1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Siyasette temsil kalitemiz
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasette temsil kalitemiz

A+A-
Kocaeli’nin son yıllarda pek çok açıdan kan kaybettiğini sıkça yazıyorum. 
Bu kentte son yıllarda çok önemli tarihi binalar restore edilmiş olsa da, kültür-sanat faaliyetleri geriledi. İzmit’in yaz aylarındaki yegane eğlencesi Fuar bile yok edildi. Mehteran takımı, kentin yegane kültür ve sanat temsilcisi haline getirildi. 
Bu kentte dev fabrikalar, dev limanlar, dev lojistik merkezleri kuruluyor olsa da ticaret geriledi. Şehir merkezi esnafları, dev AVM’lere kurban edildi. 
Bu kentte spor dip yaptı. Futbol, voleybol, basketbol gibi takım sporları yok edildi. Yağlı pehlivan güreşleri, kentimizin yegane spor dalı haline getirildi. 
Kent kültürü yozlaştı. Kent insanı magandalılaştı. 
Mahalle baskısına kolayca boyun eğebilen genetik yapıya sahip kentimiz insanı, son yıllarda dindar gözükmeye aşırı önem verir hale geldi, ya da getirildi. 
Kocaeli kentinin Türkiye’deki saygınlığı, değeri hızla eridi, geriledi. Bu tabloya neden olanlar, olayın farkında değil. Bizim, bu şehrin gerçek sahiplerinin ve bu kentte “Yolcu” değil, “Hancı” olanların ne kadar sıkıldığının, bunaldığının da farkında değiller. 
Kocaeli’nin adı, ülke gündeminde hiçbir alanda geçmiyor. Sporda yokuz. Kültür-Sanat festivalimiz, ulusal düzeyde ses getirecek bir organizasyonumuz yok. 
Allah korusun, yangın, sel, deprem olacak; fabrikalarda işçi eylem yapacak, cinayet trafik kazası falan olacak da Kocaeli’nin adı ulusal gazeteler ve televizyonlardaki haberlerde yer alacak. 
Dikkat edin bakın.. Artık ulusal kanalların haber bültenlerinde, meteoroloji raporlarında bile  “Sakarya” var, “Kocaeli” yok. 
……….
Bu kent nüfusu 2 milyona yaklaşan, Türkiye’yi besleyen, üreten, Türkiye’nin ithalat ve ihracat nakliyesinde yükünü çeken , hazineye kişi başına en yüksek vergi ödeyen kent.. Ama yokuz.. Türkiye gündeminden hızla düşüyoruz. 
Son yıllarda Kocaeli’nin siyasette temsil açısından da kalite katsayısı hızla düşmeye başladı. 
Bakın, 7 Haziran’da genel seçim yapıldı.  Yüzde 10 barajını aşarak Meclis’e giren 4 siyasi partiden milletvekillerimiz var.. 
TBMM’deki 550 milletvekilinden 11’i bu kentten seçildi. Küçük bir oran değil.. Ama tabloya bakalım:
TBMM’de 17 kişilik Başkanlık Divanı belirlendi. Meclis’teki 4 siyasi partinin grup yönetimleri belli oldu.  Bunların hiç birinde Kocaeli milletvekillerinden kimseler bulunmuyor. Hatta, bizim milletvekillerimiz, Meclis’te ya da Meclis’teki kendi partilerinin grupları içinde bu tür görevler için aday bile olamadılar.
……….
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı bir kenara koyuyorum. Işık, üstlendiği Bakanlık görevini bence başarıyla yürütüyor. Yeni dönemde kurulacak AKP ağırlıklı bir koalisyonda başında bulunduğu bakanlığın koalisyon pazarlıklarında çok ağırlıklı yer alacağını sanmıyorum. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı büyük olasılıkla yine AKP’de kalır ve Fikri Işık üzerinde çalıştığı çok önemli projeler de bulunduğu için, yeniden bu Bakanlığı sürdürmekle görevlendirilir.
Ama okurlarıma sormak isterim; Işık dışındaki 10 Kocaeli milletvekilinden herhangi birinin  kurulacak olası  koalisyon partilerinden herhangi birinde Bakan olma şansı var mıdır?..
Bir sürpriz olur da AKP-MHP hükümeti kurulursa, belki Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı Spor Bakanı olabilir. 
…………
TBMM’de bırakın başkanlığı, Başkan Vekilliğini.. Katip üyelik bile önemlidir. Kırmızı plakalı makam aracıdır. Devlette önemli bir protokol makamıdır. Meclis Başkanlık Divanı üyesi, devlette önemli bir adamdır. Bir dönem, milletvekilliği yaparken İbrahim Artvinli Meclis katip üyesiydi. Bir Kocaeli milletvekilinin bu görevde olması önemlidir. 
Bizim milletvekillerimiz bu görevlere aday bile olamadı. Sadece partilerinin gösterdiği adaylara oy verdiler. 
Bu dönem TBMM’de Kocaeli milletvekilleri arasında-yine Fikri Işık’ı hariç tutuyorum- bir İbrahim Artvinli, bir Osman Pepe, bir  Nihat Ergün, bir Prof.Dr.Hurşit Güneş gösterebilir misiniz?..
Bakın, koalisyon görüşmeleri başladı. Başbakan Davutoğlu, yanında 4 kurmayı ile birlikte diğer partileri ziyaret ediyor.  CHP, MHP, HDP genel başkanları da yanlarında eşdeğer 4 parti yöneticisi ile AKP heyetini karşılıyor. 4 partinin koalisyon görüşmelerine giren ekipleri içinde de Kocaeli milletvekili bulunmuyor. 
………
7 Haziran’da ilimizden seçilen 11 milletvekilinin hiç birinin bu göreve yakışmadığını, milletvekilliğini hak etmediğini söylemiyorum. Bence çoğu değerli insanlar. Dönem içinde milletvekilliğini de gayet iyi yapacaklardır.
Ama bu kent silindi. Silikleşiyor. Sanatçı, sporcu, büyük tüccar, önemli işadamı, parlak fikir üreten değerli insanları bulunmayan bir kenti temsil eden siyasetçileri de kimse çok fazla dikkate almıyor. 
7 Haziran’dan buyana Türkiye siyasetinde de büyük bir hareketlilik var. Bizim seçtiğimiz
-geçen dönemden Bakanlık görevi devam eden Fikri Işık hariç- 10 milletvekili Türkiye siyasetinin hiçbir yerinde bulunmuyor.
Salı-Perşembe arası Meclis’e gidip, boş boş kulislerde dolaşıyor. Cuma-Pazartesi hala seçim bölgelerinde uyduruk teşekkür ziyaretleri yapıp, iftar yemeklerinde boy göstermekle yetiniyor. 
Yakında komisyonlar oluşacak. Kuşkusuz zorunlu olarak bizim milletvekillerimiz de Meclis komisyonlarında görev alacak. Ama eminim, içlerinden hiç biri Meclis komisyonlarında Başkan bile olamayacak. 
Şimdi,  “Yumurta mı civcivden çıkar, civciv mi yumurtadan çıkar” türünden bir soru ile yazıyı bitirelim.. Acaba, “Kocaeli giderek silik, etkisiz, sürekli kaybeden bir şehir olduğu için mi siyasetteki temsil gücümüz bu kadar azaldı; yoksa siyasetteki temsil gücümüz bu kadar azaldığı için mi Kocaeli giderek daha silik, daha boyun eğmiş, daha yok sayılan” bir kent haline mi geldi?
Bu yazı toplam 296 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.