1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Siyasetin sakin günleri
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasetin sakin günleri

A+A-
Bugün, 3'üncü gününü idrak ettiğimiz bu bayramın, önemli bir özelliği var. Bu bayram,  yaklaşan Haziran-2015 genel seçimleri öncesindeki son dini bayram. 
Bayramın birinci günü, yani cumartesi günü İzmit’in halini herkesin görmesini isterdim. Yazın en sıcak günlerinde geçen Ramazan Bayramında bile bu kadar boş, bu kadar sessiz değildi İzmit. 
Cumartesi günü herkes, kurban telaşındaydı.  Hiçbir siyasi etkinlik, hiçbir bayramlaşma programı yoktu. Dün,  birden bire kent olağanüstü hareketlendi. 
Kent Bayramlaşması vardı.  AKP’de, CHP’de, MHP’de ve diğer partilerde, sendikalarda, sivil toplum örgütlerinde bayramlaşma programları vardı. Özellikle siyasi partilerdeki bayramlaşmalara katılım, geçmiş bayramlara göre daha da yoğundu.
……..
Hala pek hissedilmiyor. Ama bu önümüzdeki haziran ayında yapılacak genel seçimler çok müthiş hareketlilik getirecek. İlimizden topu topu 11 milletvekili seçilecek. Ben size dersem ki, şimdiden 1000’den fazla milletvekili aday adayı var, emin olun ki abartmıyorum. 
Çok fazla insanın içinden, kalbinden milletvekili adayı olmak geçiyor. Bunların bir kısmı, bu sıfata, bu göreve hiç layık olmadığını; bir kısmı ağzıyla kuş tutsa içinde siyaset yaptığı partinin kendisini aday listesinin ucuna, kıyısına bile koymayacağını ne tuhaftır ki anlamıyor ya da anlamazlıktan geliyor. 
Ortalık şimdilik çok sakin. Ama bu milletvekilliği yarışı bu kez çok sert olacak. Partilerin içindeki adaylık yarışı partiler arasındaki seçim yarışından daha sert, daha  zor geçecek. 
Bu ay bittikten sonra, iktidar partisinde ilçe kongreleri başlıyor. Şimdiden her ilçede AKP teşkilatları kıpır kıpır. Belki bir Başiskele’de sıkıntı yok diyebiliriz. Diğer ilçelerde ilçe başkanlığı için çok aday var. Ama parti genel merkezi, bütün ilçelerde tek listeli kongrelerde kararlı. Görürsünüz AKP’de çok sesler yükselecek. Üstelik, Bakan Fikri Işık da, AKP’li milletvekilleri de haziranda kendi seçimlerini düşünerek çok fazla taraf olamayacak, ya da taraf gözükmek istemeyecek.
Şubat ayı bitmeden AKP&in il kongresi de yapılmış olacak. Mahmut Civelek, milletvekili adayı. Yeniden il başkanlığına aday değil: Ankara’dan kuvvetli bir baskı gelir, “Sen bu seçimde de teşkilatın başında kal. Bu seçim çok önemli. Bize bu seçimde Kocaeli’de  disiplinli, çalışkan il başkanı gerekiyor. Seni 2019’da Büyükşehir adayı yaparız” denir, bunu ilemem. Ama bugünkü gözüken koşullarda, Civelek milletvekili adayıdır ve hakkıdır. Civelek İl başkanı adayı olmazsa, O7ndan boşalacak koltuk için 7-8 tane partinin adı geçiyor. Hepsi güçlü isimler. Orada da büyük çekişme olacak.
…….
CHP’de aklınıza gelebilecek herkes milletvekilliğinin hesabını yapıyor.  30 Mart’ta ilçelerde partinin belediye başkanı olup, kaybedenlerin hemen hepsi; İzmit’te aday adayı olanların neredeyse hepsi potansiyel aday.  Geçen dönemin meclis üyeleri, geçen dönemlerin milletvekilleri, belediye başkanları, elbette şimdiki milletvekilleri.. CHP’nin Kocaeli’deki milletvekili potansiyeli en fazla 3.5-4 arası.  AKP’de liste yaparsınız, 8’nci sıradaki aday bile yerinden hoşnut olur. CHP’de ilk 3’ün altında kalanlar-geçmişte de örnekleri yaşanmıştır-isyan ederler. 
CHP’nin adaylarını ve sıralamasını belirlemek için, üyelerin önüne sandık koymaktan başka seçeneği yok. Ama ne yazık ki bunu da doğru dürüst yapamıyorlar. Geçen yerel seçimler öncesi şubat ayında İzmit Belediye Meclisi ön seçiminin nasıl yapıldığını hepimiz gördük. CHP’yi haziran seçimlerinin aday listesi belirlenene kadar çok ciddi sıkıntılar bekliyor. Aday listesi belirlendikten sonra daha da büyük sıkıntılar olabilir. 
…….
MHP bir alem ki sormayın. Aydın Ünlü, emaneten oturduğu il başkanlığı koltuğunu hiç dolduramadı. Büyük olasılıkla bu yıl sonuna kadar kongrelere gidilecek. Ünlü’nün karşısında önemli isimler aday olacak. MHP’de de CHP’de olduğu gibi, partinin  “Ebedi ağabeyleri” ortalıktan hiç çekilmiyorlar. Bir de bugüne kadar bence çok başarılı olan milletvekili Lütfü Türkkan var. 
Çok harp çıkacak MHP’de de.  Yine CHP’de olduğu gibi, aday listesi nasıl şekillenirse şekillensin, bu kavga da bitmeyecek, genel seçime kadar taşınacaktır. 
Çok ilginç, çok karmaşık bir siyasi sürece doğru gidiyoruz sevgili dostlar. Seçim dönemleri çok ilginç dönemlerdir. Haziran seçimleri, iktidar partisinin 2023’e kadar yerinde kalıp kalamayacağını belirleyecek: Erdoğan’ın 2 nci beş yıl için daha Cumhurbaşkanı olup, olamayacağını belirleyecek. Yine bu seçimler, Kılıçdaroğlu’nun, Bahçeli’nin, Türkiye’deki pek çok siyasi aktörün geleceğini belirleyecek.
Seçim dönemine  girildiğinde, sadece CHP, MHP; AKP değil, diğer bütün partiler, Saadet, BBP, DSP, DP, aklınıza gelen ne varsa, hepsi havaya girecek. Çok büyük olasılıkla HDP-ya da BDyine yüzde 10 barajından çekinip, bağımsız adaylarla mücadeleye katılacak. Bu bölgede bile her zamankinden fazla seçime hazırlanacak. 
Bütün bu anlattıklarımın fazlasıyla yaşandığını hep birlikte göreceğiz. Hele şu kasım başında AKP ilçe kongreleri bir başlasın. O tarihten itibaren, kent hazarin-2015’in havasını solumaya başlayacaktır. 
Benden siyasetle ilgilenenlere tavsiye. Bu süreçte ya aday olun, bütün varlığınızda büyük kavganın içine gömülün; ya da  tamamen kenarda durup, çok sert ve ilginç geçecek bu büyük kavgaya seyre dalıp,  ilimizdeki seviyesiz ve kalitesiz siyasetin  trajikomik  olaylarını izleyin.
Bu yazı toplam 286 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.