1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Siyasi ahlâk
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasi ahlâk

A+A-
Siyasette ahlâkın ne kadar önemli olduğu ve buna mukabil halktan ne kadar da karşılık bulduğu yapılan seçimler ve alınan sonuçlar gayet net bir şeklide gösteriyor.
Bildiğiniz gibi bendeniz de Ak Parti Kocaeli milletvekili aday adayı oldum. Bu süreç zarfında siyaset adına ve hele kendi şahsıma siyasi bir algı oluşmasına kapı aralayacak hiçbir yazıyı bu köşede yazmadım. Bunu, ahlaki de bulmadım. Aslında bu yazıyı da kaleme almayacaktım fakat, bir haftadan beridir CHP’liler tarafından karşı karşıya kaldığımız linç girişimine karşı kamuoyunu aydınlatmak maksadıyla siz değerli okurlarımın da affına sığınarak bir konuya açıklık getirmek maksadıyla yazmak ihtiyacını hissettiğim bu konuyu kamuoyunun vicdanlarına sunmak istiyorum.
Benim de geçmişte bir dönem başkanlığını yaptığım Kocaeli Ağrılılar Derneği, bir mekânda dar kapsamlı yemekli bir istişare ve dayanışma gecesi tertipledi. Tertiplenen bu yemeğe çeşitli sivil toplum örgütlerinin başkanları, kanaat önderleri ile ilerleyen saatlerde aday adayı olarak bendeniz ve Kocaeli Vali Yardımcımız Sayın Fecri Fikret Çelik de davetli olarak katıldılar. Yani anlayacağınız bu davetin sahibi dernektir; Zeki Canşi değildir. 
Aile içi yapılan konuşmalarda iyi dilek temennileri ile şahsıma yönelik teveccühler dile getirildi. Ardından Dernek Başkanımız Sayın Şefik Alpaslan söz alarak: “Ağrılı hemşerimiz Kocaeli Vali Yardımcısı Sayın Fecri Fikret Çelik Bey de aramızdalar. Kendilerinin de duygu ve düşüncelerini alalım” şeklindeki daveti üzerine Sayın Valim söz aldı ve bir arkadaş, bir dost ve bir hemşeriye yapılabilecek en makul ve en iyi dilek ve temennileriyle hakkımda hüsn-ü şehadette bulundular.
1- Sayın Vali parti binasına gidip parti flamaları altında umuma açık bir yerde siyasi propaganda yapmamıştır.
2- Sayın Vali parti bayrağı sallamamıştır.
3- Sayın Vali bana parti rozeti takmamıştır.
4- Sayın Vali, kimseyi incitmemiş, kimseyi itmediği gibi, kimseyi de belli bir siyasi düşünceye icbar etmemiştir.
Şimdi sorarım size, Sayın Vali bir hemşeri dayanışması çerçevesinde kendi hemşerileriyle hasbihal ederken bir hemşerisi hakkında iyi dilek ve temennilerde bulunmasından daha doğal ne olabilir ki? Kaldı ki bu kişi hangi siyasi düşünceye sahip olursa olsun Sayın Valim aynı yaklaşımını onlara da sergileyecekti. 
“Kürtler eninde sonunda kucağımıza oturacaklar” sözü halen hafızalarda tazeliğini korurken, bunu deme cür’etini gösteren bir partidaşının mevkidaşı olan Sayın M. Hilal Kaplan’ın konuyu saptırarak “Vali Yardımcısı Aday adayı Zeki Canşi’nin adaylık açıklamasına katıldı, -şöyle şöyle dedi-“ diye konuyu meclise taşıması, ulusal bazda tartışmaya açması ve kendi fikirdaşlarının televizyonlarına servis etmesi olsa olsa bir telaşın ve siyaseten yok oluşun emaresidir. Bu tavırlarıyla bu çevreden varsa alacakları bir oyu, onu da kendi ellerinin tersiyle itmişlerdir. 
Halkla kavgalı olan bu zihniyetin çıkış yolu ararken bile yine halka iftira atarak kavgayı sürdürmesi, kendilerine siyasi hiçbir fayda sağlamaz. 
Siyasi rekabetin de asgari bir ahlakı vardır. İftiralar, saptırmalar ve hedef şaşırtmalar bumerang etkisi yapar ve bu tarz siyaseti icra edenleri vurur. Tarih, sayısız örnekleriyle doludur. 
Bu yazı toplam 756 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.