1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Soma katliamının sorumlusu AKP iktidarıdır
Soma katliamının sorumlusu AKP iktidarıdır

Soma katliamının sorumlusu AKP iktidarıdır

Soma katliamının 1’inci yıl dönümü nedeniyle açıklama yapan Birleşik Kamu İş İl Temsilcisi Bilal Şener, “Soma katliamının sorumlusu AKP iktidarıdır”dedi.

A+A-

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş) Kocaeli İl Temsilciliği 301 işcinin hayatını kaybettiği Soma katliamı ile ilgili basın açıklaması düzenlendi. Eğitim İş Kocaeli Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasına; DSP İl Başkanı Hayati Özzeren, DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım, CHP İl Başkan Yardımcısı Mustafa Kahraman, parti üyeleri ve şube üyeleri katıldı. Basın açıklamasını Birleşik Kamu İş İl Temsilcisi Bilal Şener okudu. 

EN KİTLESEL İŞÇİ KATLİAMI

Şener açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Tarihimizdeki en kitlesel işçi katliamı yaşandı. Bu katliamda 301 işçi hayatını kaybetti. Çoğu hayatının baharında olan bu işçiler göz göre göre ölüme gönderildiler, ama katiller bunu normalleştirmeye çalışarak kaza dediler. Biz buna kasten adam öldürme diyoruz ve bir katliam olduğunu düşünüyoruz. Bu katliamın sorumluları da maden ocaklarını özelleştiren ve denetimsiz bırakan AKP İktidarıdır. Soma’da ki katliam, ülke ve dünya gündeminde büyük yankı bulmuştur. Ülkemizde iş cinayetleri sistematik bir şekilde devam etmektedir. Neredeyse her ay yaklaşık olarak 100 işçi iş kazalarından dolayı hayatını kaybetmektedir. 2013 yılında 1235, 2014 yılında ise1886 işçi hayatını kaybetmiştir. Bu işçi katliamlarının en büyük nedeni özelleştirmelerdir.”

BİRLEŞİK KAMU İŞ’İN TALEPLERİ 

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ), hizmet alımı sözleşmeleri derhal iptal edilmeli ve özel şirketlerde çalışan tüm personel TKİ bünyesine aktarılmalıdır, Maden ocaklarında çalışan işçilerin sendikalı olmasının önünde ki tüm engeller kaldırılmalıdır, İşçilerin özlük hakları korunarak, madenlerin güvenli hale getirilmesi sağlanıncaya kadar üretime ara verilmesi ve Maden Mühendisleri Odası, EMO gibi meslek odaları ve Sendikalarında içerisinde olacağı bağımsız bir teknik heyetin oluşturulması ve bunların tüm madenlerde inceleme yapması sağlanmalıdır diyoruz. Ayrıca, işçi güvenliğinin en üst düzeyde sağlanması için gerekli yasaların çıkarılarak, maden ocaklarının yeniden kamulaştırılması Birleşik Kamu İş’in öncelikli talebidir. Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş dün olduğu gibi gelecekte de bu taleplerimizin yerine getirilmesi için mücadelesini sürdürmeye devam edecektir.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.