1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Son maçlara aldanmayın, bizim iyi bir takımımız var
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Son maçlara aldanmayın, bizim iyi bir takımımız var

A+A-

Play-Off’un provası niteliğindeki Velimeşe maçındaki yenilgi tedirginlik yaratırken, sahaya çıkan kadro kafaları karıştırdı. Durum tespiti yapalım, kişisel düşüncelerimizi okurlarımızla, Kocaelisporlularla paylaşalım.  Önce yenilgiden başlayalım. Tabi yenilgiyi değerlendirirken, sadece skora bakmamak gerekir. Gazetemiz adına maçı Zafer Onar izledi. İlk yarıda Kocaelispor’un ikisi direkten dönen olmak üzere tam 6 net gol pozisyonu ürettiğini, rakibin attığı iki golde de bariz kaleci hatası olduğunu söyledi.  İkinci yarıda ise rakibin savunmanın arkasına atılan toplarda önemli fırsatlar yakaladığını belirtti.  Teknik direktörümüzle dün görüştüm, çok sayıda pozisyon ürettiklerini ancak aynı şekilde rakibe de fazla fırsat verdiklerini söyledi.  Başkan Bahri Yavuz’un rakibe çok pozisyon vermemizden dolayı bir hayli sinirlendiğine yönelik duyumlar da aldım. 
 

İŞ BİTTİKTEN SONRAKİ GÖRÜNTÜ YANILTICIDIR  
Aslında takımdaki düşüşü bu maç özelinde değil; birinciliğimizin ilanından bu yana bakarsak yediğimiz gol ve verdiğimiz pozisyon sayısının fazla olduğunu görürüz. Sadece Güngören maçında iyi bir görüntü vardı, onun nedeni de atmosferden kaynaklanıyordu. Hedefine ulaşmış takımların maçlara konsantre olmaları çok güçtür. Bunun örnekleri çoktur. Bence son haftalardaki tablonun öncelikle nedeni konsantrasyondur. Ancak takım savunması anlamında bir sıkıntı, zaaf da vardır. Teknik direktörümüz de bunu seslendiriyor, bu soruna çözüm bulacaklarını söylüyor. Söylemek istediğim Velimeşe yenilgisine veya son maçlardaki performansı düşüklüğüne bakarak Play-Off maçıyla ilgili endişe taşımak sağlıklı bir bakış açısı olmaz. Liderliğin ilanından sonraki görüntü yanıltıcıdır, öncesine bakmak gerekir. 
 

VELİMEŞE YENİLGİSİ KAYGI YARATMASIN 
Yani işin ciddiye alındığı, maçlara iyi konsantre olunduğu süreci dikkate almak lazım. O sürece baktığımızda karşımızda çok iyi bir takım görüyoruz. Az pozisyon veren, kazanırken zorlanmayan, rakiplere sahaya dar eden bir takımdık. Bu yüzden 13 hafta üst üste kazandık, bu yüzden takipçilere büyük puan farkı yaptık. İşi erken bitirmenin getirdiği rehavet, konsantrasyon sıkıntısı son haftalardaki görüntümüzü değiştirdi, yoksa biz çok iyi bir takımız. Velimeşe yenilgisine veya son maçlarda fazla pozisyon vermeye takılıp kalmayalım, hele hele bunlara bakarak Play-Off maçı için kaygı duymayalım. Velimeşe maçını zayiatsız bitirmek her şeyden önemliydi. Hamza’nın sakatlıktan dolayı çıkmasına endişelendik ancak çok şükür ki durumu iyiymiş. Atılan oyuncumuz da olmadı. Final maçına tam kadro çıkmak gibi önemli bir kozumuz olacak.  
 

HOCANIN DÜŞÜNCESİNE SAYGI DUYALIM 
Son maçta sahaya çıkan kadroya bakarak kafası karışınlar var, bu çok doğaldır. Velimeşe maçında Play-Off provasının yapılacağı, buna paralel ideal takımla çıkılacağına yönelik açıklamalar yapılmıştı zira. Baktığımızda sezon boyunca banko oynayan Murat Başak ile Oğuzhan yoktu. Oğuzhan bırakın 11’i esameye yazılmamıştı, maçı tribünden izledi. Bu ikilinin yerinde Erol ile İshak’ı gördük. Play-Off maçına Velimeşe kadrosuyla mı çıkacağız, yoksa değişiklik olacak mı? Soru bu ve kafalar karışık. Başak ile Oğuzhan’ı provada neden oynatmadı bilemiyorum ancak inancım odur ki bu ikili Play-Off maçında sahada olacaktır.  Dünkü telefon görüşmemizde teknik direktörümüz taraftara, kamuoyuna net bir mesaj verdi, “ İsimlere takılıp kalmayın, hak eden, en verimli kadroyu sahaya süreceğimden emin olun” dedi. Bence bu kadro işini fazla kurcalamamak lazım, teknik direktör sürekli onlarla beraber, en iyisini bilecektir. Söylemek istediğim hocanın düşüncelerine, kararlarına saygı duymamız gerektiği. 

Hoş seda mı, nahoş bir seda mı? 

Yaşı 80’e merdiven dayamış, kuruluşundan bugüne Kocaelispor’u yakından takip eden Erdoğar Kılıçcan’ın KEV Tesisleri konusunda söyleyecekleri var. Sefa Sirmen’in, “Tesis KEV’e ait, Kocaelispor’un hakkı yok” açıklamasına,  son çıkışına kayıtsız kalamadı Erdoğar Ağabey. Gönderdiği mesajı köşemde aynen yayınlıyor, kendisine en derin saygılarımı sunuyorum.     
 

ERDOĞAR KILIÇCAN’IN MESAJI: 
“Kocaelispor ve bir hoş sada…
Sayın Sefa Sirmen, tesislerle ilgili beyanatını şaşkınlıkla okudum. Ne demek “Tesis KEV’e ait olup, Kocaelispor’un hakkı yok’ demek?.. 
İlgili tesis, Kocaelispor için yapıldı ve helali, hakkıdır…
Öncelikle bu tesis yer belediye meclisi tarafından (kendisi de başkandı) spor tesisi ve bedelsiz olarak verildi…
Şimdi soruyorum: KEV bir spor kulübü müdür?..
Ve sporla ne alakası vardır?..
Kendisi hem belediye başkanı, hem de kulüp başkanıyken, şehrimizin muhtelif yerlerine Yeşil Siyah kumbaralar koydu ve Kocaelispor tesisine yardım kampanyası adı altında bağışlar toplandı. 
Yoksa bundan haber yok muydu?
Bizler kandırıldık mı?..
Veya bizleri balık hafızalı mı zannediyorlar?..
Bu gelinen noktada, Kocaelispor duayeni sevgili Nasut Kayalı ağabeyimin çok daha bilgili olduğuna inanıyor ve Nasut ağabeyimin basın açıklaması yapmasını istiyorum. 
Sefa beyi Allah ile baş başa bırakıp, KEV üyelerine sesleniyorum: Hepimiz sıramız geldiğinde fani olacağız. Büyük bir bölümünü tanıdığım bu insanların dürüst ve vicdanlı kişiler olduğuna inanıyor ve şunu söylüyorum: Ardınızda nahoş bir sada mı bırakmak istiyorsunuz…
Yoksa hoş bir sada mı?..
Spor kamuoyuna saygılarımla”…

Bu yazı toplam 1681 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum