. Devleti merkeze alan anlayışa tutunma halini aşamadığı için kendisini tekrar eden, statik uygulamalardan kurtulamamaktadır. Bu nedenlerle ana muhalefet partisi, adayların siyasi kariyer elde etme yarışlarının sergilendiği platform görünümdedir. İçerisinde bulunduğumuz dönemin, Demokratik Türkiye’ nin inşa süreci olduğunun algılanmaması arka arkaya yapılan iki seçimin kaybedilmesine sebep olmuştur.Seçimlerde yapılan hatalarla, yanlışlarla yüzleşilmeden, uygun yapılanma içerisine girilmeden, örgüt seçimleri yenilenmeden yeni bir seçim sürecine girilmektedir.
Kocaeli gibi Türkiye’ nin önünde dinamiklere ve donanıma sahip küçük bir bütünde sergilenen görünüm, alternatif siyaset ihtiyacının ne kadar yoğunlaştığını ortaya koymaktadır. İktidar partisinin ve ana muhalefet partisinin yansıttığı siyasi görünümün, partiye hakim olanlarca veya bu anlayıştan bir şeyler bekleyenlerce kabul edilebilir bulunması çok fazla yadırganmayabilir. Ancak, Türkiye’nin geleceği için, Kocaeli özgünlüğünü ve donanımını doğal bir laboratuar olarak değerlendirip, alternatifler üretebilecek siyasi duyarlılıkların etkisizliği yadırgatıcıdır. Yaklaşan seçim sürecinde ve seçim sonuçlarının yansımaları kapsamında daha fazla yoğunlaşacak alternatiflik ihtiyacı, yeni ve farklı siyasi yönelimlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
Bu yazı toplam 448 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.