1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sömestr tatilinde veli de ders çalışacak
Sömestr tatilinde veli de ders çalışacak

Sömestr tatilinde veli de ders çalışacak

İlimizde Milli Eğitim ile ilgili son gelişmeler, dün Vali Ercan Topaca Başkanlığında düzenlenen toplantıdaele alındı. Toplantıda özellikle ilköğretim 7 ve 8 nci sınıflarındaki öğrencilerin

A+A-

İlimizde Milli Eğitim ile ilgili son gelişmeler, dün  Vali Ercan Topaca Başkanlığında düzenlenen toplantıdaele alındı. Toplantıda özellikle ilköğretim 7 ve 8 nci sınıflarındaki öğrencilerin katıldığı Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile ilgili sonuçlar masaya yatırıldı.

Karamürsel başarılı, Dilovası başarısız

Toplantıda ortaya konan verilere göre,  Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 15 Ocak’ta il genelinde yaptığı SBS’ye  7 nci sınıflardan 24. 781, 8 nci sınıflardan 24. 054 öğrenci katıldı.  Sınav sonuçlarına göre, en başarılı ilçenin Karamürsel, en başarısız ilçenin Dilovası olduğu açıklandı.

7 nci sınıf öğrencileri arasında ortalama  424 puanla Özel Atafen, 8 nci sınıf öğrencileri arasında ise, ortalama  434 puanla ODTÜ KYÖD İlköğretim okulu birinci çıktı. 7 nci sınıf öğrencileri arasında SBS birincisi  500 tam puanla  Kartepe ilçesinden Baturalp Kaya, 8 nci sınıf öğrencileri arasında ise 500 tam puanla  Gebze Özel Bilgi İlköğretim Okulu’ndan Şeyma Helin Beyazıt birinci oldular.

Valilik 100 ncü yıl salonunda düzenlenen  ilçe kaymakamları, ilçe milli eğitim müdürlerinin de katıldığı toplantadı  Vali Ercan Topaca, SBS’de devlet okullarının başarısız çıkmasının hesabını ilçe yöneticilerinden sert dille sordu. Topaca, “İkinci ve üçüncü sınavlarda sonuçların bsöyle olmamasını istiyorum. Gerekli bütün önlemleri alın” dedi. SBS’de ortaya çıkan sonuçlardan hiç memnun olmadığını belirten Vali Topaca şöyle konuştu:

“- Devlet okullarındaki öğrencilerin sınava sistemini iyi bilmedikleri anlaşılıyor. Bilmedikleri soruları boş kalmasın mantığıyladolduran öğrenciler var. Okuduklarını anlamayan hızlı okuma alışkanlığı kazanamamış çocuklar var. İl genelinde öğrencilerin genellikle Türkçe, Sosyal Bilgiler konularında başarılı olduğu, matematik, İngilizce derslerinde çok zayıf kaldıkları anlaşılıyor. Bunları telafi etmek gerekiyor.

İkinci sınav 9 mart’ta

Valilik’te yapılan toplantıda  il genelinde ikinci SBS’nin 9 mart’ta yapılacağı açıklandı. Üçüncü SBS ise büyük olasılıkla mayıs ayı içinde yapılacak. İkinci sınava kadar ilköğretim müfettişleri de devlet okullarında çalışmaları inceleyecek, çok başarısız gözüken okullar üzerinde özel çalışmalar yapılacak.

Her eve kitap girecek

Vali Ercan topaca, çocukların çok az okuduğu konusundaki tesbitini de toplantıda gündeme getirdi. Öğrencilerin okuduklarını anlamaları, hızlı okuma tekniklerini geliştirmesi konusunda çalışma yapılmasını istedi. Topaca, sömestr tatili için bütün öğrencilere dağıtılmak üzere  223 bin kitap alınacağını açıkladı. Bakanlık tarafından belirlenen 100 temel eser içinden alınacak bu kitapların,  yarı yıl tatilinde öğrencilerle birlikte anne ve babaları tarafından da okunması  istenecek. Topaca, “Her ailenin de yarı yıl tatilinde çocuğuna en az bir kitap hediye etmesini rica ediyoruz” dedi. İkinci yarıyıl başında okuduğu kitabın en iyi özetini yapan öğrencilere özel ödüller de verilecek. Öğrenciler ders yılının ikinci yarısına gelirken, okudukları kitaptan, kendi el yazıları ile bir sayfalık özet çıkartacaklar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.