1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Son gelişmeler
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Son gelişmeler

A+A-

Üç günlük bayram tatilinin ardından yeniden birlikteyiz. Öncelikli olarak tüm Müslümanların, Kocaeli halkının ve okurlarımın geçmiş bayramını kutluyor, nice bayramlarla buluşmayı Allah’tan diliyorum. Bayram günlerinde Kocaelispor’daki  önemli gelişme, Sinan ve Burak Özbakır’dan gelen müjdeli haberlerdi. Kulüp tarafından her iki isimle ilgili de henüz kesin anlaşma yapıldığı açıklaması yapılmamıştı. Bu yüzden camiada bir tedirginlik vardı. Önce Sinan, ardından Özbakır, “Hiçbir sorun yok, bayram sonrasında gelip imzamızı atacağız” diye haber gönderdi. Bu demekti ki, geçen sezonki 31 kişilik kadroda 30 isimle yola devam ediliyordu. Tek firemiz Muhammed Emin oldu. Kuşkusuz Emin de kalsa çok iyi olurdu, yeni sezon savunmanın göbeğinde onun gibi deneyimli ve sağlam bir adama ihtiyaç vardı. Ancak şartlar birlikteliğin devamına izin vermedi. Sonuçta arz talep meselesi. Sevgili Emin kardeşim, önceki gün Plajyolu’undaki evini taşırken, gazetemiz aracılığıyla camiaya “Burak ayrılıyorum” mesajı verdi ve herkesten helallik istedi.

EMİN’E HAKKIMIZ HELALDİR, ALLAH YOLUNU AÇIK ETSİN

Sanmıyorum ki, camiada tek bir kişi bile Emin’e kırgın veya kızgın olsun, hakkını helal etmesin. Sonuçta geçen sezonki şampiyonluğa ciddi katkı sağlamış, görevini layıkıyla yerine getirmiş bir futbolcuydu. Hakkımız sonuna kadar helaldir.  Bizim kendisine karşı bir kusurumuz olmuşsa, o da hakkını helal etsin. Allah yolunu açık etsin. Sevgili Emin, taraftarla ilgili övgü dolu mesajlar verirken, burada iyi dostluklar kurduğundan da söz ediyor. İki dostunu çok iyi biliyorum, biri Tavukçu Necdet, diğeri Berber Erkan Kutlu. Sevgili Emin her İzmit’e geldiğinde uğramadan geçemeyeceği isimler bunlar. Onlara geldiğinde beni hatırlayıp, görmek isterse çok sevinirim. Zira Emin bende de çok olumlu izler bıraktı. Gazeteci-futbolcu ilişkimiz bittiğine göre dost olarak görüşmeyi isteyeceğim biri. Yeni sezon gerek Ergun Ortakcı, gerekse Emin’den dolayı BAL’da Yeni Amasyaspor’u yakından takip edeceğim. Dilerim ki, buradaki başarılarını orada da tekrarlarlar, şampiyonluk yaşarlar. Sonuçta yürekleri güzel insanlar, en iyisine layıklar.

KURTAR İSMİ HEYECANLANDIRDI AMA OLMA İHTİMALİ ZAYIFTI

Gelelim siyasetten ayrılmasıyla kent spor kamuoyunun yakın takibine giren, atılacak her adımı merak edilen Kocaeli Birliksspor’daki gelişmelere.  Geçen yılki kadroyu önemli ölçüde korumak, İzmitli bir teknik adamı takımın başına getirip, alt yapıyı Necip Öztaş’a emanet etme gibi düşüncelerin olumlu ve sevindirici olduğunu yazmıştım son yazımda. Teknik adam konusunda sürpriz bir isim gündeme geldi. Güvenç Kurtar ile Erhan Yılmaz işletmeciliğini yaptığı kafede görüştü. Spor kamuoyu bu gelişmeyi, önemli haberi ilk olarak bu gazetenin internet sitesinden öğrendi. Heyecan vericiydi mutlaka ama olabirliliği düşüktü. Kurtar, Türkiye’nin isim yapmış teknik adamlarından biriydi. Maliyeti Birlikspor’a çok ağır gelebilirdi.  Nitekim öyle oldu. Kulüpten görüşmenin olumsuz sonuçlandığıyla ilgili açıklama yapıldı. Maliyet dışında, Kurtar, 2.Lig’e çok uzak bir teknik adamdı. Kocaeli futbolundan da kopuktu. Ciddi bir uyum sorunu yaşanabilirdi. Bence böylesi hayırlı oldu.

RAMİZ SOYDAŞ VARKEN, BAŞKA ARAYIŞA GEREK YOK

 Kurtar, Süper Lig veya Ptt 1.Lig düzeyindeki takımları çalıştırmalı, Birlikspor da kendine uygun bir teknik adam bulmalı. Kim olabilir diye düşünürken, sağlam bir kaynak Ramiz Soydaş ismini kulağıma fısıldadı. İlk duyduğumda çok iyi olur, hatta çuk oturur dedim. Soydaş epeydir 2 yıldır görev almıyor olsa da, sonuçta işi bilen bir teknik adam. Üstelik Körfezli, üstelik bu kulüpte daha önce görev yapmış ve iz bırakmış isim. Adamlığına, karakterine zaten kimse laf edemez. Çalışmayı seven, idealleri olan bir teknik adam.   Başka isimler de gündeme gelecektir mutlaka ama bana kalırsa buna hiç gerek yok. Ramiz Soydaş en uygunu gibi duruyor. Hani 12’den vurmak gibi. Trabzonspor camiasında bir dönem, “Yerlinin yerlisi” diye bir moda vardı. Teknik adam hem Türk olacak, hem Trabzonlu olacak şartı aranıyordu. Körfez’deki durum da bunun benzeri. . Ramiz Soydaş hem bu ilin seçkin bir teknik adamı, üstelik de Körfezli. Yani yerlinin yerlisi.  Körfez ilçenin takımına Körfezli teknik adam. Yakışır.

BU KENTİN TEKNİK ADAMLARINA GÜVENİN, GERİSİNİ MERAK ETMEYİN

Aynı şekilde yardımcı antrenörlük için Cem Sinen Vergül’ün düşünülmesi ve teklif getirilmesi de çok olumlu bir adım olarak görüyorum. Sadece teknik direktör değil, tüm teknik kadronun bu kentten olması gerekir. Çünkü bu kentte o işi yapabilecek çok teknik adam var. Yanı başımızdaki değerleri görmezden gelip, kat kat fazla para verip dışarıdan seçim yapmak çok riskli.  Geçmişte bunun faturalarını çok ödedik. Bizim takımlarımızı, bizim çocuklara emanet edelim, onlara güvenelim. Bakın bu kentin elde ettiği geçmişteki önemli başarılara, büyük bölümünde bu ilin teknik adamlarının imzasını görürsünüz. Bir çırpıda aklıma gelenleri sıralamak isterim: Kocaelispor İzmitli Güvenç Kurtar ile en büyük zaferleri yaşadı. Yeşil-Siyahlı ekibin iki Türkiye Kupası şampiyonluğunda İhsaniyeli Hikmet Karaman’ın önemli imzası vardı. İlkinde yardımcı antrenördü, ikincisinde teknik direktör. İkinci kupada İzmitli Engin Korukır yardımcı antrenördü. Gölcükspor’un 3.Lig’deki şampiyonluğunda Gölcüklü Yılmaz Tuncel’in büyük payı vardı. Karamürselspor’u Gölcüklü Fahri Kurtuluş, Petkimspor’u İhsaniyeli Savaş Vardoğan 3.Lig’e çıkardı. Aklın yolu birse, bu kentin teknik adamlarına güvenin gerisini merak etmeyin.  

KOCAELİ YARIMCA KÖRFEZSPOR DERSİN, OLUR BİTER  

Kocaeli Birlikspor’un gündemdeki diğer önemli konu isim değişikliği. Kulüp el değiştirdiğindeki yazımda yapılacak kongrede mutlaka isim değişikliğine gidilmesi gerektiğinin altını çizmiştim. İlçede, hatta il genelindeki genel beklenti ve istek bu yöndeydi. Yönetimin bu talebe kayıtsız kalması mümkün değildi. Kongrede isim değişikliği yapılacağı yönetim tarafından açıklandı. Kocaeli Körfezspor düşünülüyor. Ancak 42 Evler temsilcisi de Kocaeli Körfezspor adıyla tescil edildiği için sorun çıkabileceği belirtiliyor. Malum tescil talimatına göre aynı ilde aynı isimde birden fazla kulüp olamıyor. Kocaeli Körfezspor’un arkasına A.Ş koyularak sorun çözülebilir mi? Dün bu konularda bilgi sahibi olan sevgili Bedri Dölkeleş’e sordum , “Kabul edilmez” yanıtı verdi. Bu konuyu fazla uzatmanın bir anlamı yok. Sonuçta ilçenin iki adı var. Kocaeli Yarımca Körfezspor dersin, olur biter. Zaten ilçeden Yarımca isminin kullanılmasına yönelik yoğun bir talep var. Hatta bu konuyla ilgili aldığım bir maili de paylaşmak isterim.

KÖRFEZ SPOR ADAMLARI BİRLİĞİ’Nİ KUTLUYORUM

 Yunus imzası taşıyan mesajda, “Gürkan Uygun, namı diğer Mamati bile Kehribar dizisinde Yarımcalı soyadını kullanıyordu. O bile Yarımca adını yaşatmaya çalışırken Körfez bölge halkı ve yöneticileri de bir şeyler yapmalı. Yarımca oranın en eski adı. Değerlere sahip çıkalım. Mutlaka Kocaeli Birlik’e Yarımcaspor adı verilmeli” görüşü yer alıyor. Sonuçta o ilçe uzun yıllar Yarımca adıyla anıldı. O ismi es geçmek, yok saymak olmaz. Kocaeli Yarımca Körfezsspor herkesin üzerinde uzlaşabileceği bir isim. İnanıyorum yönetim bunu değerlendirecektir.  Birlikspor’dan söz ederken, Körfez ilçede yeni örgütlenen Körfez Spor Adamları Derneği’nden bahsetmemek olmaz. İlçede yıllarını spora, futbola veren Kenan Ay önderliğinde kuruluş aşamasındaki bu dernek, Birlikspor’un Körfez’de kalması için çaba gösterdi.  Körfezli işadamının devreye girmesinde ve kulübün ilçede kalmasında Körfez Spor Adamları Derneği’nin önemli payı var. Kenan Ay ve ekipteki tüm isimleri kutluyorum. Bu birlikteliğin Körfez ilçenin sporuna çok önemli kazanımlar getireceğine inanıyorum.    

Bu yazı toplam 1619 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum