1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Solakoğlu: “Kadına şiddete dur demeliyiz”
Solakoğlu: “Kadına şiddete dur demeliyiz”

Solakoğlu: “Kadına şiddete dur demeliyiz”

Kocaeli Barosu Başkanı Av. Tamer Solakoğlu, son zamanlarda artan kadın cinayetlerine dikkat çekti, hemen her gün töre ve namus kisvesi altında kadınların öldürüldüğünü, bu durumun artık “münferit olay”

A+A-

Kocaeli Barosu Başkanı Av. Tamer Solakoğlu, son zamanlarda artan kadın cinayetlerine dikkat çekti, hemen her gün töre ve namus kisvesi altında kadınların öldürüldüğünü, bu durumun artık “münferit olay” olmaktan çıktığını söyledi.

Solakmoğlu, bu güne kadar, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ile ilgili bir çok söz söylendiğini, ancak “sözün bittiği yere” gelindiğini dile getirdi, “Artık bu şiddete dur dememiz gerekiyor.” dedi.

DEVLET SORUNA EL ATMALI

Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, kadına yönelik şiddetin önlenmesinin, devletin görevi olduğunu hatırlattı. Solakoğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“- Devlet, zaman kaybetmeden ‘kadın sorununu’ bütün yönleriyle ele alan çalışmalar başlatmalı, bu çalışmalar da kadın-erkek eşitliği öne çıkartılmalıdır. Çalışmalar yapılırken, üniversiteler, barolar, kadın hakları örgütleri ve diğer unsurlarla işbirliği yapılmalı, kadınların eşit yurttaşlar olarak görüldüğü zihniyet değişikliğini gösteren çözümler getirilmelidir.

Tüm siyasi partiler, kadın sorununu öncelikli sorun olarak görmeli, bu konuda birlikte hareket etmelidirler. TBMM’ce Türk Ceza Kanunu ve 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun’ undaki eksiklikleri gideren ve kadınları mağdur eden uygulamaları değiştiren düzenlemeler gecikmeksizin hayata geçirilmelidir.

ŞİDDETE SIFIR TOLERANS

Her şeyden önemlisi; kadına yönelik şiddette ve kadın cinayetlerine karşı yasama, yürütme ve yargı organları ile medya kuruluşları ve tüm kamuoyu ‘sıfır tolerans’ göstermelidirler.

Kocaeli Barosu olarak, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin son bulması için yapılacak çalışmalara her türlü katkı ve desteği vereceğimizi ve şiddet gören kadınlarımızın hukuki mücadelelerinde yanlarında olacağımızı belirtiyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.