1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Son bir haftadır ne güzel Türkiye
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Son bir haftadır ne güzel Türkiye

A+A-
7 Haziran seçimlerinin üzerinden tam bir hafta geçti. Farkındasınızdır mutlaka, bir rahatlama var Türkiye’de. İnsanların yüzü, üzerlerinden çok büyük bir yük kalkmış da rahatlamış gibi  gülüyor. Güneydoğu’da Türkiye’yi karıştırmak isteyenlerin yeniden körüklemeye çalıştığı savaş bir yana; Türkiye’de cinayetler azaldı, kadına şiddet sanki duruldu. Daha fazla insan birbirine selam veriyor. Sanki insanlar daha hoşgörülü.
………
Özellikle Sayın Cumhurbaşkanı çok fazla germişti ülkeyi, insanları..  Hiç kimse, Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının 2003 yılından buyana bu ülkede gerçekleştirdiklerini inkar edemez. Pek çok alanda büyük işler yaptılar.. Sağlıkta, eğitimde, ekonomide, haberleşmede Türkiye 13 yıllık AKP iktidarında tam anlamıyla sıçrama yaptı. Barış süreci, bu ülkede Erdoğan dışındaki bir siyasetçinin göze alabileceği bir iş değildi. 
Ama bir yandan da  insanların önemli bir kısmını açıkça dışladılar..Türkiye’yi özellikle Gezi Parkı olayları ile birlikte kamplaştırdılar.. Erdoğan’ı taparcasına sevenler kadar, nefret eden bir topluluk yarattılar.. 
Şimdi yandaşlar bir tuhaf şeyi topluma pompalıyorlar. 7 Haziran’da AKP’ye kızıp oy vermeyenlerin önemli bir bölümünün ortaya sonuçlar çıkınca pişman olduğunu öne sürüyorlar. Diyorlar ki, “Bu seçim, 7 Haziran’da ortaya çıkan bu tablo görüldükten sonra yapılsaydı; AKP çok yüksek oy alırdı. HDP barajın altında kalırdı.”
Hayır, öyle değil.. Umarım, AKP bir daha yanlış hesap yapmaz. 7 Haziran’da ortaya çıkan sonuçtan kimse huzursuz ve pişman değil. Tam tersine ilk kez AKP’nin gerilediğini görmek, bu ülke insanının il kez “Asıl patron benmişim. İstediğimi başa getirir, istediğimi en tepeden indirebilirmişim” gerçeğini kavraması Türkiye için çok hayırlı olmuştur. Yandaşlar, “Bu sonuçlar görülünce insanlar pişman oldu. Şimdi seçim olsa AKP  oy patlaması yapar” diyorlar ya.. Tam tersine bahse girerim. Şimdi seçim olsa,  AKP çok daha geriye düşer.. CHP’den HDP’ye giden oyların bir kısmında hafif bir pişmanlık var; CHP yüzde 30’u bulabilir.
………….
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de dediği gibi 7 Haziran seçimlerinin asıl ve belki de tek mağlubu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmuştur. Erdoğan insanları kızdırma ve tahrik etme çizgisini aşmamış olsaydı, AKP 7 Haziran’da yüzde 60’ın üzerinde oy alır, HDP kesinlikle barajın altında kalır, Erdoğan istediği Anayasa değişikliğini ve Başkanlık sistemini referanduma bile gerek kalmadan yapabilirdi. Ama 10 Ağustos 2014’deki Başkanlık seçiminden sonra bir şeyler çok hızlı değişti. 
Bu millet, o çok görkemli Saray’a kızdı. Belki eleştirilerin bir kısmı abartılı ve haksızdı. Ama hala çok büyük bölümü yoksul olan bu topluma, o Saray uymadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bir kısım AKP’liler bu ulusun Osmanlı’yı çok sevdiğini, Osmanlı’yı çok özlediğini sanıyorlar. Halbuki öyle değil. Bu toplumun Osmanlı özlemi yok. Sultan, Padişah beklentisi yok. Tam tersine bu toplum da hala AKP’ye oy verenlerin içinde bile çok yüksek oranda Atatürk sevgisi var. Bunu anlayamadılar.. 
4 Bakanla ilgili yolsuzluk dosyalarını- ortada ayakkabı kutuları, para sayma makinaları, konuşmaların çok net anlaşıldığı ses kayıtları varken- siyasi gerekçelerle yok etmek insanların içine sinmedi.  Eski Bakan Çağlayan’ın kol saati, şımarık tipli Bakan Bağış’ın “makarası” , Cumhurbaşkanının ailesinin her şeye karışıyor olması, Ebru Gündeş’in kocasının bu toplumda itibarlı adam gibi ortalıkta dolaşması milletin içine sinmedi. 
Cumhurbaşkanı, seçim döneminde çok fazla televizyonlara çıktı, çok fazla konuştu, çok fazla bağırdı. Çok açık biçimde Anayasa’nın “Cumhurbaşkanı tarafsızdır” ilkesini çiğnedi. Bizim insanlarımız bunu içine sindiremedi. 
Diyanet İşleri Başkanı’nın Mercedes’i polemiği AKP ve Cumhurbaşkanı aleyhine döndü. Hele bu tartışma devam edenken bir Bakan’ın lüks makam otomobillerine  “Çerez parası” demesini pek çok kişi içine sindiremedi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran seçimleri öncesinde, 1983 seçimleri öncesindeki Kenan Evren’in durumuna düştü.  Askeri darbe sonrası Kenan Evren’in toplum üzerindeki etkisi çok büyüktü. Bakmayın öldükten sonra arkasından atıp tutanlara. Evren’e bu millet yüzde 90’lık destek vermişti. Ama seçime müdahale etti. Bir eski Paşa’nın-Turgut Sunalp’in- partisine milleti oy vermeye zorladı. Millet, inadına gitti,  Sunalp’e ve Evren’in politikalarına en karşı olanı seçti. 
………..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran öncesi Anayasa’nın kendisine çizdiği sınırlar içinde kalmış olsa, o kadar çok konuşup, o kadar çok bağırmasa, emin olan HDP yüzde 10 barajını geçemezdi. Cumhurbaşkanı milleti gerçekten tanıyarak,  pozitif bir politika izlese, çıkıp milletin önüne “Kılıçdaroğlu doğru söylüyor. Bu devlet emeklisine yılda iki bayram bir maaş ikramiye verebilir. Biz bu ülkeyi bu hale getirdik. Bu Saray’ı yapabiliyorsak, emekliye de iki maaş ikramiye verebiliriz” diyebilse,  şimdi AKP’nin tek başına Anayasa değiştirecek çoğunluğa sahip olmasını konuşuyor olurduk. 
Evet, Türkiye rahatladı. Son bir haftadır benim ülkem çok daha güzel. Dünya Türkiye’ye daha iyi gözle bakıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi, “Herkes egosunu bir kenara bıraksın” diyor ki, bu çok önemlidir. 
Kimse korkmasın. Kimse rahatsız olmasın, kimse bu ülkenin geleceğinden kaygı duymasın. Hepsinden önemlisi, hiç kimse bu ulusu, bu olağanüstü milleti hafife almasın, cahil yerine koymasın. O sosyal medya maymunu ukalalar, “Bir torba kömüre, iki kilo makarnaya oyunu satan toplum”  aymazlığını bıraksın.. 
Türkiye, önümüzdeki dönemde sağlam bir koalisyon hükümetiyle, yoluna çok daha hızlı ve güvenli şekilde devam edecektir. Kimse bundan kaygı duymasın. Önemli olan, demokrasinin işlemesi, hukuk devleti kavramının yerleşmesidir. Son bir haftadır Türkiye daha güzel. Görürsünüz, bir yıl, üç yıl sonra daha da güzel olacak. Bu arada muhalefet de AKP’yi geriletmenin sarhoşluğuna kapılmasın. Özellikle Davutoğlu çok akıllı ve bu toplumu daha iyi anlayan bir lider. Muhalefet hata yapar, kibre kapılırsa,  Davutoğlu liderliğindeki AKP çok uzak olmayan gelecekte yapılacak bir erken seçimde yine oyları silip süpürebilir.
Bu yazı toplam 341 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum