1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Son viraja girerken
Son viraja girerken

Son viraja girerken

Seçim heyecanı olmayan bir sürecin son virajında partilerin liderleri seçmenlerin karşısında vaatleri ile maratonu tamamlayacaklar. Gittikçe sertleşen konuşma yöntemleri bazen kantarın topu

A+A-

Seçim heyecanı olmayan bir sürecin son virajında partilerin liderleri seçmenlerin karşısında  vaatleri ile maratonu tamamlayacaklar. Gittikçe sertleşen konuşma yöntemleri bazen kantarın topuzunu kaçıran söylemleri ile verdikleri mesajlar da gerginlik yaratmış olsalar da siyasetin doğasına sığındıklarını görüyoruz.

Hele iktidar  partisi neyin hesabını yapar? Bu kadar hırs bu kadar saldırganlık neyin habercisidir anlamak mümkün değil? Hele kendilerine ulusal medyada yapılan eleştirilere verdikleri tepkileri gördükçe bazen  iktidarı kaybetmenin korkusu mu yaşanıyor diye düşünmeden geçemiyoruz.

Bir de son dakika da  Avrupa’nın prestijli bir ekonomi dergisinin seçimlerle ilgili analizi ve ardından AKP’ye yaptığı eleştiriler, oyunuzu CHP’ye verin türünden açıkça görüş ortaya koyması  iktidar partisini çileden çıkarmaya yetti.

Ben iktidara geldikleri yıldan beri sürekli yaptıkları yanlışlıkları dile getiren bu konu da eleştiriler yapan bir yazar olarak şimdi eleştirenlere günaydın diyorum.  Aramıza hoş geldiniz. Uykunuz ağırdı galiba veya işinize öyle geliyordu.

Uyanın ey ahali, bakın bakalım iktidarın önünde duran hiç  bir güç kaldı mı,? İstediklerini yapıyorlar . Dilediklerini yapabilme olanakları var. Hala menfaat peşinde koşanlar, yalakalık yapmak için sıraya girenler. Nemalanmak isteyenler. Sözüm sizlere, zaten oyunu veren gariban halkın bir şeyden haberi yok.

Yeter ki kazansın

Onlar için varsa yoksa takım tutar gibi parti tutmak, inanın iktidara oy veren her10 kişiden yarısının  bilinçli bir şekilde  oy kullanması bile tartışılır.. Ne için nereye oy kullandıklarının bile farkında değiller. Bunu çevrenizde rahatlıkla test edebilirsiniz. Zaten onu anlayacak yorumlayacak kapasitede olduklarını da asla düşünemiyorum.

Ülkenin eğitim düzeyinin bilinç seviyesinin ne olduğunu bilenler, iktidarın neden hala ülkeyi yönettiğini de çok iyi biliyorlar. Siyasetin rüzgarına kapılan oyların savrulmasından iktidar ortaya çıkıyor. İşin özünde politik söylemlerde beceri değil uçuk kaçık vaatler, ve devlet olanaklarını kullanıp politik güç elde etmek yatar.

Bunu anlayan kesimlerin en önemli özelliği olup bitene sadece mizahi bir yaklaşımla gülerler. Çünkü ucu açık olan siyasetin varlığından rahatsızlık duyarlar, her koşulda muhaliftirler. Bilirler Devletin olanaklarından beslenen güçlenen aslında iktidar ve yandaşlarıdır. Halka sadece olması gerekenler sunulur.

Muhalefet çırpınır durur, alternatif olmanın dayanılmaz hafiliğinde yaşadığı gel gitler içinde iktidara kafa tutmaya çalışır aslında bilmez yel değirmenlerine savaş açmıştır. Bizim ülkemizde ne yazık ki politika bu kadar basit ve ucuzdur.

İstedikleri kadar ciddi adamlar ve bayanlar bu işe soyunmuş olsalar da politikanın doğasında var olan vaatler yumağı aslında sadece hayaldir . Şimdi bu hafta sonu böyle bir seçim yaşanacak.

Bizim geleceğimizi belirleyecek olan koca koca adamları hanımefendileri güya bizler asiller olarak meclise göndereceğiz. Vekil olacaklar Ankara’da bir takım ayrıcalıklara sahip olacaklar. Yine umut mu olacak sizce hiç sanmıyorum. Parti liderlerinin ve onların adamlarının belirlediği listelerdeki insanların benim vekilim olmasına isyan ediyorum.

Özgürce beni temsil edecek vekili ben seçemiyorsam bunun adı seçim değil olsa olsa güdülmek olur. Yıllardır güdülen olmaktan kurtulacak bir demokrasi  ortamına sahip olmanın özlemi ile  duyarlı bireylerin çoğalmasını hayal ediyoruz toplum olarak hep birlikte

OYLARINIZ ÇOK DEĞERLİ

İki haftadır yazıyorum, sandıklara sahip çıkın, haramilere göz açtırmayın, özellikle sandıklar açıldıktan sonuçlar açıklandıktan sonra teknolojinin olanaklarından yararlanıp her sandıktaki oyların sayıları iyi izlenip seçim kurullarında aynı hassasiyet ile takip edilmeli, ulusal medyada seçmen sayılarının bile tartışıldığı bu günlerde daha dikkatli olmak hassas olmak gerekiyor.

Vatandaşın verdiği oyu sahiplenecek olan partiler ve onların görevlendirdiği insanlar olacak. Seçim sonuçlarında ne olursa olsun bir oyun bile belirleyici olduğunu unutmadan sahip çıkmak gerekir. Sandıklardaki oylar partiler için kutsaldır en azından bunu unutmamak anımsamak ve ona sahip çıkmak hassasiyeti göstermek zorunluluğu vardır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.