1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. ŞOFÖRLÜK ZOR ZANAAT VESSELAM                 
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

ŞOFÖRLÜK ZOR ZANAAT VESSELAM                 

A+A-

  Toplumumuzun belki de en zor görev yapan ve ilginç insanlarından birileri de kamyon ve otobüs şoförleridir zannederim. Çünkü gece gündüz demeden her türlü hava şartlarında uykuya ve aile hasretlerine direnerek, o il senin bu il benim direksiyon sallayıp dururlar.

          Siz hiç eksi 15 derecede lapa, lapa kar yağarken patlamış olan lastiğin nasıl değiştirildiğini hiç düşündünüz mü? Siz hiç uyumadan 10 – 15 saat araba kullanmanın ne olduğunu düşündünüz mü? Siz gelin en iyisi hiç düşünmeyin çünkü bu insanlar bunu canlı yaşıyorlar.

           Durak yerlerinde bir araya geldikleri zamanlarda da onları bir dinlemek lazım, sanki hiç yorulmamışçasına birbirleriyle şakalaşarak lafa hemen benim kamyonun senin kamyonuna 5 basar. Gel istersen rampada bir kapışalım diyerek daha nice, nice laf düelloları dolaşır aralarında Neşelerine de diyecek yoktur hani. Nüktedanlıkları kamyonlarının kasalarına yazdıkları yazılardan bellidir zaten.

           Yolda giderken inanın bu yazıları çok merak ederek okurum. Neler yazmışlar derseniz birkaç örnek veriyim sizlere isterseniz. “Beni takip etme bende kayboldum”, “Ölürsem kabrime gelme istemem sıkışırız”. Hele birde bir minibüste giderken şunu okumuştum.”Kalbinde bana yer yoksa güzelim olsun ben ayakta da giderim”. Bir enteresanlık daha cenaze arabasının arkasına yazmışlar.”Bin bana yaşantın değişsin diye”. Bunları yazmak için bayağı bir şairlik gerekiyor sanırım.

             Hani çok nüktedandırlar dedim ya. İstanbul’la Ayvalık – Edremit arası kalburüstü insanları taşıyan otobüs şoförü bir İbrahim amcamız vardı. Bir gün yanına yeni bir muavin almış otobüs şirketi sorumlusu muavini çekip demiş ki bak bu İbrahim amcamız çok titiz adamdır dikkatli ol yolda yolcu indirme bindirme sırasında nazik ol düzgün konuş deyip kendisini uyarmış.

              Neyse otobüs bir gün İstanbul’dan Ayvalık’a doğru hareket etmiş yolda bazı duraklarda inmek isteyen insanlar olmuş muavin arkadan İbram amca sağda indir diye bağırmış. Bizim şöför İbrahim amcada dikiz aynasından muavine parmağıyla kızdığını belirterek son durağa geldiğimizde ben sana sorarım gibisinden işaret yapmış. Tabii ki her yolcu ineceğinde İbram amca sağda indir demeye devam etmiş.

              Neyse otobüs son durağa gelip yolcuların hepsi indikten sonra İbrahim amcamız muavinin kulağından yakalayarak oğlum seni hiç ikaz etmediler mi? O kadar kalburüstü insanın arasında İbram amca sağda indir denir mi? Muavinde peki ne deseydim İbram amca deyince. Bak oğlum Ercü abi, Tunç abi, Kaya abi demek hiç aklına gelmiyor mu? O konsepte hiç İbram amca tabiri uyuyor mu demiş. Şu nüktedanlığın bir inceliğe bakın ama bir de düşünün bakalım bu kadar yorgunluk bu kadar sıkıntı bu nükteleri yapmasalar başka türlü nasıl unutabilir.

               Gelin isterseniz bir anekdot daha aktarayım sizlere. Cenaze arabasının şöförü cenaze defninden sonra giderken biraz efkar dağıtayım diye düşünmüş olacak herhalde. İki tane genç bayanın yanından geçerken buyurun sizi gideceğiniz yere kadar bırakayım diye teklifte bulunmuş. Genç bayanlardan biri hemen çıkışarak yahu bizi getirmek istediğin arabaya bir bak başka işin yok mu senin deyince. Şoförümüz hemen arkasından lafı patlatmış siz ne demek istiyorsunuz sayın bayan benim bu arabama binmek için millet ölüyor, ölüyor demiş.                   

               Nüktenin güzelliğine bir dikkat edin. İsterseniz bu günkü yazımızı bizim şoför temelden de bir örnek vererek kapatalım. Bizim temel otobüsü ful çakılı bir rampadan inerken freni patlamış sağ bakmış sola bakmış her taraf uçurum yapacak bir şey yok direksiyonu bırakıp ellerini kaldırmış yarabbi demiş kırk kişiyle huzuruna geliyorum beni mahcup etme. Böyle bir nükteden sonrada insan ne diyeceğini bilemiyor artık. Herkese neşeli pazarlar…  

Bu yazı toplam 1973 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.