1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Soma için tek yürek oldular
Soma için tek yürek oldular

Soma için tek yürek oldular

Soma katliamında yaşamını yitiren 301 işçiyi anmak ve aynı acıların tekrarlanmamasını talep etmek için dün akşam kent merkezinde yüzlerce kişi yürüdü.

A+A-

Soma katliamının 1’inci yıl dönümü nedeniyle kent merkezinde geniş katılımlı bir yürüyüş gerçekleşti. Kerkez Bankası önünden başlayan yürüyüş Sabri Yalım Parkı’nda son buldu. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla gerçekleşen yürüyüşe çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü, Soma için İstanbul’dan yola çıkan Halkevleri üyeleri ve TÜVTÜRK’te işten atılan işçiler de katıldı. 

KATLİAMIN NEDENİ AKP POLİTİKALARI

Yürüyüşte; “Ücretli köle olmayacağız” “Soma’yı unutma unutturma” “Soma İşçisi onurumuzdur” “Soma’nın katilleri hesap verecek” “Taşeron çalışma yasaklansın” ve “Kaza değil cinayet” şeklinde  sloganların atıldı. Yürüyüş sonunda Mimarlar Odası Şube Başkanı Arsal Arısaltarafından basın açıklaması okundu. Arısal,  konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bu katliamın sebebi, uygulamaya konulan özelleştirme taşeronlaştırma, rödovans, örgütsüzleştirme, sendikasızlaştırma, köleci çalışma sistemi kamu madenciliğinin yok edilmesi ve kamu kurumlarında uzun yıllar sonucu elde edilmiş olan madencilik bilgi ve deneyim birikiminin dağıtılması gibi neoliberal politikalardır. Özellikle AKP iktidarı döneminde uygulanan politikalarla üretim, teknik bilgi ve alt yapı olarak yetersiz, deneyimi ve deneyimli uzmanı bulunmayan kişi ve şirketlere bırakılmıştır. Kamusal denetimin de yeterli ve etkin bir biçimde yapılanmaması iş cinayetlerinin Soma’da olduğu gibi katliama dönüşmesine neden olmuştur.” 
MAHKEMEDEKİ TİYATROYU GÖRDÜK
Arısal’ın ardından sendikaya üye oldukları için işten atılan TÜVTÜRK işçileri adına konuşan Tüm-Tis örgütlenme Sekreteri Muharrem Yıldırım, “Türkiye’deki çalışma koşulları her geçen gün ağırlaşıyor. Somanın acısını hissediyoruz. Mahkemedeki  tiyatroyu gördük katillerin cezalandırılmasını istiyoruz. Her gün 4 işçi yaşamını yitiriyor. 1 işçi sakat kalıyor. Avrupa’da 1 dünyada 2’inci sıradayız. AKP korumasındaki işveren sendika çoğunluğunu sağladığını bildiği halde 48 arkadaşımızı kapının önüne koydu” dedi. 
Bu haber toplam 1887 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.