1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Son ayların en güzel fotoğrafı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Son ayların en güzel fotoğrafı

A+A-
Neredeyse geçen temmuz ayından buyana, ülkemizin Güneydoğusu’nda bütün ulusu üzen bir savaş yaşanıyor. Her gün şehit haberleri geliyor. Şehirleri işgal etmek isteyen terör örgütünü bitirmek için sokağa çıkma yasakları uygulanıyor. Güneydoğu’dan gelen görüntüler, haberler bütün ülkenin içini yakıyor.
Dün, aylar sonra ilk kez bu bölgeden çok güzel, çok anlamlı bir fotoğraf ulusal basına yansıdı.  Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabiri  Uğur Can Silopi’de çekmiş. Silopi’de terör örgütü büyük ölçüde temizlendi.  35 gün süren sokağa çıkma yasağı kademeli olarak kalkıyor. 
Silopi sokaklarında devriye görevi yapan bir Mehmetçik,  evden sokağa çıkma fırsatını bulmuş, küçük bir çocukla karşılaşıyor. Fonda bu bölgedeki savaşın getirdiği yıkım görünüyor. Çocuk olağanüstü bir sevimlilikle gülümsüyor. Asker, çocuğun başını okşuyor. 
Ödün hemen hemen bütün gazetelerde bu fotoğraf vardı. POSTA birinci sayfasında büyük kullanmış. O çocuğun yüzündeki mutluluk ve güven duygusu, o arkası dönük askerin çocuğun başına uzattığı elindeki sevgi ve koruma gücü  fotoğraftan adeta fışkırıyor. 
Bodrum sahiline vuran Suriyeli göçmen çocuğun boğulmuş resmi dünyanın içini burkmuştu. Aylar sonra Güneydoğu’dan gelen, dün yayınlanan bu fotoğraf ise,  Türkiye’nin içini ısıttı. DHA Muhabiri Uğur Can’ı çok kutlamak gerek. Eminim bu fotoğraf pekçok ödül alacaktır.

*Bırakın biri de konuşsun
Türkiye, her şeye rağmen hala demokrasi. Hukuk devleti. Bu düzende kimse eleştirilmez değildir. Ama AK Partililer, özellikle Cumhurbaşkanına yönelik en küçük eleştiriye bile tahammül edemiyorlar.
Zaten kimse kalmadı. Hükümet, Cumhurbaşkanı eleştirilmiyor. Bir tek, CHP lideri var. O’nu da nedense zaten halk pek dinlemiyor.  Başka kimse eleştirilemediği için, herkes sürekli CHP’yi ve Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu eleştiriyor. Kılıçdaroğlu çıkıp bir laf söylediği zaman, iktidar, Cumhurbaşkanı, onlara yakın medya hakaret üstüne hakaret yağdırıyor, hemen tazminat davaları açılıyor. 
Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanını biraz eleştirdi diye, Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün bile CHP lideri için “Aptal” diyebildi. Garibim Kılıçdaroğlu da kimseye dava açmıyor. Şikayet etmiyor. 
Allah akınıza; bu ülkede her şey mi doğru. Her şey mi mükemmel?.. Bu ülkede herkes mi çok mutlu, çok rahat, çok zengin? 
Bırakın biraz.. Biraz eleştiriye katlanın. Türkiye gibi bir ülkede herkes susmuşken, herkes tırsmışken, hiç değilse bir kişi konuşsun. Sibop oluyor. Toplumun hiç değilse bir kısmının gazını alıyor. CHP’nin gücü belli, oy oranı belli. MHP de giderek daha fazla iktidara Cumhurbaşkanı’na yaslanmış. Bir tek Kılıçdaroğlu, Salı günleri partisinin Meclis Grubunda çıkıp, muhalefet adına bir şeyler söylüyor. O da susarsa, ülke daha çok gerilecek. Herkesin karın ağrısı daha çok artacak. CHP’nin nasıl olsa AK Parti’ye rakip olacak hali yok. Cumhurbaşkanı’nın çok istediği Başkanlık sistemini engelleyecek gücü de yok. Kılıçdaroğlu, ufak tefek bir garip adam. Tek başına muhalif olmuş, arada bir konuşuyor. Öyle üstüne gidildiği kadar hakaret ettiği falan da yok. Kılıçdaroğlu’nun konuşması değil, susması ülke için tehlikelidir. O da susarsa, hiç eleştirmezse, Avrupa’ya giden hükümet üyeleri “Bakın bizim ülkemizde demokrasi var” diye nasıl anlatacaklar?

*O köprü, o paraya yapılamaz
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Umuttepe mevkiinde,  KOÜ Yerleşkesi B Kapısı  önünde bir yaya üst geçidi yaptıracak. Burası hergün yüzlerce öğrencinin vızır vızır işleyen arabalar arasında yolu karşıdan karşıya geçtiği bir yer. Yaya üst geçidi çok gerekli.
Geçen gün ihale de yapıldı. İhalede ortaya çıkan en düşük teklif 1 milyon 40 bin TL. Zaten Büyükşehir’in belirlediği tahmini maliyet bedeli de 1 milyon 600 bin TL civarında. Yaya köprüsü çelikten yapılacak. Büyükşehir Belediyesi, her projesinde olduğu gibi Umuttepe B Kapı  önündeki köprü için de maket hazırladı. Maket fotoğrafına bakıyorum.  Yaya köprüsünde inişli çıkışlı yürüyen merdiven var.  Asansör var. Üstelik köprü tamamen çelikten inşa edilecek. 
Böyle bir köprü 1.6 milyon TL’ye nasıl yapılacak biri bana anlatmalı. Halen Valilik yeni binaları önünde yapılan yürüyen merdivenli asma köprünün maliyeti bildiğim kadarıyla 8 milyon TL civarında. Umuttepe’ye maket fotoğrafında görüldüğü gibi yürüyen merdivenli, asansörlü çelik köprü yapılacaksa, bunun 1.5 milyon TL civarında paraya tamamlanması mümkün değil. Ya ihalede bir hata var. Ya B kapısı önünde yapılacak yaya köprüsü, maket fotoğraftaki gibi olmayacak.

*Terörsüz bahar, seçimsiz 4 yıl
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Salı günü partisinin Meclis Grup toplantısında çok önemli iki mesaj verdi, vaatte bulundu.
Terör ve teröre mücadele Türkiye’nin içini yakıyor. Başbakan,  Güneydoğu’da teröre mücadelede başarılı olunduğunu, işin sonuna gelindiğini söyledi, “Bahar’la birlikte Türkiye’nin gündeminden terör çıkacak. Her yere huzur gelecek” dedi. Çok önemli bir vaat. Davutoğlu, seçim öncesi verdiği asgari ücret ve emekli maaşı artışı sözlerini tutmuştu. Terör konusundaki bu sözü çok daha önemli.  Umuyor ve diliyorum ki, önümüzdeki Bahar’la birlikte,  Güneydoğu dahil Türkiye’nin tamamında insanların yüzü gülsün, ülkemizin her yeri huzura ulaşsın.
Başbakan son zamanlarda bazı çevrelerin dillendirdiği “Erken seçim”  iddialarına da yanıt verdi. Bu erken seçim söylentileri hangi akla hizmet üretiyor anlamak mümkün değil. Geçen yıl iki büyük seçim yapıldı. Sonuçlar ortada. Herkes çok iyi biliyor ki, yakın zaman içinde yapılacak bir seçimden farklı sonuç çıkmayacaktır. Bu yıl içinde bir şekilde anayasa referandumu ve özellikle Başkanlık sistemi için halkoyuna gidilmesi mümkün olabilir. Ama erken seçimin bir mantığı yok. Başbakan da, “kesinlikle 4 yıl seçim yok” diyerek bu söylentileri son verdi. 
“Bahar’da huzur” ve “Seçimsiz 4 yıl” Türkiye için önemli ve güzel vaatler.
*Türk Telekom’dan çok büyük hamle
Malum, 1 Nisan’dan itibaren Türkiye’de iletişim alanında ( 4.5 G ) teknolojisi de kullanılmaya başlanacak. Dünyada internetin, cep telefonunun en yaygın şekilde kullanıldığı ülkelerden biri bizim ülkemiz. 
Türk Telekom, yeni döneme çok büyük bir hamle ile giriyor. Salı gecesi televizyonlarda dizilerin arasında ilk kez Türk Telekom’un yeni reklam filmi yayınlandı. Çok uzun, çok hareketli. “Bu da reklamda oynar mıydı?” diyeceğiniz pekçok sanatçı, sporcu Türk Telekom reklamında rol almış. Gerçekten müthiş bir reklam. İzlerken insanı oynatıyor.
…….
Malum, Türk Telekom, devlete ait en büyük şirketlerden biriydi. AK Parti iktidarları öncesi, DSP-MHP-ANAP koalisyonu döneminde özelleştirilmesi gündeme gelmiş, ama MHP’li Enis Öksüz’ün direnişi nedeniyle özelleştirilememişti. O dönemde Telekom adına çok önemli alt yapı yapıldı. Türk Telekom dediğimiz aslında PTT’nin 3 ncü (T)’si yani telefon bölümüdür. AK Parti döneminde uluslararası bir sermaye Türk Telekom’u satın aldı. Aslında bu öyle komple satış değil. Türk Telekom 36 yıllığına satıldı.
Özel sektör de büyük yatırımlar yaptı. Sadece PTT’nin (T)’si ile yetinmediler. Cep telefonu sisteminde Avea, internet erişiminde TTnet, televizyon platformunda Tivibu gibi kurumlar için de yatırımlar yaptılar.
Şimdi, yeni dönemde Türk Telekom, cep telefonu, internet, ev telefonu, dijital televizyon platformunu tek bir paket hainde pazarlıyor. Yani Türk Telekom’u seçerseniz, ev telefonunuz, cep telefonunuz, televizyon platformunuz, internet erişiminiz tek bir paket içinde size sunulacak, hepsi için tek bir fatura ödeyeceksiniz.
Türk Telekom’un yakın zaman içinde TV platformu konusunda da büyük hamleler yapması, hatta yeniden ihaleye çıktığında Süper Lig maçlarının yayın haklarını da alması bekleniyor.  Türk Telekom’un  “Fiber Gücü” adı altında tüketiciye sunacağı paket hiç kuşkusuz pekçok kişinin aklını karıştıracak ve çelecektir. Bu alandaki diğer şirketlerin böyle bir paket hazırlama imkanı da yok. 
Teknoloji ve iletişim dünyasında, Türk Telekom’un yeni atılımı ile yeni bir dönemin başladığını söyleyebiliriz.
BİZİM ŞEHRİMİZE DE BİRAZ İLGİ 
Türk Telekom, ulusal düzeyde böylesine büyük bir hamle ile büyürken, ilimizde de  hizmet kalitesini biraz yükseltmesini beklemeye hakkımız olsa gerektir. Son zamanlarda Kocaeli’nin pekçok bölgesinde Türk Telekom hizmetleri ile ilgili sıkıntılar var. Alt yapı eksik. Hala ahşap direklerde telefon hatları kullanılıyor. Arıza ihbarlarına çok hızlı müdahale edilmiyor.
Türk Telekom şimdi “ “Fiber Gücü” ile yeni ve büyük bir hamle başlatmışken, umalım ki, ilimizdeki hizmet kalitesi de yükselir.

*Şükür, bu dönemi atlattık
2018’ya girdiğimiz günden beri çok sert kış koşulları yaşadık. Bu bölgenin hiç alışık olmadığı kadar soğuk, karlı günler oldu. Geceleri her yer dondu. Sabah işe gitmek için uyananlar kalın buzla mücadele etmek zorunda kaldılar. 
Şükür, bu çok soğuk, karlı-buzlu günleri atlattık gibi görünüyor. Belki bir süre daha geceleri açık havada don olabilir. Ama bugünden itibaren bölgemizde sıcaklık yükseliyor. İzmit’in esas kış sezonu Şubat ayı olur. Şimdilik atlattık ama, henüz kış bitti diyemeyiz. Şubat aylında da karlı, buzlu günler olacaktır. Ama bu geçtiğimiz dönemdeki kadar sert ve uzun olacağını sanmam. 

-BİR TEŞEKKÜR DE BALIKÇILARA
Dün bu sütunlarda o zor koşullarda çalışan her alandaki fedakar insanlara teşekkür etmiştim. Bir kesimi unutmuşum. O dondurucu soğuklarda denize açılıp, balık tutan fedakar insanlara, o buzlu sabahlarda bahçesinden meyveyi, tarlasından sebzeyi toplayıp pazara getiren üreticilere de teşekkür borcumuz var.
Elbette balık, sebze-meyve fiyatı biraz yükselmişti. Ama hele bir düşünün. O dondurucu soğukta  denize çıkıp balık tutmak;  tarladan kereviz-karnabahar toplamak ne kadar zor olmuştur.
 7.5’da tutulabilecek mi? 
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2016 yılı için enflasyon hedefini yüzde 7.5 olarak açıkladı.
2015 yılı için ülkenin önüne koyduğu enflasyon hedefleri tutmamış, gerçekleşen enflasyon yüzde 8’in üzerine çıkmıştı. Son aylarda Türkiye’de enflasyonun tırmanışa geçtiği hepimizin malumu. Marketlerde, özellikle yiyecek fiyatları yükseliyor. Ekmek zammı, et fiyatındaki sürekli artış, süt ürünlerinin fiyatları, makarna, un,  peynir-zeytin, yağ hepsinin fiyatı yükseliyor. Pazarda meyve-sebze fiyatı yükseliyor.
Ham petrol fiyatı 30 Dolar’ın altına indi. Tarihin en düşük petrol fiyatları döneminde bizim ülkemizin parası değer yitirdiği için, ucuzluktan yararlanamadık. Bu yılın başında asgari ücret, emekli maaşları yükseldi. Vergi oranları yükseldi. Bütün bunlar, enflasyon üzerinde önemli baskı yapıyor. 
Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın açıkladığı % 7.5 hedefi, çok iyi niyetli bir hedef gibi duruyor. Umarım gerçekleşir, yıl sonunda Türkiye’deki enflasyon, yüzde 7.5’in altında kalır. Ama herkesin hesabını, iki haneli enflasyon rakamı üzerinden yapması gerekiyor. Gidişat, ekonomideki gerçekler bunu işaret ediyor.
Bu yazı toplam 805 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum