1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Siyasi iradeyi tutan mı var ?
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasi iradeyi tutan mı var ?

A+A-

Kocaeli Birlikspor bir taraftar şampiyonluğa koşarken, diğer taraftan kulübün harcamaları da basında, sosyal medyada çok sorgulanıyor. Önceki gün Başkan Fahrettin Kandemir ile bir telefon görüşmesi yaptım. Kandemir’in kamuoyunda çok konuşulan, tartışılan konularla ilgili aktardığı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. 
 

“SANAYİCİ VERDİĞİ PARANIN AÇIKLANMASINI İSTEMİYOR” 
Kandemir ilk olarak kulübün bu sezonki bütçesinin ne olduğuyla ilgili,   “Teknik ekibe, futbolculara ödediğimiz rakamları, toplam bütçeyi geçtiğimiz aylarda sizin televizyon programında açıklamıştım. Giderimiz sağda solda konuşulduğu, iddia edildiği gibi astronomik değil” dedi. Giderler bir yana, gelirler, özellikle de hangi sanayicinin ne kadar verdiği çok merak ediliyor. Kandemir bu konuyla ilgili, “ Bizce sakıncası yok ama sanayici bunun bilinmesini istemiyor. Sanayici istemiyorsa, açıklayamayız. Ancak kulübün kayıtlarında hepsi yazıyor. Sponsorluk anlaşması çerçevesinde, banka girdisiyle kulübe gelen tüm paraların belgeleri var. Tüm mali kayıtları titizlikle tutuyoruz, gelen ve giden her kuruşun hesabını veririz” dedi. Kandemir’in nasıl bir yönetici olduğunu bilirim, kulübün parasını doğru harcadığından, tek kuruşun bile hesabını yaptığından eminim. 
 

“PROJENİN AMACI KOCAELİSPOR’U KAPATMAK DEĞİL”
Kandemir, ciddi haralar harcanıyor, mutlaka şampiyon olunmalı şeklindeki düşünce ve beklentilerle ilgili olarak da, “Futbolda 2 kere 2 dört etmez.  Biz işimizi doğru yapıyoruz ancak başarının garantisi yok. Yakınlarda veya uzaklarda bunun birçok örneğini görmek mümkün” dedi.  Kocaeli Birlikspor projesinin Kocaelispor’u kapatmak, bitirmek için hayata geçirildiği yönündeki bilgi ve yorumların gerçeği yansıtmadığını da yineleyen Kandemir, “ Ne Sayın Bakan, ne ben, ne başkası. Hiç kimsenin böyle bir düşüncesi yok. Hatta aklımızın köşesinden bile geçmez.  Tam aksine iki kulüp arasında hem organik, hem gönül bağı olmalı. Maddi destek sağlanmalı, futbolcu alışverişi yapılmalı diye düşünüyorum. İki kulübün el ele yürümesi gerekir. Bu kent sporunun menfaatedir.  Kentteki genel istek, beklenti de bu yöndedir” dedi.
 

SAMİMİ OLDUKLARINA İNANMAMIZ İÇİN ADIM ATMALILAR 
Kandemir’in  söylemleri, düşünceleri çok güzel. Olması gereken de, beklenti de budur.  Çeyrek asırdır tanıdığım, Kocaelispor konusundaki hassasiyetini bildiğim Kandemir’in söylediklerinde samimi olduğuna da inanıyorum.  Ancak siyasi iradenin aynı düşüncede olup olmadığı konusunda tereddütlerimiz var. Çünkü defalarca çağrı yapmamıza rağmen bugüne kadar Kocaelispor’a ellerini uzatmadılar. Madem organik ve gönül bağı kurulmak isteniyor, siyasi iradeyi tutan mı var?  Göstersinler icraatlarını, atsınlar adımlarını, biz de Kocaelispor’u önemsediklerine, sevdiklerine dair samimi olduklarına inanalım. Kocaelispor’un dertlerine kayıtsız kal, beklentileri umursama, ne var ne yok Birlikspor yoluna harca sonra da kalk kötü niyetimiz yok, iki kulüp el ele olsun istiyoruz de. Hadi canım sende derler adama.  Kusura bakmasınlar ama kargalar bile güler buna.

Helal sana Güngör Çimentops.jpg

Geçmiş yıllarda Kocaeli TV’de spor yorumculuğu da yapan, benim çok sevdiğim, iyi bir Kocaelispor taraftarı olarak bildiğim sevgili Güngör Çimen’den 50.Yıl formasına isim yazdırma kampanyasına önemli destek geldi. Çimen, Güngören Belediyespor ile oynanan maçta Başkan Bahri Yavuz’a verdiği sözü yerine getirdi. Çimen, yakın çevresinde bulunan iş adamlarını 1011 forma kampanyasına dahil etti ve kulübe 8000 TL katkı sağladı.
 

300’E YAKLAŞTI 
Güngör Çimen,” Bu takım ve yönetim desteği sonuna kadar hak ediyor. Bizim de çorbada tuzumuz olsun istedik. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki hafta yeni isimler listeye eklenecek “ dedi. Güngör kardeşime duyarlılığı için teşekkür ediyorum.  Son yapılan bağışlardan sonra Kocaelispor’un 1011 forma kampanyasında rakam 280’e ulaştı. Kampanyaya son olarak Güngör Çimen, Yiğit Özcan, Ümit Demur, Burak Balcı, Tutku Dalmaz, Aykoç Liman Hizmetleri Ltd.Şti, Tamgün Mimarlık Ltd.Şti ve Turguttaş Nakliyat katıldı. 

Güngör Çimen 8 ismin parasını kulüp müdürü İlker Uzel’e teslim edip makbuzlarını aldı. 

U19 Ligi kaldırılsın mı ? 

İstanbul ASKF genel sekreteri ve İstanbul Futbol İl Temsilcisi Ali Muhammet Tanrıyaşükür’ün dikkate almaya değer bir açıklamasını okudum dün sevgili Kadir Küçükay’ın sahibi olduğu Kadir Spor internet sitesinde. Konu önemli ve hassas. Sorun İstanbul’un değil, Türkiye’nin, yani hepimizin sorunu.  Paylaşarak burada da tartışılması gerektiğini düşündüm.  
Tanrıyaşükür U19 Liglerinin profesyonel ve amatör kulüplere yararı olmadığını, futbolcuların istikballerine de ciddi bir darbe vurduğunu belirterek, bu kategorinin kaldırılması gerektiğini söylüyor ve bir anlamda bulunduğu önemli konumuyla da tartışmayı başlatıyor. U19 Liginin yararı olup olmadığı tartışması aslında eskidir. Ancak belki de ilk kez İstanbul ASKF genel sekreteri, İstanbul’da amatör futbolun patronu yüksek sesle dillendiriyor konuyu, sorunu. Bu çıkışla birlikte mutlaka ciddiye alınacak ve TFF nezdinde tartışılacaktır. Tanrıyaşükür U19 kategorisinin yararı olmadığı, kaldırılmasına yönelik görüşünü, sağlam gerekçelere dayandırıyor. U19 kategorisindeki futbolcuların profesyonel takımlara transferinin zor olduğunu, kendi A takımlarına da çıkamadıklarında demoralize olduklarını, arada sıkışıp kaldıklarını belirtiyor.  İstanbul il başkanı, bu yaş grubundaki futbolcuların A takımda oynatılması gerektiğini de ekliyor. 
Peki, ilimiz futbol adamlarının konuyla ilgili düşünceleri neler, aynı fikirdeler mi, yoksa aksini mi savunuyorlar. Doğrusu merak ediyorum. Eğer gerçekten bu ligin bir yararı yoksa kaldırılması için birlikle hareket edilmeli.  Aksini savunuyorsak da gerekçeleri ortaya koymalıyız.  Başta Antrenörler Derneği ve ASKF olmak üzere konunun muhataplarından görüş bekliyoruz.

Bu yazı toplam 156746 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum