1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Soma Katliamı unutulmadı
Soma Katliamı unutulmadı

Soma Katliamı unutulmadı

Soma katliamının 1. yılında ölen 301 madenci anısına İstanbul'dan Soma'ya yürüyen Halkevleri üyeleri, yarın saat 18.00'da Merkez Bankası Önü'nde Kocaeli Halkevleri üyeleri tarafından karşılanacak. Kocaeli Halkevleri adına açıklama yapa

A+A-

Halkevleri Kocaeli Şubesi’nde Soma faciasının 1’inci yıl dönümünde düzenlenecek olan yürüyüş ile ilgili basın açıklaması düzenlendi. Şuba Başkanı Yaşar Seğmen’in de katıldığı basın açıklamasını Halkevleri Körfez Şube Başkanı Meliha Kaplan okudu. Kaplan açıklamasına şu ifadelere yer verdi: “Soma’da yaşanan işçi katliamının üzerinden bir yıla yakın bir zaman geçti. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yaşanan katliamda 301 insanımız hayatını kaybetti. 301 insanımızın eşleri, çocukları, anne babaları, bütün Soma ve ülkemiz bu acıyı unutmadı, unutmayacak. Ancak bu acıyı büyüten aynı zamanda katliamın sorumlularının adil şekilde yargılanmaması, sorumluların istifa etmemesidir. Bununla birlikte hayatını kaybeden madencilerin yakınları haklarını alamamışlardır.”

SORUMLULAR; SOMA HOLDİNG VE AKP İKTİDARI

Soma Katliamının sorumluları Soma Holding ve AKP İktidarıdır. Binlerce insanı güvencesiz kölece çalışmaya mahkum eden AKP bütün işçi cinayetlerinde olduğu gibi Soma’da da katliama davetiye çıkartmıştır. 10 yılda 15 bin işçinin katledilmesinin sorumlusu AKP iktidarı Soma’da göz göre göre yaşanan katliamın sorumlusudur. Ancak Soma Katliamı sonrası AKP politikaları değişmemiştir. Başta madenler olmak üzere her alanda işçi katliamları sürmektedir. Soma’nın bir kaç ay sonrası Ermenektir, Torunlar’dır. Soma Katliamı sonrası başta Çalışma Bakanı ve Enerji Bakanı istifa etmemiştir. Çalışma Bakanı Faruk Çelik geçtiğimiz günlerde önümüzdeki dönem milletvekili olamayacağından dolayı mecliste yaptığı konuşmada gözyaşlarını tutamadı. Milletvekili olamayacağı için çok üzülen Çelik’in işçi katliamları sonrası aldığı tutumları hiç unutmayacağız.

KATLİAMI UNUTURMAYACAĞIZ

Soma Holding 301 madencinin katildir. Ama aynı zamanda yüzlerce işçiyi kölelik koşullarında çalıştırdığı için suçludur. Ancak olayın ilk günlerinde göstermelik bir kaç tutuklamanın dışında Soma Holding’e dokunulmamıştır. İşçinin alınteriyle karlarına kar katan işçi katilleri için hayat aynen devam etmektedir. Çünkü AKP iktidarı Soma Holding gibi işçi katili sermaye grupları karlarına kar katsın diye vardır. Soma Katliamı'nın acısı hala sürerken ve failleri hala emek düşmanlığına devam ederken Halkevciler Soma Katliamı’nın 1. Yılında katliamı unutturmamak, katliamın gerçek sorumlularının yargılanması, katliamda ölen madenci yakınlarının maddi manevi bütün mağduriyetlerinin giderilmesi, maden işçilerinin taleplerinin kabul edilmesi talebiyle Soma’ya yürüyoruz. 

KOCAELİ HALKINI DAVET EDİYORUZ

13 Mayıs’ta Kadıköy’de yapılacak anmanın ardından Halkevleri temsilcileri yola çıkacak. İzmit ve Bursa’da gerçekleştirilecek karşılamaların ardından İzmit ve Bursa Halkevleri temsilcilerinin katılımıyla yürüyüşümüz devam edecek. Yürüyüş kolu 16 Mayıs’ta Soma’ya ulaşacak ve Emek ve Meslek örgütlerinin Soma’da gerçekleştireceği mitinge katılacak. Yürüyüş kapsamında 13 Mayıs Çarşamba günü saat 18.00'da Merkez Bankası önünde İstanbul'dan gelen yürüşçüleri karşılayıp hep birlikte emek düşmanlarının, işçi katillerinin üstüne üstüne yürüyeceğiz. Tüm Kocaeli halkını Soma'nın 1. yıldönümünde 301 madencinin anısına sahip çıkmaya ve madencilerin taleplerini haykırmaya davet ediyoruz.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.