1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. SİYASİ TARAF OLMA GERİLİMİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

SİYASİ TARAF OLMA GERİLİMİ

A+A-

Türkiye’ nin içerisine sürüklendiği ortam, sorunlarının çözümünü zorlaştırdığı gibi, kutuplaşmayı, gerilimi, umutsuzluğu artıran özellikleri de barındırmaktadır. İçerisine sürüklenilen ortamın doğru değerlendirilip uygun açılımlar üretilememesinin en önemli sebebi, lider ve merkez yönetim tahakkümünü aşamayan siyasi alışkanlıklarımızdır. Yaşanan sorunların çözümüne, ihtiyaçların karşılanmasına, beklentilerin yönetilmesine, siyasi liderlerin ve merkez kadronun bulunduğu yerden bakıldığı, taraflı kazanımlar merkeze alındığı için kapsayıcı, katılımcı, demokratik alternatiflikler çoğaltılıp güçlendirilememektedir. Siyasi partilerin lider ve merkez kadroları tarafından belirlenen siyasi anlayış, sorunların çözümünü, gerilimin azaltılmasını kolaylaştırmak bir yana, kendi tahakküm alanlarının beslenmesini sağladığı için giderek kontrol edilemez hale gelmektedir.
 

OLUMSUZLUKLARDAN YARARLANMA YARIŞI
En son yaşanan ana muhalefet partisi liderinin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu için söylediği sözler siyasi partilerin içerisine sürüklendikleri durumu bütün yönleriyle ortaya koymaktadır. Bakanın, Ensar Vakfının bir şubesinde yaşanan çocuklara tecavüz olayıyla ilgili olarak, olayın önemine ve aydınlatılmasına, suçlularının cezalandırılmasına dikkat çekerken, ilgili vakfın yapmış olduğu olumlu hizmetleri hatırlatmak ve ayrı tutulmasını sağlamak için yapmış olduğu koruyucu, kollayıcı sözlerinin tartışılması olayı gölgede bırakmıştır. Siyasi partilerimiz liderin ve merkezin mutlaklığı anlayışı ile yönetildikleri için hataların, yanlışların, eksiklerin değerlendirilmesi, liderin ve merkezin yaratmak istediği algıya göre şekillenmektedir. Ensar Vakfının bir şubesinde yaşanan olay, sebeplerinin ve sonuçlarının ortaya çıkarılması, bu tür olayların hem ilgili vakıfta, hem de benzer bütün kurum ve kuruluşlarda yaşanmasının önlenmesi, toplumda olduğu gibi siyasi partiler için de temeldir. Ortaya çıkan olayla ilgili gerçeklik böyle olmasına rağmen, siyasi partilerin kendi pozisyonlarına göre, tutum ve davranışlar üzerinden kendilerine avantaj sağlamaya çalışması siyasi partilerin konumlandığı durumu göstermektedir. İlgili Bakanın, kendi anlayışına yakın bulduğu vakfın çalışmalarını korumak, kollamak için yaşanan olayın açıklanması sırasında sergilediği tutum ne kadar amacını aşmışsa, verilen cevaplarda kullanılan üslup da aynı oranda amacını aşan yaklaşımlardır.
 

SİYASİ PARTİLERİN KENDİ KONUMLARINI MERKEZE ALMALARI
Ana muhalefet partisi liderinin, Ensar Vakfı olayı için, ilgili bakanın tutumuna dikkat çekmek amacıyla, eski içişleri bakanının Reza Zarrab’ ı korumak için söylediği “.. sana kimse bir şey yapamaz, senin önüne yatarım.. “ sözünü kullanmasına ihtiyaç yoktur. Önemli olan, bütün toplumu ilgilendiren olayların değerlendirilmesini yaparak, bir daha tekrarlanmamasını sağlayacak düzenlemelere ve işleyişlere kavuşulmasını sağlamaktır. İktidar partisi ve ana muhalefet partisi muhtemelen kendi içerisinde, olayı, açıklamaları, toplumun gösterdiği tepkiyi bütün yönleriyle değerlendirmiştir. Olayın kendisini gölgede bırakan açıklamaların ve tutumların, topluma yapılan haksızlık olduğu konusunda bütün siyasi partiler benzer düşünceleri paylaşabilirler. Bütün bunlara rağmen liderin ve genel merkezin belirleyeceği algı üzerinden sürdürülen siyasi alışkanlıkların değiştirilememesi temel sorundur. İlgili bakanın, olayı açıklarken içerisine sürüklendiği, biz en güçlüyüz, bize yakın olanlar en az , en önemsiz hata yaparlar içgüdüsüyle, ana muhalefet liderinin, iktidar partisinin ve ona yakın olanların yaptıkları eksiktir, hatalıdır içgüdüsü benzerdir. İktidar partisinin yaşanan olayların incelenmesi, eksiklerin, yanlışların giderilmesi konusunda, objektif, kapsayıcı, katılımcı, demokratik tutumunu sergileyememesi siyasi anlayışınının sürdürülmesiyle ilgilidir. Ana muhalefet partisinin olaylar karşısında, objektif, kapsayıcı, katılımcı, demokratik tutumunu sergileyememesi ise, alternatiflik biriktirecek konuma ulaşamamasından kaynaklanmaktadır.

Bu yazı toplam 1672 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.