1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. Siyasetin normalleşmesi
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasetin normalleşmesi

A+A-
Türkiye' deki hayatın kolaylaşması ve özgürleşmesi sürecinin sürdürülebilmesi için siyasetin normalleşmesi gerektiği kabul edilmektedir. Belirginleşen ihtiyaç bir aydan kısa süre kalan seçimler dahil önümüzdeki bütün seçimler için  siyasi partilerin seçim kazanmalarını veya kaybetmelerini sağlayacak yoğunluğa ulaşmıştır.
Normalleşmeyi sağlayacak belirleyici ilkelerden özet olarak şöyle söz edilebiliriz. Halkın ve siyasi parti üyelerinin iradelerinin belirleyici olması, yapabilirliğinin sağlanması önceliklidir. Siyasi parti yönetimlerinin evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla bütünleşmiş olarak, kendiliğinden işleyen demokratik mekanizmalarla sürdürülmesi ihtiyacı ertelenemez boyuttadır. Siyasi parti çalışmalarının sorunlar ve çözümler odaklı yürütülmesi zorunluluk durumundadır. Halkın doğal temsilcilerinin üretilmesini sağlayacak (seçim barajı vb. benzeri doğal olmayan yöntemlerin değiştirilerek ) seçim sistemine kavuşulması. Siyasi parti gelirlerinin ve harcamalarının, katılımcı demokrasi anlayışı kapsamında şeffaflaşarak, parti bütçesi, seçim bütçesi, adayların finansmanı alanlarında görünürlüğün, katılımın ve hesap verebilirliğin sağlanması. Özetlenen temel ilkeler katagorik olarak ifade edilmese bile bütün seçmenler tarafından kabul edilen gerçeklik durumuna gelmiştir. Somutlaştırmaya örnek olarak, " seçim sisteminin halkın doğal temsilcilerini üretebilmesi yönünde değiştirilmesi " ilkesini irdeleyebiliriz. Türkiye' nin seçilecek milletvekili sayısı kadar ( ortalama yüzbin seçmen için ayrılmış seçim bölgeleri ) dar bölge seçim sistemine ayrıldığını kabul edelim. Seçim bölgelerinde çoğunluğun temsiline ulaşmak için siyasi partiler hem sorunlar ve çözümler odaklı çalışmalar yapmak hem de halkın ve üyelerin iradesini belirleyici kılmak zorunda kalacaklardır. Liderlerin ve merkezlerin iradesini belirleyici kılan mevcut sistemin aşılmasıyla, Türkiye' de yaşanan gerçekliklerle bütünleşen hayatı kolaylaştırmak ve özgürleştirmek yarışı doğal seyrine girecektir. Seçim sistemi değişikliği için Türkiye' nin özgün siyasi geleneği göz önünde bulundurularak ilave bir düzenleme daha yapmak gerekebilecektir. Dar bölge sistemi ile belirlenecek milletvekili sayısına ilave olarak her yüzde bir orana bir milletvekilliği verilecek şekilde yüz " Türkiye Milletvekilliği " düzenlemesi yapılmalıdır. Böylelikle çok büyük,  zengin farklılıklara ve duyarlılıklara sahip Ülkemizin bütün özellikleri meclise yansıtılıp değerlendirilebilirliğe kavuşturulmuş olacaktır. Bu değişiklikler siyasetin normalleşmesine, hayatın kolaylaşması ve özgürleşmesi sürecinin doğal seyrine girmesine yardımcı olacağı için sayisi partilerdeki değişim hayatın gerçekliği temelinde sürdürülmek zorunda kalacaktır. Statikleşen, çoşku ve heyecanı yansıtamayan, dinamizmle, alternatiflikle örtüşemeyen seçim kampanyaları, sınırlı ihtiyaçları karşılamaya yönelik başarı hırsı, siyasetin normalleşmesi ihtiyacının habercisidir.
Gençlik ve spor bayramınızı iyi dileklerimle kutlarım.
Bu yazı toplam 560 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.