1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Siyasi iradenin tavrı yüzünden Birlikspor’a düşmanca bakılıyor
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasi iradenin tavrı yüzünden Birlikspor’a düşmanca bakılıyor

A+A-
Siyasi irade, “Büyük kaynak aktarımıyla kente 33 bin kişilik stadyum yapılıyor, bitene kadar Süper Lig’e bir takım çıkartalım” düşüncesiyle harekete geçti. Eski borcu ve amatöre düşmesinden dolayı Kocaelispor ile bu iş olmaz dediler.  Siyasi irade en üst ligde olan Körfez FK’nın lig hakkını alarak yola koyuldu. Hedef iki yılda Süper Lig olarak belirlendi. Gerek Bakan, gerek Başkan tarafından sürekle olarak “Bu takımı Kocaelispor’a alternatif olarak kurmadık, Kocaelispor’un var olma mücadelesine saygı duyuyoruz” mesajları verildi. Projenin başındaki Bakan Fikri Işık bizzat izlediğim basın toplantısında bu mesajları verince, konuyu köşemde değerlendirmiştim. Bakan Işık’ın söylemlerinin memnunluk verici olduğunu ancak Birlikspor’un alternatif olarak düşünülüp düşünülmediği konusundaki samimiyeti görmek için mutlaka eylem gerektiğinin altını çizmiştim.
VARSA YOKSA BİRLİKSPOR DİYORLAR
Söylemler eyleme geçer, siyasi irade Kocaelispor’a da destek verirse ancak o zaman gerçekten Birlikspor’un Kocaelispor’a alternatif olarak kurulmadığını düşünürüz demiştim. Öyle ya siyasi irade Kocaelispor da olsun, Birlikspor da. Bu kent iki Süper Lig takımını kaldırır yönünde mesajlar veriyordu. Bunun gereği de her iki kulübü desteklemek olmalıydı. Bakan Işık’ın açıklamalarının üzerinden epeyce bir zaman geçti. Ha bugün, ha yarın diye bekledik ancak süreçte siyasi iradeden Kocaelispor’a en küçük bir katkı gelmedi. Birlikspor ise para tabir yerinde olurla oluk gibi akıtıldı. Tamam, Birlikspor Süper Lig’e çıkartılsın, iki yıl sonra 33 bin kişilik stadyum açıldığındı bu kentin bir Süper Lig takımı olsun. Bu yöndeki çabalara, aktarılan kaynağa saygı duyuyoruz. Ancak sadece Birlikspor’a verir, Kocaelispor’a görmez, yok sayarsan bu olmaz.
DÜŞMANLIĞIN NEDENİ ÇOK BELLİ 
 Birlikspor Başkanı sevgili Murat Aydın’ın bir gazetede açıklamalarını okudum. Aydın, nedir bu Birlikspor düşmanlığı, neden bu oluşuma bu kadar tepki gösteriliyor diye soruyor ve bu duruma bir anlam veremediğini vurguluyor. Sosyal medyada Birlikspor’a karşı ciddi bir tepki oluştuğunu gözlüyoruz. Birlikspor maç kaybettiğinde adeta bayram yapılıyor, başarısız olması için dua ediliyor. Her türlü beddua ediliyor, beter olsun deniliyor.  Bu öfkenin, bu kinin arkasında yatan gerçeği öyle sanıyorum ki sevgili Murat Aydın anlayamıyor. Birlikspor’a kimse bu kentin bir takımı olarak bakamıyor, o konuma koyamıyor ki. Bunun nedeni de belli. Siyasi iradenin tavrı. Siyasi irade Birlikspor diyor başka bir şey demiyor. Tüm imkanlar, kaynaklar bu takım için seferber edilmiş durumda.  Kocaelispor ne yapıyor, nasıl yaşıyor diye soran yok.

BU KİN, NEFRET BİTSİN İSTENİYORSA
Siyasi irade için, kenti yönetenler için tek gerçek Birlikspor olmuş.  Buradan çıkan mesaj, anlam çok açık: “Bizim için Kocaelispor yok, Birlikspor var. Kentin temsilcisi Birlikspor’dur”. Siyasi irade icraatlarıyla net bir şekilde bu mesajı vererek Kocaelisporluları Birlikspor’a düşman ediyor. Siyasi irade Kocaelispor’a da kaynak aktarsa, yaşaması için samimi bir adım atsa kesinlikle kentte Birlikspor düşmanlığı olmaz, aksine tıpkı Derincespor, Gölcükspor veya Darıca gibi bu kentin bir takımı olarak destek bulur.  Bu kentte Birlikspor’a bu derecede nefret duyuluyorsa, beter olsunlar diye beddua ediliyorsa bunun sebebi siyasi iradenin iki takıma olan bakış açısıdır,  yaklaşımıdır. Siyasi irade böyle yapmaya devam ettiği sürece Birlikspor’a olan öfke her geçen gün büyüyecektir. 
Sözün özü şudur ki, siyasi irade bu düşmanlığın, kinin bitmesini istiyorsa önce Kocaelispor’u yok saymaktan, dışlamaktan vazgeçecek, sonra da Birlikspor’a sağladığı imkanların aynısını sağlayacak.  Bunu yaptıklarında hiç kuşku duymasınlar ki, kent halkı düşmanlığa son verip Birlikspor’u bu kentin bir takım olarak kabul edecektir. 
Bayraklar asılıyor
Bu sezon kentte ayrı bir heyecan ve coşku var. Bu havayı yaratan tartışmasız Bahri Yavuz ve yönetimi. Yaptıkları icraatlarla, iddialı söylemleriyle kendi ayağa kaldırıp herkesi şampiyonluğu inandırdılar. Yaklaşık 10 bin kombine satışı bunun en önemli göstergesi.  Çınarlıspor karşısında alınan galibiyetin güzel günlerin başlayacağına inanıyor Yeşil-Siyahlı renklere gönül verenler. Sokaklarda Kocaelispor bayrakları da yavaş yavaş yerlerini alıyor. Bekirdereli bir grup esnaf tüm mahallelere örnek olma adına sokaklarına dev bir Kocaelispor bayrağı astılar. Kör Bıçak lakaplı Sefa Özdemir, Hayri Akbaş, Gökhan Çeliksoy ve İsmail Ekin tarafından yaptırılan bayrağın üzerine “Efsaneler ölmez” yazılı yazılmış. Bekirdere esnafı öncü oldu, diğer mahallelerden de sokaklarına Kocaelispor bayrağı asmalarını bekliyoruz. Kentin her köşesini Yeşil-Siyah bayraklarla donatıp şimdiden şampiyonluk havasına girelim. 
 Resim altı
Hayri Akbaş, İsmail Ekin, Sefa Özdemir ve Gökhan Çeliksoy, Bekirdere mahallesine dev bir Kocaelispor bayrağı astılar. 
  
Bu yazı toplam 297 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.