1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Son umut Başbakan
Son umut Başbakan

Son umut Başbakan

Kocaelispor’un dünkü seçimli genel kurulunda son dakika sürprizi olmadı. Büyükşehir’den bir işaret gelmedi, bir oluşum da çıkmadı. Beklendiği gibi yönetimi Hodri Meydan grubu aldı. Hodri

A+A-

Kocaelispor’un dünkü seçimli genel kurulunda son dakika sürprizi olmadı. Büyükşehir’den bir işaret gelmedi, bir oluşum da çıkmadı. Beklendiği gibi yönetimi Hodri Meydan grubu aldı. Hodri Meydan grubunun amacı belli: 22 Mayıs’ta mitingi için ilimize gelecek Başbakan’a kulübün anahtarını teslim etmek.

Kocaelispor kapanacak mı, yaşayacak mı bunun kararının Başbakan tarafından verilmesini istiyorlar. Bu hafta içinde tüm hazırlıklar bu doğrultuda yapılacak. Mümkün olduğunca kalabalık bir grupta mitinge gidilmesi hedefleniyor. Bir hafta boyunca Başbakan’ın mitingiyle yatıp kalkacağız. Merak ve heyecanla bekleyeceğiz. Mesaj Başbakan’a iletilmeden Büyükşehir devreye girecek mi, mesaj Başbakan’a iletilebilecek mi, iletilirse Başbakan’ın tavrı ne olacak? Kaflarda bu sorular olacak. Son umut Başbakan R. Tayyip Erdoğan. Büyük gün 22 Mayıs Pazar.

Kırgız ve arkadaşlarına teşekkür

Kocaelispor’un kongresi önceki gün başladı. 574 üyenin genel kurula katılma hakkı vardı. Genel kurulun açılması için 45 üyenin salonda olması gerekiyordu. 45 üye olmadığı için saat 11. 00’deki kongre yaklaşık 1. 5 saat gecikmeyle başladı. Tam 1. 5 saat salonda 45 üyenin olması beklendi. Yuh olsun! 70 üye geldi. 500 üye ortalıkta yoktu. Orana vurursak,  katılım sadece yüzde 10 seviyesinde. İlgisizliğin, duyarsızlığın bu kadarına da pes doğrusu. Kulübün sahibi kim? Genel kurul üyeleri. Ancak o genel kurul üyeleri öncelikli sorumlulukları olan kongreye katılmıyorlar. Sonra da bu kulüp neden bu durumda diye soruyorlar. Buna hakları var mı? Bence yok.

Tarihte böyle kongre görülmedi

Yönetim, personel ve sevgili Özer Altan bu kongre için iki aydır müthiş bir eforla çalıştılar. Öyle bir hazırlık yapıldı ki, bırakın Kocaelispor tarihini, Türkiye’de eşi benzeri olmamıştır. 300’ü aşkın eski yöneticilere özellikle davetiye gönderildi. Sevgili Nasut Kayalı ağabey sık sık, “Kongreye katılımın fazla olmasını istiyorsanız, üyelere davetiye gönderin” diyordu. Yönetim bu sese kulak verdi, gereğini yaptı. Sonuç ortada. Nasut ağabey artık bu söyleminden vazgeçer herhalde. Kongrede beklendiği gibi Erol Köse başta olmak üzere, eski başkanlar mevcut yönetimin göreve devam etmesi için çaba gösterdiler. Erol Köse kürsüden, “Mücadeleden yılmayın, devam edin. Kent büyükleri destek verecektir” dedi. Köse, Büyükşehir Belediye Başkanı ile yaptığı ziyaretten bahsetti. Karaosmanoğlu’nun umutlu mesajlar verdiğini söyledi. Benim anlamadığım bir şey var. Madem Karaosmanoğlu, Köse’ye Kırgız ve ekibine devam etmeleri halinde destek vereceğini söyledi. Neden bu söylemini bizzat Kırgız’ı yanına çağırıp iletmedi. Yola çık, arkandayım demedi. Bundan kaçındı. Rafet Kırgız ne yapsın. Devam etmek istiyor istemesine ama maddi gücü yok ki. Bir yerden destek gelmeden nasıl devam etsin. Yaşadıkları ortada. Neler çektiğini herkes gördü. Yerin dibine sokuldu. Bu koşullar altında yokuz demesin de ne yapsın.

Kırgız ve ekibi doğru işler yaptı

1 Ocak-13 Mayıs. 4-5 aylık bir süreç. Bir ayı kayyum, diğer 3. 5 ayı yönetim dönemi. Başında Rafet Kırgız ve arkadaşları. Mali tabloya bakalım. 1. 778 bin TL gelir ve gider gösterilmiş tabloda. İddaa parasını aslında ayrı tutmak gerek. İddaa gelirlerimiz hacizde çünkü. 637 bin TL doğrudan hacizlere gitmiş.  Dolayısıyla kullanılan para 1 milyon 200 bin TL dolayında. Nereden gelmiş bu para ona bakalım. 315 bin TL’sini Valimiz göndermiş. 200 bini reklamdan, 93 bini bağışlardan gelmiş. Bu iki gelir yönetim kurulu tarafından sağlanmış. Başka bir anlamda yönetimin direkt yarattığı kaynak 300 bin TL dolayında.   Kira geliri 336 bin TL. maç hasılatı, üye aidatı, ibralaşma gibi noktalardan da 194 bin TL gelmiş. Giderlere, yani paranın nerelere gittiğine bakalım. Sporculara 412 bin TL ödenmiş. 382’si transfer ücreti, 30 bini prim olmak üzere. Sözleşmeli futbolcular doğal olarak pastadan büyük payı almış. 6’sına ortalama 30’ar bin TL.  Serdar ile Aydın’a birazcık fazla verilmiş. Gençlerden sürekli oynayanlara 10’er bin TL’lik ödeme yapılmış. Kadroya giremeyenlere de 5 bin dolayında para verilmiş. Giden ve gelen teknik ekibe yapılan ödeme miktarı 67 bin TL. Soner Alp’e 22 bin, Necip Öztaş’a 8500 TL. Yardımcılara 8’er bin TL.  Kulüpte en zor durumda olan personeldi. Onlara da bu süreçte 180 bin TL ödeme yapılmış. Sordum, personel sayısının 31 olduğunu öğrendim. Adam başına vurursak, 6’şar bin TL eder. 4 aya bölersek, ayda 1500 TL eder. Bu dönem için personelin mağdur edilmediği bu rakamlardan anlaşılıyor. Mali tabloda en çok dikkat çeken, teknik ekip, sporcu ve personelin üç aylık SSK primlerinin ödenmiş olması. Rakam 100 bin TL dolayında. Bu ödemenin yapılmış olması önemli ve anlamlı. Bu yönetim müsabaka giderlerini de ödemiş. Gelecek yönetime borç bırakmamış.

Sonuç olarak. Bu yönetim valimiz tarafından kulüp kapanmasın diye göreve getirildi. 4 aylık süreçte kurumsallaşma adına doğru adımlar attılar. Gelen kaynakları en iyi şekilde kullandılar. Harcadıkları her kuruşun hesabını da açık açık verdiler. Ceplerinden kaynak yaratma dışında bu yönetim sorumluluğunu dört dörtlük yaptı diyebilirim.  Kırgız ve arkadaşlarına hizmetleri için teşekkür ediyoruz.

Korukır Kartal’ı ligde bıraktı, birileri fena morardı!

Bank Asya 1. Lig’de sezon dün kapandı. Gözler küme düşecek son takımın kim olacağına çevrilmişti. 4 takım potadaydı. İzmitli Engin Korukır’ın çalıştırdığı Kartalspor tehlikeyi en yakından hisseden ekiplerden biriydi. Korukır’ın Kartal’ı son maçında Boluspor’u deplasmanda dize getirerek ligde kaldı. Düşen Altay oldu.

Kartal ligin ilk yarısını çok kötü bir yerde bitirmişti. Bırakın puan almayı, gol bile atamıyordu. Otoritelere göre küme düşmeye namzet ilk takımdı Kartalspor. İstanbul ekibi takımın başına İzmitli Engin Korukır’ı getirdi. O gün yazdım. Korukır, Kartal’ın ligde kalma garantisidir diye. Kolay olmadı elbette. Korukır’ın Kartal’ı ecel terleri döktü.

Ancak önemli olan işin sonuydu. Korukır, Kartal’ı ligde bırakarak farkını gösterdi, alkış aldı. Korukır’a güvenenler haklı çıkmanın gururunu mutluluğunu yaşarken, Korukır’ın başarısızlığı için dua edenler fena morardı!. Birilerinin hevesleri kursaklarında kaldı, başka bir anlamda Korukır düşmanları avuçlarını yaladı. Tebrikler Engin Korukur. Bu kent seninle gurur duyuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.