1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Son karar: BERAAT
Son karar: BERAAT

Son karar: BERAAT

Kocaeli ve Türkiye siyasetinde yıllardır gündemden hiç düşmeyen “Yuvacık Barajı” davasında Ankara 7 nci Ağır Ceza Mahkemesi dün son kararını verdi. Devleti zarara uğratmakla, barajı pahalıy

A+A-

Kocaeli ve Türkiye siyasetinde yıllardır gündemden hiç düşmeyen “Yuvacık Barajı” davasında Ankara 7 nci Ağır Ceza Mahkemesi dün son kararını verdi. Devleti zarara uğratmakla,  barajı pahalıya mal edip, kendilerine menfaat sağlamakla suçlanan, aralarında Sefa Sirmen’in de bulunduğu bütün sanıklar beraat etti.

Yılların Davası

Yuvacık Barajı, İzmit’in ve ilimizin her köşesinin çok büyük su sorunu yaşadığı 1990’lı yıllarda “Yap-İşlet-Devret” modeli ile inşa edildi. 1998 yılı sonunda tamamlandı ve bölge susuzluktan kurtuldu. Ama Yuvacık Barajı hep siyasi ve hukuki tartışmaların odağında kaldı. Dava, Sefa Sirmen’in milletvekilliği dokunulmazlığının bulunduğu 2002-2007 yılları arasında da devam etti. Bu dönemde, yargılanan sanıkların bir bölümü için mahkumiyet kararı da çıktı, ama Yargıtay’dan geri döndü.

Herkes İçin Beraat

Yuvacık Barajı ile ilgili iddialar ve davalar, AKP iktidarı döneminde artarak devam etti. Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu Başkanlığında Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. Başbakan her fırsatta Yuvacık Barajı davasına atıfta bulunup, Sefa Sirmen’i suçladı. Ancak davanın seyri son yıllarda tamamen değişmişti. Bilirkişi heyetinin son tespitlerinde, Yuvacık Barajı’nda yolsuzluk yapılmadığı, kimsenin çıkar sağlamadığı vurgulanıyordu. Ankara 7 nci Ağır Ceza Mahkemesi de dünkü son duruşmada, bu bilirkişi raporuna dayanarak, bütün sanıklar için beraat kararı verdi. Barajın yapımcıları Gama, Güriş gibi dev firmaların yöneticileri,  kararı alan DPT’deki üst düzey bürokratlar ve Sefa Sirmen için beraat kararı çıktı, konu kapandı.

Artık Kimse Konuşamayacak

Yuvacık Barajı, 15 yıllık “Yap işlet” süresi dolacağı için 2014 yılı başında, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin malı olacak. Bundan sonra Türkiye ve Kocaeli siyasetinde, kimse Yuvacık Barajı’nı kullanıp, bu barajla ilgili iddialar üzerinden siyaset yapamayacak. Yuvacık Barajı ile ilgili açılan davalarda, başlangıçta Sefa Sirmen’in avukatlığını Fahri Örengül yapmıştı. Örengül belediye meclisi üyesi olduktan sonra, Sirmen’in savunmasını Merih Kuruçelik üstlenmişti. Dün Ankara’daki mahkemede de Kuruçelik Sirmen’i temsil etti ve beraat kararıyla döndü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.