1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Somali neresidir?
Somali neresidir?

Somali neresidir?

Kuraklık ve açlıkla boğuşan, yardım için seferberlik başlattığımız Somali hakkında ne biliyoruz? Somali’yi merak edenler bu yazıyı okusun. Somali, Afrika’da bulunan Afro-Arap bir ülkedir, kuzeyde Cibut

A+A-

Kuraklık ve açlıkla boğuşan, yardım için seferberlik başlattığımız Somali hakkında ne biliyoruz? Somali’yi merak edenler bu yazıyı okusun.

Somali, Afrika’da bulunan Afro-Arap bir ülkedir, kuzeyde Cibuti, batıda Etiyopya ve güney batıda Kenya ile sınırlarını paylaşmaktadır, güneyde ise Hint okyanusu ve doğuda Kızıldeniz sahillerine bakmaktadır. Somali’nin nüfusu 12 milyondur ve nüfusun tamamı Sünni’dir. Somali’nin başkenti Mogadisho’dur.

Avrupalı sömürü devletleri Somali’yi 6 parçaya bölmüşlerdir. ( İtalyan Somalisi, İngiltere Somalisi, Fransa Somalisi, şimdiki Cibuti Cumhuriyeti, Ogaden bölgesi ve NFD bölgesi) 1960’ta İtalyan Somalisi ve İngiltere Somalisi bağımsızlıklarını kazanmışlar ve birleşerek Somali Cumhuriyeti’ni ilan etmişlerdir.

Somali bağımsızlığını kazandıktan sonra Afrika’nın en demokratik ülkesi olmuş, 1960’ta Somali’nin ilk Cumhurbaşkanı olarak Adan Abdullah Osman seçilmiştir. 21 Ekim 1969’da gerçekleştirilen askeri darbe neticesinde General Mohamed Siyad Barre Cumhurbaşkanı olmuş ve 21 yıl ülkeyi idare etmiştir. Siyad Barre zamanında ülke ciddi bir gelişme göstermiş ve kalkınmıştır. Ülke, özellikle Ziraat, Endüstri, Eğitim ve Sağlık alanlarında büyük gelişme göstermiştir.

Somali’de 1990 yılında istikrarsızlık ve siyasi kriz başlamış, bundan sonucunda Gen Mohamed Sıyad Barre Hükümeti sona ermiş ve 1993’e kadar ülke hükümetsiz kalmıştır. Sonrasında Somali’nin siyasi partileri Cibuti’de barış için toplanmışlar ve geçici hükümet kurma fikrini ortaya atmışlardır. Bu toplantı sonucunda ülkenin ilk Cumhurbaşkanı olarak Ali Mahdi Mohamed seçilmiş ve 2 yıllık geçici hükümet kurulmuştur. Yeni kurulmuş hükümet, dünyadan güvenlik yardımı talep etmiş, bundan dolayı BM Somali’ye 50000 asker (UNİSOM)  göndermiştir. Sonrasında buna ek olarak ABD de Somali’ye asker göndermiş ancak maalesef ne BM askerleri, ne de ABD askerleri ülkenin güvenliğini sağlamıştır. Çünkü Somali halkı bu askerleri güvenliği sağlayabilecek askerler olarak görmemiştirler. Bunun nedeni de özelikle ABD’nin ülkelerini yine sömürgeleştirmek istediğini düşünmeleri olmuştur. Bu yüzden Somalililer ve ABD askerleri arasında savaş başlamış, bu savaş için 10000’den fazla Somalili ölmüş, bu olaylardan sonra BM askerleri ülkeden çıkmışlar ve bundan birkaç ay sonra ABD askerleri de ülkeden çıkmışlardır.

Son olarak 2004’te yine 5 yıllık federal geçici bir hükümet kurulmuş ve bu hükümetin başkanı olarak Somali ordusundan bir general olan Abdulahi Yusuf Ahmed cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Yeni hükümet çalışmalarına Somali’nin başkenti olan Magadisho’da başlamıştır. Bir süre sonra yeni hükümetin karşısına ülkeyi İslami nizamla yönetmek isteyen İslamcı bir parti çıkmış, bu parti ve hükümet arasında büyük savaşlar olmuş, bundan dolayı hükümet bütün ülkeyi yönetme hakkını kazanamamıştır. 2008’e gelindiğinde ise hükümet başkanı istifa etmiş ve Parlamento başkanı geçici olarak başkan olmuştur.

2009’da Cibuti’de hükümet ve İslamist parti arasında barış toplantısı yapılmış ve yeni Somali parlamentosu kurulmuştur. Yeni Cumhurbaşkanı ise parlamento tarafından seçilmiştir. Seçilmiş olan Cumhurbaşkanının adı Sharif Sheak Ahmed’tir. Yeni hükümetin ilk yaptığı icraat, İslamcı askerler ve önceki hükümetin askerlerini birleştirmek olmuştur. Sonrasında ülkenin şeriat ile yönetilmesi kararlaştırılmış ve bu hükümet bütün Somali halkının taraftarlığını kazanmıştır. Çünkü bu hükümetin başkanı Somalililer tarafından çok sevilen saygı duyulan bir insandır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.