1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. SİYASİ BELİRSİZLİKLER
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASİ BELİRSİZLİKLER

A+A-

Siyasi partilerimiz yaşadığımız dönemi yönetmekte zorlanıyor. İktidar partisi yorulduğu, yıprandığı için gücüne ve başardıklarına yaslanmaya çalışıyor. Muhalefet partileri ise demokratik dönüşümlerini tamamlayamadıkları için alternatiflik sergileyemiyor. Yaşadığımız dönem çok fazla iç ve dış zorluklarla doludur. Küreselleşen dünyanın sürdürülebilirliğini sağlayacak, kapanmacı, korunmacı anlayışları aşabilecek evrensel mekanizmalar henüz oluşturulamadı. Gelişmiş demokratik ülkelerin yönetim sistemleri, denetim, denge mekanizmaları, çıkan olumsuzlukları en aza indirebilmeye yetmektedir. Küreselleşen dünya ilişkilerinin, üretim, tüketim mekanizmalarının  zorunluluk haline geldiği dönemden geçmekteyiz.  Demokrasiyi, çözüm üreten, değişimi, gelişimi sağlayan sistem olarak kurumlaştıramayan ülkeler ise halen belirsizliklerle uğraşmaktadır.

YÖNETİM, DENETİM, DENGE
 Gelişmiş demokratik ülkelerin, çatışmaları önleyen, sorunların çözülmesini sağlayan sistemlerinin iki temel eksene oturduğu bilinmektedir. Birinci eksen, iktidar gücünün en verimli sürdürülebilirliğinin sağlanması. İkinci eksen ise denetim ve dengenin bağımsız yargının, temel hak ve özgürlüklerin korunabilmesidir. Gelişmiş ülkelerde güçlendirilmiş iktidarlara ulaşmak gözetilirken, temel hak ve özgürlüklere zarar verilmesini engelleyecek mekanizmalar kurumlaştırılarak, yargının bağımsızlığı ve etkinliği sağlanarak sürdürülebilirliğe ulaşılmıştır. Güçlendirilmiş iktidar, halkın iradesinin yapabilirliğini sağlamak için çok önemlidir. Ancak, azınlık haklarının, temel hak ve özgürlüklerin korunabilmesine, çatışmaların önlenebilmesine, demokrasinin çözüm üretebilmesine ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaç, engelleyebilecek, denetleyebilecek kurumsal mekanizmalarla karşılanabilmektedir. Dünyanın en gelişmiş ülkesinde ( ABD) ortaya çıkan kapanmacı, korunmacı yaklaşımlara karşı, halkın, sivil toplumun, yargının engel olabilmesi bu ihtiyacın yerindeliğinin en açık örneğidir.

SİYASET MÜHENDİSLİĞİ YAKLAŞIMLARI
Türkiye halkının demokratik birikimi ve kararlılığı, toplum mühendislikleriyle yönetilmeye çalışılmaktadır. Yeni anayasa yapımı sürecinde, yönetim sistemi değişikliğinde, katılımcı demokrasinin yöntemleri tercih edilememiştir. Güçlendirilmiş iktidar arayışının, denetim, denge, bağımsız yargı kurumsallığıyla sağlanabilmesine ihtiyaç vardır. İktidar partisi, belirsizliklerin giderilmesinde zorlanırken, muhalefet alternatiflik sergileyemediği için güçlenememektedir. Muhalefet, demokrasinin çatışmaları önleyen, çözüm üreten sistem olarak kurumlaşması ihtiyacını karşılamakta zorlanmaktadır.  Güçlendirilmiş yürütme, haklar ve özgürlükler, denetleme ve denge, bağımsız yargı ekseninde gerçekleştirilmesi gereken değişiklik, çoğunlukçu, algı yönetimi yöntemleriyle yapılmaya veya engellenmeye çalışılmaktadır. Muhalefetin, demokrasiyle, özgürlükle, eşitlikle, denetim ve denge ile ilgili söylemleri, siyasi işleyişiyle, bulunduğun konumla örtüşmediği için araçsallaştırılmış dönemsel yaklaşımlar düzeyinde kalmaktadır.

Bu yazı toplam 1490 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum