1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. SİYASİ PARTİLERİN KONUMU VE DEMOKRATİK TÜRKİYE’NİN İNŞASI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASİ PARTİLERİN KONUMU VE DEMOKRATİK TÜRKİYE’NİN İNŞASI

A+A-

Ana muhalefet partisi, laiklikle, sosyallikle, çağdaşlıkla ilgili kaygıları karşılamaya çalışan, batılı yaşam tarzına daha yakın siyasi hareket konumundadır. Laiklikle, sosyallikle, çağdaşlıkla ilgili, endişe duyanlar, batılı yaşam tarzının sıkıntıya gireceğini hissedenler önemli oranda CHP’yi desteklemektedirler. Ana muhalefet partisi, oy kullanan seçmenin dörtte birinin oy’ unu aldığı için küçümsenmesi, dikkate alınmaması mümkün değildir. Ana muhalefet partisine oy veren seçmenlerin daha çok sahil kesimlerinde ve batı bölgelerinde yaşamaları,  kültürel, sosyal eğilimleriyle ilişkilendirilmektedir.  Ayrıca, eğitimli seçmen kitlesinin daha fazla ana muhalefet partisine oy vermesi,  politikalarının eğitimli kesime daha yakın olduğu algısını güçlendirmektedir.     Genel başkanın, merkez organların seçiminde, milletvekillerin, belediye başkanlarının, belediye meclisi üyelerinin, il ve ilçe örgütlerinin belirlenmesinde bu kaygılar gözetilmektedir. Liderin ve merkezin belirleyiciliğinin öncelikli olduğu siyasi işleyiş kapsamında, kaygılar, endişeler, batılı yaşam tarzı,  evrensel değerler gözetilmeye çalışılarak ana muhalefet partisi sorumluluğu yerine getirilmeye çalışılmaktadır. 

KARŞILANAMAYAN BEKLENTİLER

Türkiye’nin ulaştığı değişim ve gelişim,  yönetme alışkanlıklarının,  çalışma ve yaşama koşullarının, temsil edebilme yeterliliklerinin değişmesine sebep olmuştur. Yukarıdan aşağıya, buyurgan, ben merkezli alışkanlıkların sürdürülesinde güçlükler yaşanması bu nedenlerledir. Bireyin önemi, şimdiye kadar hiç olmadığı şekilde öne çıkmıştır.  Bireyin özgürlüğü, kendisini ifade etmesi, ihtiyaçlarının karşılanması, kendisini en verimli gerçekleştirebilme beklentisi belirleyici hale gelmiştir. Gelişmiş demokratik ülkelerin gelişim süreçlerinde görünen ve uygulanan, toplumun yapabilirliğini sağlamaya yönelik demokratik mekanizmaların hayata geçirilmemesine duyulan tepki bu nedenlerle artmaktadır. Türkiye’ de yaşayan insanlar tercihlerini yaparken, iradelerinin temsil edilmesine onay verirken, özgürlüğüne, inancına, farklılığına, kendisini en verimli gerçekleştirebilme beklentilerine göre tercih yapar duruma gelmişlerdir. Özgürlükçü söylemleri kullanarak, batılı yaşam tarzını savunarak, farklılıkları, kadın haklarını, çevre duyarlılığını öne çıkararak alternatif sağlanamayacağı ortaya çıkmıştır.  Savunulanların, iddiaların, vaatlerin, önce kendi siyasi işleyişinde ne kadar uygulandığı, üyenin iradesinin, seçmenin iradesinin yapabilir kılınmasının sağlanıp sağlanamadığı önem kazanmaktadır. Parti içi işleyişin, alternatifliği sağlayıp sağlayamadığı, demokratik yarışı hakim kılıp kılmadığı, sürdürülebilir değişim ve gelişimi sağlayıp, sağlayamadığı gözetilmektedir.  Siyasi partilerin, inançla, ibadetle, özgürlükle, demokratiklikle, hesap verebilirlikle, farklılıklara, kadın haklarına, çevreye duyarlılıkla ilgili beklentileri karşılayamamaları, tartışılmalarına neden olmaktadır.

SÜRDÜRÜLEN SİYASİ KONUMLARIN TARTIŞILMASI

İktidar partisinin dördüncü dönemini sürdürebilmesinin temel nedeni, inançla, ibadetle, kılık, kıyafetle, gelenek, görenekle ilgili daha önce karşılanamayan beklentileri önemli oranda karşılanabilmesiyle ilgilidir. Devletin merkezde olduğu sistemin dışarıda bıraktığı geniş halk kesimi sahip olduğu değerlerin dikkate alındığını, kamusal alanda karşılıklarının olduğunu hissettikleri için iktidar partisine desteklerini sürdürmektedirler. İktidar partisinin, toplumun doğuştan sahip olduğu değerlerinin, demokratik kural ve kurumlarla sürdürülebilmesini karşılayabilmesi ise tartışmalıdır. İktidar partisinin aşamadığı temel sorun ise, demokratik sistemin inşasında oluşturulması gereken toplumsal uzlaşmayı yeterince sağlayamamasıdır. İnşa edilecek, Demokratik Hukuk Devleti bütün siyasi partilerce yeterince sahiplenilip, kural, kurum ve işleyişleri, sorunları çözebilme kapasitesi tartışılacak yerde, ön alma, anlayışını ve konumunu sürdürebilme taktikleriyle yapılması belirsizlikleri artırmaktadır.  İktidar partisinden daha fazla demokratik olduğunu, evrensel değerleri benimsediğini, farklılıklara, kadınlara, çevreye karşı daha duyarlı olduğunu iddia eden siyasi partiler, iddialarını kendi iç işleyişlerinde uygulayamadıkları, geliştirip, yapabilir kılamadıkları için inandırıcı olamamaktadırlar.

Bu yazı toplam 1409 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.