1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sokaktaki vatandaştan farklı koalisyon alternatifleri
Sokaktaki vatandaştan farklı koalisyon alternatifleri

Sokaktaki vatandaştan farklı koalisyon alternatifleri

Merakla beklenen 7 Haziran Genel Seçimleri sonuçlandı. Vatandaş, tercihini yaptı.

A+A-

Yeni hükümet ve kurulacak olan koalisyonlar ile ilgili Ankara’da siyasiler çalışmaları sürdürüyor. Sokaktaki vatandaş da kendine göre koalisyon şablonları ortaya koyuyor.  AKP-MHP ile CHP- MHP-HDP koalisyonlarını eşit oranda destekliyor. İşte vatandaşın görüşleri… 

CHP ve HDP’ye çok iş düşecek
“- 7 Haziran Genel Seçimleri’nin sonuçlarından memnunum. AKP’nin oy kaybetmesine sevindim. Recep Tayyip Erdoğan’ın diktatörlüğü bitti. Ancak AKP ve MHP’nin arasında yapılması planlanan koalisyon beni korkutuyor. CHP, MHP ve HDP’nin koalisyon yapmasını tercih ederim. AKP ve MHP koalisyonunda demokrasiyi rayında tutmak için CHP ve HDP’ye çok iş düşecek” 
AHMET PINAR- (43-Elektrik Teknisyeni)
AKP’nin söz sahibi olmasını istemiyorum
“- 7 Haziran milletvekili seçimi sonuçlarından memnun değilim. AKP’nin oylarının yüzde 30’lara düşmesini isterdim. AKP ve MHP koalisyonunu kesinlikle desteklemiyorum. AKP’nin ülke yönetiminde söz sahibi olmasını istemiyorum. MHP bu koalisyonu kabul ederse kendisine oy verenlere ihanet etmiş olur. CHP, MHP ve HDP’nin koalisyon yapmasını isterim.”
BORA DEMİRCAN (30-Bilgisayar Mühendisi)
Koalisyon kurulamazsa ülkeyi HDP yönetir
“- Ben, 7 Haziran Genel Seçimleri’nin sonuçlarından memnunum. AKP’nin oy kaybetmesine sevindim. Oyumu HDP’ye verdim. MHP ve AKP koalisyonunu desteklemiyorum. Kimse koalisyon kuramazsa, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın dediği gibi Türkiye’yi HDP yönetir. Artık kimse Kürt ve Türk düşmanlığından nemalanmaya çalışmasın. HDP Türkiye partisi olduğunu gösterdi.”
BURCU ACAR (26-Tezgahtar)
Gerekirse erken seçim yapılsın
“- Ben; şahsen 7 Haziran Genel Seçimleri’nin sonuçlarından memnunum. AKP artık iktidar değil. Recep Tayyip Erdoğan artık televizyonlardan kendilerine oy vermeyenlere tehditler savuramıyor. MHP ve AKP koalisyonunu desteklemiyorum. Gerekirse erken seçim yapılsın. AKP’nin oyları yüzde 20’lere düşer. CHP, MHP ve HDP koalisyonunu destekliyorum.” 
DİDEM MERCAN-(23-Öğrenci)
HDP’li hiç bir koalisyonu desteklemiyorum
“- 7 Haziran’da seçim sonucu ortaya çıkan tablodan memnun değilim. Oyumu AKP’ye verdim. Tekrar iktidar olacağını düşünüyordum. Ülkenin bölünmesini isteyenlerin oynadığı oyunlar sonucunda HDP barajı geçti. MHP ve AKP koalisyonunu destekliyorum. HDP’nin içinde olacağı hiç bir koalisyonu desteklemiyorum. Türkiye’yi PKK yönetemez. Şehitlerimizin kemikleri sızlar.”
ESMA BÜLBÜL (50-Ev Hanımı)
Birileri, istikrarı istemedi
“- 7 Haziran Genel Seçimleri’nin sonuçlarından memnun değilim. Birileri Türkiye’de istikrarın devam etmesini istemedi. Bu nedenle AKP’nin oy kaybetmesi içinde elinden geleni yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu HDP’nin oylarını arttırmak için kendi seçmenine bile ihanet etti. AKP ve MHP koalisyonunu destekliyorum. CHP, MHP ve HDP koalisyonuna karşıyım.”
OĞUZ YÜKSEL (43-Mali Müşavir)
Şehitlerimizin kemikleri sızlıyordur
“- 7 Haziran’da alınan seçim sonuçlarından memnunum. Ancak HDP’nin barajı aşması beni üzdü. Aynı topraklarda yaşadığım insanlar vatanına ihanet ederek PKK’ya oy verdi. Şehirlerimizin kemikleri sızlıyordur. MHP ve AKP koalisyonunu destekliyorum. Oyumu AKP’ye verdim. AKP’nin CHP ve HDP yerine MHP ile koalisyon yapmasını tercih ederim.”
MAHMUT VEZİR (38-Nalbur)
AKP-MHP koalisyonubaşarılı olur
“- 7 Haziran Genel Seçimleri’nin sonuçlarından memnunum. Demokratik bir seçim oldu. Türk halkı özgür iradesi ile desteklediği partiye oy verdi. Herkesin sonuçlara saygı göstermesi gerekiyor. AKP ve MHP koalisyonunun başarılı olacağına inanıyorum. AKP’nin mutlaka oluşacak koalisyonlarda yer alması gerekiyor. Çünkü 13 yıllık tecrübesi var.”
NURSEL BOZBAĞ (40-Etüt Merkezi Sahibi)
Halk, Erdoğan’a büyük bir ders verdi
“- 7 Haziran milletvekili seçimi sonuçlarından memnunum. AKP’nin oylarının düşmesine sevindim. Halk, Recep Tayyip Erdoğan’a büyük bir ders verdi. Ancak bu saatten sonra CHP, MHP ve HDP’nin eline geçen bu fırsatı iyi değerlendirerek AKP’yi tamamen etkisizleştirmesi lazım. Erken seçime kesinlikle izin verilmemeli. Aksi takdirde AKP’nin oyları artar. CHP, MHP ve HDP koalisyonunu destekliyorum.” 
REFİK ÖĞÜTÇEN (43-Emlakçı)
CHP-MHP-HDP koalisyon yapsın isterim
“- 7 Haziran Genel Seçimleri’nin sonuçlarından memnunum. Kendisini padişah ilan eden Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi Şeriat ülkesine dönüştürmek hayalleri suya düştü. AKP’lilerin kirli çamaşırları kısa bir süre sonra ortaya dökülecek ve tamamı yargılanacak. Ben oyumu CHP’ye verdim. MHP ve AKP koalisyonunu desteklemiyorum. CHP, MHP ve HDP’nin koalisyon yapmasını isterim.”
NAZLI TEZCAN (26-Halkla İlişkiler)
CHP-MHP-HDP koalisyonu iç savaş nedeni olur
“- 7 Haziran Genel Seçimleri’nin sonuçlarından memnun değilim. AKP’nin yüzde 50 oranında oy alacağını tahmin ediyordum. Anayasanın değişmesini ve Başkanlık sisteminin hayata geçirilmesini istiyordum. AKP ve MHP koalisyonunu destekliyorum. Oyumu AKP’ye verdim. CHP-MHP ve HDP koalisyonu ülkemizde iç savaş çıkmasına neden olur.”
HAKAN ÖLMEZ (55-Emekli)
Korku ve baskı ona erdi
“- 7 Haziran Genel Seçimleri’nin sonuçlarından memnunum. Halk ilk defa özgür iradesini kullanarak oy verdi. Korku ve baskı sona erdi. Ben oyumu CHP’ye verdim. AKP ve MHP koalisyonunu desteklemiyorum. Çükü AKP zaten 13 yıldır ülkeyi yönetiyor. Artık yeni yüzlere ihtiyaç var. CHP-MHP ve HDP koalisyonunun daha başarılı olacağını düşünüyorum.”
NERMİN KÖSEDAĞ (44-Memur)
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.