1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. SİYASETİN YÜZLEŞEMEDİĞİ GERÇEKLİK
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASETİN YÜZLEŞEMEDİĞİ GERÇEKLİK

A+A-

31 Mart yerel seçimlerinin ortaya çıkardığı temel gerçeklik, siyasi partilerimizin, demokratik dönüşüm dönemini yaşayan Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayacak siyaseti üretememiş olmalarıdır. İktidar partisi ulaştığı hakim siyaset konumunu korumak eğilimlerini sergilemektedir. Ana muhalefet partisi ise iktidar partisinin kendi anlayışını merkeze alan siyasetini aşacak alternatiflik ihtiyacını karşılayamadığı için mevcut durumunu korumaya çalışmaktadır. Ana akım siyasetlerin mevcut konumlarını sürdürmeleri, halkın ihtiyaçlarının karşılamasından daha çok eski siyasi alışkanlıklarını sürdürmek istendiklerini hissettirmektedir. Seçimlere çok az bir süre kalmasına rağmen belirsiz seçmen davranışlarının azaltılmasında güçlükler yaşanmasına, demokratik dönüşümünü tamamlayamayan, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamayan ana akım siyasetler sebep olmaktadır.  

YEREL İKTİDAR ARAYIŞLARI
Türkiye çok önemli dönemeçten geçmektedir. Böyle bir durumda yerel yönetim seçimlerinin eski siyasi alışkanlıklarla sürdürülüyor olması yeterince kabul edilebilir bulunmamaktadır. İktidar partisinin gücünü, belirleyiciliğini koruyabilmek kaygılarına ana muhalefet partisi, alternatiflik ihtiyacının baskısı ile alabileceği bütün riskleri almaya çalışarak karşılık vermeye çalışmaktadır. Eski alışkanlıklarla ne kadar çaba gösterilirse gösterilsin, değişen, gelişen Türkiye’nin evrensel demokrasinin kural, kurul, kurumlarla karşılanabilecek ihtiyaçlar karşılanamamaktadır. Yerel iktidar arayışlarıyla da karşılanamayacağı ortaya çıkan beklentiler Türkiye gerçekliği olarak yaşanmakta, aşılmasının zorunluluğu her olayda, her oylamada yoğunlaşarak artmaktadır. 

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR SEÇİMLERİ
Türkiye’nin dinamizmini, geleceğinin görünebilir olmasını yansıtan üç büyük yerleşim yerinin seçimleri, Türkiye siyasetinin bütün özelliklerini barındırmaktadır. Türkiye’nin dünyadaki kabul edilebilirliği, üç büyük yerleşim yerinin dinamizmini temsil edebilen siyasi yaklaşımı ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenlerle iktidar partisi ve ana muhalefet partisi, mevcut siyasetlerinin kabul edilebilirliğini, üç büyük yerleşim yeri üzerinden sağlamaya çalışmaktadırlar. Ana akım siyasetlerin, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu siyaseti üretmek, kendilerini değiştirip, yeniden üretmek yerine, eski alışkanlıklarla, kazanmaya en yakın adaylarını öne çıkararak başarılı olmaya çalışmaları, aşılması gereken siyasetlerinin tekrarını yansıtmaktadır. 

DEĞİŞİM BEKLENTİLERİNİN KARŞILANAMAMASI
Türkiye demokratik dönüşüm dönemini yaşamaktadır ve hangi yerleşim yerinde, hangi adayın kazanacağından daha çok, yaşanılan dönemin sorunlarının çözümü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanması önemli hale gelmiştir. Değişen gelişen, orta üstü gelişmişlik düzeyinin sorunlarıyla uğraşan Türkiye, dünya ile etkileşimini, iletişimini, dünya standartlar kapsamında sürdürülebilecek siyasetle karşılamak istediğini hissettirmektedir. Ana akım siyasi partiler, yerel yerleşim yeri adaylarını kendi konumlarının sürdürülmesini sağlayacak yaklaşımlarla belirledikleri için halkın beklediği dönüşüm ihtiyacını karşılanamamaktadır. Gösterilen bütün çabalar, belirleyici kadro hareketlerinin, lidere ve merkeze bağlı siyasetlerinin aşılmış olduğunu gizlemeye yetmemektedir. Eski siyasi alışkanlıklarla yapılanların anlamının, halkın ihtiyaçlarının karşılanmasından daha çok, kendi konumlarının sürdürülebilirliğini sağlamak olduğu, 31 Mart yerel yönetim seçimlerinin temel gerçekliği durumundadır.  

Bu yazı toplam 744 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.