1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Siyasetteki gelişmeler vatandaşın merceğinde
Siyasetteki gelişmeler vatandaşın merceğinde

Siyasetteki gelişmeler vatandaşın merceğinde

İki hafta önce oy verip tercihini ortaya koyan, Türkiye siyasetinde yeni bir dönem başlatan vatandaş, şimdi siyasetteki gelişmeleri çok yakından takip ediyor.

A+A-
Sonuçları çok merak edilen 7 Haziran Genel seçimlerinin üzerinden 2 hafta geçti. Yeni TBMM önümüzdeki hafta toplanacak, yeni hükümet için süreç hızlanacak. İki hafta önce oy verip tercihini ortaya koyan,  Türkiye siyasetinde yeni bir dönem başlatan vatandaş, şimdi siyasetteki gelişmeleri çok yakından takip ediyor. En çok tercih edilen koalisyon modeli “AKP-MHP ortaklığı”. İkinci sırada ise, “CHP-MHP-HDP” seçeneği var. İşte vatandaşın görüşleri.
Bu dönem AKP hükümet dışında kalmalı 
“ Seçimde oyumu her zamanki gibi CHP’ye verdim. Sonuçlardan memnunum. AKP’nin oy kaybetmesi, tek başına iktidar imkanlarını kaybetmesi beni sevindirdi. Artık diktatörlük dönemi sona erdi. İnsanlara din konusunda baskı yapılamayacak. Türkiye’yi CHP-MHP-HDP koalisyonunun yönetmesini isterim. Bu dönem AKP mutlaka hükümetin dışında kalmalıdır.” 
NEZAHAT TUTKUN(46-Modaevi sahibi) 
AKP’ye kızıp bu defa HDP’ye oyumu verdim 
“7 Haziran seçimlerinin sonuçlarından memnunum. Halk, AKP’ye büyük bir ders verdi.  Kürtlerle Türkleri birbirine düşman etmek için oynanan oyunlar amacına ulaşamadı.  HDP’nin barajı aşması bence çok olumlu bir gelişmedir. AKP’ye çok kızdığım, onlardan kurtulmak istediğim için HDP’ye oy verdim.  CHP; MHP, HDP koalisyonu istiyorum. Erken seçim AKP’nin işine yarar.” 
HÜSNİYE DEMİR(50-Emekli) 
Binlerce şehit varken, HDP’ye bu kadar oy olur mu?
“7 Haziran  seçimlerinin sonuçları beni çok şaşırttı. Bu ülkede bu kadar çok vatan haininin yaşadığını hiç sanmazdım. Binlerce şehit vermemize rağmen terör örgütünün partisine nasıl bu kadar oy çıktığını anlayamıyorum. Ben oyumu her zamanki gibi AKP’ye verdim. AKP ile MHP’nin koalisyon yapmasını isterim.  HDP’nin içinde bulunacağı bir koalisyon, CHP ile MHP’yi bitirir.”
RESUL KULOĞLU(54-Şoför) 
HDP destekli CHP-MHP ortaklığı iyi olur 
“7 Haziran seçimlerinin sonuçlarından çok memnunum. AKP’in oyları ve milletvekili sayısı azaldı.   Padişahlık, Diktatörlük dönemi ve umutları sona erdi. Ben Atatürk ilke ve inkılaplarından hiç vazgeçmeyeceğim. Oyumu CHP’ye verdim.  CHP ile MHP’nin koalisyon yapacağı, HDP’nin dışarıdan destekleyeceği bir hükümet modelini tercih ederim.”
EVREN GÖKDENİZ(20-Öğrenci) 
Saffet Sancaklı yerine Türkkan gitsin isterdim 
“7 Haziran seçimlerinin sonuçlarından çok memnunum. Ancak ilimizde MHP’nin son anda bir milletvekilliğini kaybetmesine çok üzüldüm. Meclise Saffet Sancaklı yerine Lütfü Türkkan gitsin isterdim.  HDP’nin Kocaeli’den milletvekili çıkartması beni üzdü.  Ben oyumu MHP’ye verdim. AKP-MHP koalisyonu kurulmasını istiyorum.” 
AYŞE KAHRAMAN(40-Hizmetli) 
AKP’nin oy kaybetmesine çok sevindim 
“7 Haziran seçimlerinin sonuçlarından çok memnunum.  AKP’nin oy kaybetmesine çok sevindim. İnsanlar artık daha özgür olacak. Recep Tayyip Erdoğan’ın baskıcı dönemi sona erdi. Baskı, zulüm, yolsuzluk dönemi bitti. Ben oyumu CHP’ye verdim. CHP, MHP, HDP koalisyon kursun isterim. Kimse Kürt düşmanlığı üzerinden siyaset yapmaya kalkmasın.”
ŞENGÜL ILGAZ(25-Halkla İlişkiler) 
Seçimde AKP’nin baraj altında kalması gerekirdi.
“7 Haziran seçim sonuçlarından memnun değilim. AKP yine birinci parti oldu. İnsanlar, kendisini ezene, evini başına yıkana, zulmedene oy verdi. AKP’nin bu seçimlerde barajı geçememesi gerekiyordu. Ben oyumu CHP’ye verdim. Ama Kemal Kılıçdaroğlu’nun artık bırakmasını istiyorum. CHP, MHP, HDP koalisyonu kurulmalı.” 
ATACAN GÜREL(24-Öğrenci) 
İstikrar için AKP tek başına yine gelmeliydi 
“Seçim sonuçlarından memnun değilim. Ben oyumu AKP’ye verdim. Tekrar tek başlarına iktidar olmalarını isterdim. Türkiye’de istikrarın devamı için bu gerekiyordu. Eğitim, sağlık, ekonomi eski haline dönecek.  Bu durumda AKP-MHP koalisyon yapsın isterim. CHP-MHP-HDP koalisyonu, ülkeyi savaşa sürükler.” 
ALİ SEVİLEN(32-Şarküteri sahibi)
Türk-Kürt düşmanlığı ortadan kalkar 
“Seçimlerin sonuçlarından memnunum. AKP oylarının düşmesi, HDP’nin barajı aşıp meclise girmesi beni memnun etti.  Artık kimse Türk-Kürt düşmanlığı üzerinden siyaset yapamayacak. Ben bir Kürt olarak oyumu HDP’ye verdim. CHP-MHP-HDP koalisyon kursun isterim.”
RUHİ POLAT(45-Memur)
Erken seçim istemiyorum
“AKP’nin oy kaybetmiş olması nedeniyle seçim sonuçlarına çok sevindim. Ben oyumu MHP’ye verdim.  MHP’nin ilimizden iki yerine bir milletvekili çıkartmış olmasına üzüldüm.  CHP ile MHP’nin koalisyon yapmasını isterim.  Erken seçimi istemiyorum. Bu nedenle,  CHP-MHP azınlık hükümetini HDP’nin dışarıdan desteklemesini kabullenebilirim.”
BEYAZIT ÖZKAN (40-Metal işçisi)
Oyumu AKP’ye verdim. Benim içim rahat
“Seçimlerin sonuçlarından memnun değilim. AKP’nin tek başına iktidarını sürdürmesi gerekirdi. Partiye ihanet ederek PKK’nın meclise girmesini sağlayanlar bunun bedelini ödeyecek ve çok pişman olacaklar. Ben oyumu AKP’yi verdim. Bu nedenle içim rahat.  AKP ile MHP koalisyon kurmalıdır. HDP’nin içinde olacağı ya da destekleyeceği bir hükümet erken seçim getirir.” 
HASAN MERTOĞLU(37-Muhasebeci) 
Herkes ülke için çalışmalıdır
“Seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Demokratik bir seçim oldu, sonuçlardan memnunum. Şimdi herkesin halkın tercihine saygı göstermesi gerekiyor. Ben oyumu CHP’ye verdim. Ama hiçbir partiye düşmanlığım yok. Şimdi Meclise giren bütün partiler ülkenin ve halkın menfaatlerine göre hareket etmelidirler. Mutlaka bir hükümet kurulur. CHP-MHP-HDP hükümetini tercih ederim.”
FİGEN TOPGÜL(40-Anaokulu sahibi) 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.