1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Son anda mucize olmazsa tarihi fırsat kaçacak
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Son anda mucize olmazsa tarihi fırsat kaçacak

A+A-
Devlet, yılbaşında vergi ve sigorta borçlarının yapılandırılması halinde faizlerin silineceğiyle ilgili önemli bir kanun çıkarmış, Kocaelispor yönetimi de aftan yararlanma adına zamanında başvuruyu yapmıştı. Kocaelispor için tarihi bir fırsattı bu. Yaklaşık 30 milyonluk bir af söz konusuydu. Başkan Bahri Yavuz ve yönetimi bu tarihi fırsattan istifade edilmesi adına önce eski yöneticilere çağrı yaptı, ardından da KEV Tesisleri’nin satılarak borcun ödenmesi için harekete geçti. Eski yöneticilerden hiç ses çıkmadı. Tesis satışında belli bir adım atıldı, KEV yönetimi genel kuruldan satış yetkisi aldı ama devamı bir türlü gelmedi. Sonuçta zaman hızla ilerledi ve ikinci taksitte son ödeme gününe gelindi. Ay sonu itibariyle 1 milyon 64 bin TL tutarındaki taksit ödemesini yapamadığımız takdirde yapılandırma otomatikman iptal edilecek. Yani aftan yararlanamayacağız. Başka anlamda 30 milyonluk af fırsatını kaçırmış olacağız.
YÖNETİM ELİNDEN GELENİ FAZLASIYLA YAPTI
 1 milyon 64 bin büyük rakam. Mevcut yönetimin birkaç gün içinde bu parayı bulup taksiti yatırma ihtimali yok. Belediye veya başka bir kaynaktan da para bulunması olası gözükmediğine göre ay sonuna kadar taksit ödenmeyecek ve bu iş yatacak gözüküyor. Kocaelispor’un devlet borcundan kurtulması, önemli bir kamburu üzerinden atması için tarihi bir fırsatı kaçırıyoruz. Artık son birkaç gün mucize bekleyeceğiz, olmadı devlet ileride yine bir af çıkartır diye umut edeceğiz. Bu tarihi fırsatın kaçırılmasında yönetimi kusurlu görmek yanlış olur, haksızlık olur. Başkan ve yönetim ellerinden geleni fazlasıyla yaptılar. Böylesi bir mücadelenin sonunda keşke sonuç alınabilseydi ancak ne yazık ki bu mümkün olmadı. Kaçan bu fırsatın ardından devlet borçlarını ön plana almanın artık mantığı yok. Devlet borcunun ödenmesini gelecek affa bırakmalı ve şimdi önceliği transfer yasağını kaldırmaya vermeliyiz. Yönetim KEV Tesisleri’nin satışıyla ilgili temaslarını sürdürüyor. Başkan Bahri Yavuz, en son TOKİ’yi devreye sokmaktan söz etmişti. 
ŞEMSETTİN CEYHAN YARDIMCI OLACAKTIR 
Bu konuda siyasi iradenin desteğine ihtiyacımız var. Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan göreve geldikten sonra Kocaelispor’a samimi olarak elini uzattı, her türlü yardıma hazır olduğu yönünde mesajlar verdi. Bence tesislerin TOKİ’yi satışı konusunda siyasi iktidar adına İl Başkanı Ceyhan’dan ciddi bir yardım alınabilir. Bu sorunun çözümüne Ceyhan önemli katkı verebilir. Eğer satış yapılır, kulübün kasasına önemli bir miktar para girerse yapılması gereken ilk iş sportif başarı için kulübün önündeki en büyük engel olan transfer yasağını açmak olmalıdır. Düne kadar yönetim, tarihi af fırsatından dolayı önceliği devlet borçlarına vermiş ve kimi kesimler tepki gösterse de, bunun kulübün menfaatine bir durum olduğunu belirten yazılar yazmıştım. Bugün için artık şartlar değişiyor. Tarihi af fırsatı gibi bir durum söz konusu değilse, bu kulübün önceliği transfer yasağıdır. Yönetim kurulu da bu gerçek doğrultusunda hareket edecektir. Transfer yasağını kaldırmak için öyle acelemiz de yok. Önce kendimizi profesyonel lige atmalıyız ki, bunun için önümüzde bir yıl var. Umut edelim bir yıllık süreçte girişimler sonuç versin, TOKİ tesisleri satın alsın. 


Geliyor geliyor, şampiyonluk geliyor
Bugün okul sporları adına iki önemli sınavımız var. Gözümüz Recep Topaloğlu Spor Salonu’ndaki liseler futsal finalinde, kulağımız ise Konya’daki ortaokul kızlar futbol yarı finalinde olacak. Kocaeli bayan futbol futbolunda altın dönemini yaşıyor. Adem Başoğlu yıldız kız, KOÜ bayan takımının Türkiye şampiyonluklarının ardından bugün üçüncü, yarın dördüncü şampiyonu çıkarmaya çok yakınız. Liseli kızlar futsal finallerinde Derince 19 Mayıs Anadolu Lisesi beklendiği gibi adını finali yazdırdı. Bugün saat 10.00’da İstanbul birincisiyle şampiyonluk maçına çıkacak. Finale kadar temsilcimizin tribün desteğine ihtiyacı olmadı, rakiplerini zorlanmadan geçti. Ancak bugün gerçekten dişli bir rakiple oynayacaklar ve işin ucunda Türkiye Şampiyonluğu gibi çok önemli bir başarı var. Final maçında ev sahibi olmanın avantajını en üst düzeyde kullanmak zorundayız. 
ÖĞRENCİLERE MAÇ İÇİN İZİN VERİLMELİ 
Bunun için Milli Eğitim Müdürlüğü mutlaka Derince 19 Mayıs Anadolu Lisesi’nde okuyan öğrencilere en azından öğlene kadar izin vermeli. Bu konuda okul müdürünün de milli eğitim düzeyinde girişimde bulunması gerekiyor. Böylesi önemli bir spor etkinliği için milli eğitimden gereken iznin çıkacağına inanıyorum. Madem bu maçlar ilimize verilmiş, ev sahibiyiz o zaman tribünleri doldurup takımımızın şampiyonluğuna katkı vermemiz gerekiyor. Dilerim ki, bir sorun olmaz. Final maçında 19 Mayıs Anadolu dolu ve coşkulu taraftarının desteğini arkasına alır. Dün İstanbul takımıyla İzmir’deki yarı finallerde karşılaşan Kartepe Mesleki EML beden eğitimi öğretmeni İbrahim Anlar ile görüştüm. Anlar, İstanbul’un organize bir takım olduğunu, 19 Mayıs’ın sahadaki performans ile birlikte tribünden gelecek itici güce ihtiyaç duyacağını söyledi. 
FATİH DİŞLİ KUPAYI ALMA SÖZÜ VERDİ
İşi bu noktaya getirmişken, şampiyonluk kaçarsa onca emeğe yazık olur. Her zaman böyle bir fırsat ayağımıza gelmiyor. Türkiye şampiyonluğundan söz ediyorum, büyük bir olay bu. Sadece Derince 19 Mayıs Anadolu Lisesi öğrencileri değil elbette, müsait durumdaki diğer okul öğrencileri, sporseverler de finale ilgi göstermeli. Bu ilin bir okulu kupalı alacak.  Hepimiz katkımızı vermeli, duyarlılığımızı göstermeliyiz. Derince 19 Mayıs Anadolu Lisesi beden eğitimi öğretmeni ve takımın antrenörü Fatih Dişli kardeşim dün yaptığımız telefon görüşmemizde bana, “Ağabey senin başından beri bize verdiğin destek çok önemliydi. İnşallah seni ve bize inananları mahcup etmeyeceğiz, kupayı alacağız” sözleriyle şampiyonluk sözü verdi.  Hazır kupa buraya gelmiş, İstanbul’a niye gitsin. En doğrusu, en yakışanı burada kalmasıdır. İnşallah Derince 19 Mayıs Anadolu Lisesi bunu başaracak. Tüm kalbimizle buna inanıyoruz. Bugün ben de tribünde olacağım ve inşallah kızlarımızın Türkiye Şampiyonluğuna yerinde tanıklık edeceğim. Herkesi de bekliyorum. 
Bugün diğer sınavımız Konya’da. Çayırova İstiklal Ortaokulu kız futbol takımımız finale çıkma maçını oynayacak.  Bir sorun yaşanacağına ihtimal vermiyorum. Büyük olasılıkla yarın finalde oluruz ve inşallah şampiyonluk kupasını alırız. Çayırovalı İstiklal Ortaokulu kız futbol takımına bugünkü yarı final maçında yürekten başarı diliyorum. 


Çınarlıspor Tesisleri’ne Hikmet Tufanlı adı verilmeli
Dün köşemde ilimizde spora önemli hizmetleri olan, iz bırakanların isimlerinin mutlaka bir tesise, sahaya verilmesi, adlarının bu şekilde ölümsüzleştirilmesi gerektiğine dair bir yazı yazmıştım. Yazıma Meydan imzasıyla yorum yapan okurum, “Hayrettin, Derince’deki Çınarlıspor Tesisleri’ne Hikmet Tufanlı ismi verilmesini Başkan Abdullah Yıldırım’a ve belediye meclis üyelerine söyledim ama anlamadılar” demiş. Hikmet Tufanlı Ağabey vefat ettiğinde ben de bu konuya birkaç kez köşemde değerlendirmiş, Derince Belediyesi tarafından yapılan tesise en yakışan ismin Hikmet Tufanlı olduğunu belirtmiştim. Kulübü kuran, yaklaşık çeyrek asır büyük zorluklar içerisinde ayakta tutan, mahalledeki gençlerin kötü alışkanlıktan uzak durmasını sağlayan merhum Hikmet Tufanlı’nın hizmetleri unutulmaz. Böylesi işler yapan birinin adı mutlaka yaşatılmalı. Çınarlıspor Başkanı Abdullah Yıldırım bu işin takipçisi olmalı, konunun belediye meclisinde görüşülmesini sağlamalı. Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut ve meclis üyelerinin bu işe onay vermemesi gibi bir durum olabileceğini düşünemiyorum. Tabi bir an önce harekete geçilmeli ve meclisten karar çıkartılarak Çınarlıspor Hikmet Tufanlı Tesisleri levhası asılmalı. 
Bu yazı toplam 330 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.