1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Somali’ye yardım ve bu işi istismar konusu yapmak!
Somali’ye yardım ve bu işi istismar konusu yapmak!

Somali’ye yardım ve bu işi istismar konusu yapmak!

Şu Somali’deki yokluk ve kuraklık, insani refleksleri zafiyete uğramamış her insanı etkiler. Dünya görüşü dini ve meşrebi ne olursa olsun hemen herkesin duyarlı olması esastır. Amma ve lakin bu durumu

A+A-

Şu Somali’deki yokluk ve kuraklık, insani refleksleri zafiyete uğramamış her insanı etkiler. Dünya görüşü dini ve meşrebi ne olursa olsun hemen herkesin duyarlı olması esastır. Amma ve lakin bu durumu fırsata devşirmek, bu insanlar üzerinden muarızlarını belden aşağı vurmak da insanlık ile bağdaşmaz.

Biri bir yerde yemek yediğinde fırsatçılar Somali’den dem vurarak hemen bu durumu kullanmaya yeltenmesi kabul edilebilir bir davranış değildir.

Her ne hikmetse biz millet olarak her şeyin ölçüsünü kaçırmaya meyyal insanlarız. Eğer sevmediğimiz bir takım insanları yerden yere vurma niyetindeysek, insafsızca ve fütursuzca onu hırpalamayı kâr sayıyoruz.

Hakikaten eleştirilecek, hatta yerden yere vurulacak birçok davranış da vardır. Bunları da görmezden gelmek insani değildir.

Geçen hafta İstanbul’a bir yere iftara davetliydim. Orada gündeme geldi. Beş yıldızlı Konrad Oteli’nde iftar mönüsü kişi başına 316. TL olduğu söylendi. Bu israfı duyan bazı sivil toplum örgütleri de adı geçen otelin önünde protesto gösterileri yapmış. Bunu duyduğumda, -iyi ki duyarlı sivil toplum örgütlerimiz var- demekten kendimi alamadım. Tabi sap ile samanı birbirine karıştırmamak lazım. Kimi güzide mekânlardaki makul fiyatları dahi eleştiri konusu yapmak, ya da adrese teslim jurnalcılık yapmak ise gerçekten öncelikle bu işlemi yapana zarar vermektedir.

Ne olur istismarcılık hastalığına yakalanmayalım. İstismarın her çeşidi insanı rahatsız eder. Hele hele çok da insancıl olduğundan dem vurarak kapalı kapılar ardında deveyi hamuduyla yemeye kalkanlar güvenirliliklerini yitirdikleri gibi, bu acıklı halleri de kısa sürede sırıtıyor.

Dolayısıyla hepimizin Somali’ye yardımda bulunması, fitrelerini-zekâtlarını göndermesi, tasaddukta bulunması insan olmamızın, Müslüman olmamızın bir gereğidir. Ancak bu durum, Allah’ın bizlere helal kıldığı rızıkları da yememizi alıkoymaz. O sebeple, insanları karamsarlığa iterek, onları helal rızıklardan alıkoyarak yardım yapmaya teşvik etmek ise, doğru bir davranış değildir.

Gelin ölçüyü kaçırmayalım. Tasaddukta da bulunalım. Ayını zamanda Allah’ın bizlere bahş ettiği helal rızıklarla sabahlayalım.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.