1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. SİYASİ PARTİLER VE DİNAMİZM
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASİ PARTİLER VE DİNAMİZM

A+A-

Türkiye’ de yaşanan hayat, oluşan dinamizm, ertelenemez hale gelen sorunlar, siyasi iradenin kararlılık göstermesini, risk almasını zorunlu kılıyor. Sahip olunan yönetim sistemi, sorunları çözme alışkanlıkları, mevcut siyasi konumlar, yaşanan hayatın sürdürülebilirliğini, geleceğin daha iyi olmasının görülebilirliğini sağlamaya yetemiyor.
Darbelerle şekillenen nispi demokratik vesayet sisteminin koşullarında yetişmiş siyasi kadro, liderlikler Türkiye’nin yeniden üretilmesini yeterince yönetemiyor. Yukarıdan aşağıya ben merkezli alışkanlıklar aşılıp, katılımcı, demokratik, saydam, tartışmalar yapılıp, kararlar üretilemiyor. Siyasi partiler, kendilerini, siyasi anlayışlarını, kadrolarını merkeze alan, halkı kendi konumlarına göre yönlendirip, yönetmeye çalışan anlayışlarından kurtulamıyor. Yönetim sistemleri üzerine yapılan tartışmalar, siyasi partilerin mevcut konumlarının ötesine, halkın iradesinin yapabilirliği temeline, daha kapsayıcı, daha demokratik, daha hesap verebilir platforma taşınamıyor, bu nedenlerle de gerilim artıyor, karamsarlık aşılamıyor.

SİYASİ TIKANIKLIĞIN AŞILMASI 
Yoğunlaşan sorunları edinilen alışkanlıklarla çözmeye çalışan iktidar partisi ile, alternatif sağlayarak geleceğin görülebilirliğini sağlama sorumluluğunu taşıyan ana muhalefet partisi daha iyi bir gelecek üretmekte zorlanıyor. İktidar partisinin bulunduğu konum yaşanan hayatın kabul edilebilirliğini, geleceğin görülebilirliğini sağlamaya yetemiyorsa, sorunlar birikip, büyüyebiliyorsa,  gerilim ve karamsarlık azalmıyorsa, bunların nedenlerinin ortaya konulup, uygun siyasi iradeyi gösterebilmek sorumluluğu öncelikle, iktidar partisi ve ana muhalefet partisi üzerindedir. İktidar partisi dördüncü dönemini sürdürdüğü için neleri yapabildiği, neleri yapabileceği önemli oranda tahmin edilebilir durumdadır. Türkiye’ de yaşayanlar ve ilişkide olan ülkeler, iktidar partisinin üretebileceklerini, hayatın sürdürülebilirliğini nasıl sağlayabileceğini az çok tahmin edebiliyorlar. Bilinemeyen, tahmin edilemeyen, hayali kurulamayan, Türkiye’nin yaşadığı sorunlarının çözümü için, dinamizminin yönetilmesi için, daha kapsayıcı, daha demokratik, daha evrensel olanın nasıl yerine getirileceğidir.  İhtiyaç duyulan görünebilirliği sağlayabilecek,  alternatif siyaset sorunu aşılamazlığını koruduğu için gerilimler derinleşmektedir.

DAHA  İYİ  BİR  TÜRKİYE  HAYALİ
Ana muhalefet partisinin yaşanan hayatın oluşmasında çok önemli katkıları vardır.
Yaşanan hayata katkıları, karşılanmasına yardımcı olduğu ihtiyaçlar, ana muhalefet partisinin mevcut konuma gelmesini sağlayan etkenlerdir. Eksikliği duyulan, gerilimi, karamsarlığı artıran, iktidar partisinin sürdürülebilirliğini ve görülebilirliğini sağladığı Türkiye’ den daha güzel, daha kapsayıcı, daha evrensel olana kavuşmanın mümkün olup olmadığının görülebilirliğinin karşılanamamasıdır. Ana muhalefet partisi iktidar partisinin yaptığı her uygulama ve düzenleme için elinden geleni yapıyor, mücadele ediyor, iyileşmesini sağlamaya çalışıyor. Ana muhelefet partisinin şimdiye kadar gösterdiği siyasi performans ulaşılan yaşam tarzının oluşmasına katkı sağladığı için mevcit ana muhalefet konumunu sürdürebilmektedir. Eksiklik, beklentilerin karşılanamaması, ulaşılan birikim ve dinamizmin, daha iyi, daha güzel, daha kabul edilebilir alternatifliği üretememesindedir. İktidar partisi, yaşanan ve birikmiş sorunları çözerken, sağladığı halk desteğini gözeterek, artırmaya çalışarak, siyasi parti çalışmalarını, kadro üretimlerini verilen desteğin korunması ve artması temelinde yapmaya çalışıyor ve başarılı da oluyor. İktidar partisinin siyasi çalışmaları, yönetim anlayışı, sorunları çözebilme yaklaşımları dört dönemdir biliniyor. Yetemediği, eksik kaldığı, hataları, yanlışları da bilinmektedir. Daha iyisinin yapılabileceği, daha kapsayıcı olunabileceği, daha demokratik uygulamaların olabileceği beklentisi görünebilir yapılamıyor. Ana muhalefet partisinin oluşan beklentiyi karşılayamaması, daha katılımcı, daha kapsayıcı, daha demokratik, daha evrensel yapılanmayı önce kendi içerisinde gerçekleştirip , içselleştirememesi, karamsarlığı artıran en önemli etkenlerden biri olmasına rağmen aşılamıyor.

Bu yazı toplam 1712 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.