1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Son yıllarda bu şehre gelen en sempatik Vali: Güzeloğlu
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Son yıllarda bu şehre gelen en sempatik Vali: Güzeloğlu

A+A-
Dün sabah, yeni haftaya, önemli bir konuğu ağırlayarak başladık.  Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu,  sabah makamına oturmadan önce, evinden çıktığı gibi, gazetemizin yeni binasına hayırlı olsun ziyaretine geldi.
Vali Güzeloğlu, geçen yıl ekim ayında ilimizde göreve başladıktan kısa bir süre sonra, gazetemizi ziyaret etmişti. O zaman Vali de eski binasında, biz de eski binamızdaydık.  Eski Valilik ile eski gazete binası birbirine çok yakındı. Sayın Güzeloğlu, makamından çıkmış, yürüyerek gelmişti. Eski binamızın ortamında, herkesin içinde sohbet ederken, daha ilk izlenimde Sayın Güzeloğlu’na kanım ısınmıştı. Hasan Basri Güzeloğlu, çok samimi, çok sempatik, karşısındaki insana güven veren bir insan. 
Vali Bey’in ziyaretinden birkaç ay sonra,  ben kendisini yeni Valilik binasında ziyaret ettim. Bir bakıma iade-i ziyaretti. Şimdi biz yeni binamıza taşıdık. Sayın Vali, dün bir kez daha bizi ziyarete geldi. Vali Güzeloğlu’nu gazetenin imtiyaz sahibi Recep Haldız, Mali ve İdari İşler Müdürü Levent Kadıoğlu ile birlikte karşıladık.  Gururla yeni binayı gezdirdik. Herkesle tek tek el sıkıştı, hayırlı olsun diledi. 

*MUHTARLAR DEVREYE GİRECEK
Vali Güzeloğlu ile, yaklaşık 2 saat kenti konuştuk. Güzeloğlu, öyle alışılmış vali tipi değil.. Her şeyden önce kendisiyle barışık, kendisine güvenen, “Ben burada halkın üzerinde bir yönetici değilim. Halkın mutluluğu için çalışan biriyim” mantığında yönetici.
İlimizde 12 ilçenin her birinde “Koordinasyon toplantıları” yapıyor. 9 ilçede toplantılar bitmiş.  Bu hafta Başiskele’de, bu yıl sonuna kadar Derince ve Dilovası’nda da toplantılar yapılacak, birinci tur bitecek.
Güzeloğlu şunları anlattı:
“-Benim için bu ilde devletin yönetim anlayışı açısından en önemli insanlar mahalle muhtarlarıdır. İlçe toplantılarında, o ilçedeki kamu görevlileri ile muhtarları birbirine tanıştırıyorum. Kaymakamı tanımayan, kaymakamla görüşmemiş muhtarlar var. Bütün muhtarlara her konuda kapımın açık olduğunu söylüyorum. Her ilçe alınacak kararlar konusunda muhtarlara bilgi verilmesini, danışılmasını istiyorum. Artık muhtarlar işin içine girmeye başladı. Bu nedenle daha doğru işlerin, daha kısa zamanda yapılması sağlanacaktır.”

*EĞİTİMDE YÜKSELİYORUZ
Vali Güzeloğlu, Kocaeli’deki önemli sorunlardan biri olan eğitimdeki kalitesizliği kafasına takmış. Pek çok ilçede bir önceki yıla göre, sınavlardaki başarının beklenenden, hedeflenenden daha yüksek oranda arttığını söyledi. Yeni hedefler koyduklarını, eğitimdeki başarı çıtasının daha da yükseleceğini anlattı. İl genelinde öncelikle  “Vekil öğretmen” sayısını azalttıklarını belirterek şunları söyledi:
“-Geçen yıl Dilovası bölgesinde 100’den fazla vekil öğretmen vardı. Bazı sınıfların öğretmenleri bir ders yılı içinde 3-4 kez değişmişti. Şimdi aynı bölgede vekil öğretmen sayısı 10’u geçmez. Her sınıf, başladığı öğretmen ile ders yılını bitirecek.” 
Güzeloğlu, ilçe koordinasyon toplantılarında gittiği ilçenin röntgenini değil (MR)’ını çektiklerini, bütün sorunların detayına indiklerini de belirterek şöyle konuştu:
“-Türkiye, artık siyasi istikrarına kavuştu. Bundan böyle merkezi hükümetin hedefi, süratle sorunları azaltmaya yönelik çalışmalar olacak. Biz de ilimizin sorunlarını, yapılması gerekenleri belirledik. Hükümetin önüne koyacağız. Çok çalışkan, sürekli arazide olan Fikri Işık gibi bir bakanımız da var. Kocaeli’nin bu dönemde çok hızlı ilerlediğini göreceksiniz”


*AMAN VALİM, BİZİM TREN
Söz buraya gelince, hemen lafı trafik sorununa getirdim, ardından “Sayın Valim siz de bastırın. Şu bizim banliyö trenlerimiz geri gelsin” dedim. Hemen yeni binada benim odadan gözüken eski 42 Evler tren durağını gösterip, “Haydarpaşa-Adapazarı treni bu durakta bile dururdu” diye anlattım. Vali Güzeoğlu, şehir içi trafik konusunun tamamen yerel yönetimleri ait olduğunu, ancak bu konuda önemli projeler hazırlandığını söyledi, “Tren için de çok acele etme. Yeni dönemde Pendik-Adapazarı banliyö treni de mutlaka gündeme gelecek” dedi.

*SPORDA HAMLE YAPACAĞIZ 
Vali Güzeloğlu ile, ilimize Mersin’den atandıktan sonra ilk tanıştığımda, “Mersin İ.Y.’nu Süper Lige ben çıkarttım. Burada da Kocaelispor’a gereken desteği vereceğim” demişti. Bu sözünü hatırlattım, “Kocaelispor ile ilgilenmiyorsunuz?” dedim.
Sayın Vali, “Daha yeni Kocaelispor Başkanının isteği üzerine Edirne’deki seyirci yasağını kaldırdım. Kocaelispor’u da, Birlikspor’u da yakından takip ediyorum” diye savunma yaptı. Güzeloğlu, “Futbolda Kocaeli mutlaka hak ettiği yerlere gelecek. Birlikspor’u da Kocaelispor’u da destekliyoruz. Dahası, voleybol, basketbol, hentbol, her branşta bu kent üst seviyede temsil edilmeli. Bu kentin en ücra köşesindeki çocuk bile, her türlü spor alanında çalışabilmeli. Kandıra’nın Bağırganlı köyündeki çocuğu alacak, istediği spor branşında eğitim görmesini sağlayacağız” diyerek bu alandaki projelerinden söz etti. 

*ASAYİŞ TOPLANTISI VAR 
Sayın Vali ile, sabah kahvemizi içtik. Yaklaşık 2 saat sohbet ettik. Saat 10.00’a gelirken, “Bizim pazartesi sabahları Asayiş toplantımız var. Geç kalırsam ayıp olur” diyerek kalktı. 
Güzeloğlu,  devletin bütün kurumlarının bu kentte halk için var olduğunu, halka hizmetin en iyisini vermek için herkesin elinden geleni yapacağını ve kendisinin de bunu çok yakından takip edeceğini anlattı. 
Her şeyden önce Güzeloğlu, adam gibi bir adam. Öyle havalı, “Ben devletim” edasıyla dolaşan vali tipi değil. Gazeteden ayrılırken yine tek tek herkesle vedalaştı, özellikle kendisine şekersiz kahvesini getiren çay ocağı sorumlusu arkadaşımız Fehmi’nin elini sıkıp, “Kahve mükemmeldi. Yine geleceğim” dedi. 
Her zaman böyle vali bulamayız. Güzeloğlu buradayken, bu kentin pek çok sorununu çözmemiz lazım. Bir de, samimiyetle Güzeloğlu’nu sahiplenmek, O’nu iftiralarla, boş dedikodu haberleri ile küstürmemek lazım. 
*Yerel siyasetin davetlere “Eşsiz” katılma alışkanlığı 
Başka illerde böyle olduğunu sanmıyorum. Bizim şehrimizin yerel siyaset aktörleri ile bürokratları, nedenle davetlere eşsiz gelmeyi tercih ediyorlar. 
Bu durumun çok net bir örneğini geçen cuma akşamı gördüm. Gazetemizin editörlerinden İlker Akşit’in Antikkapı’da düğünü vardı. İlker sevilen bir gazeteci.. Düğününe kent protokolü,  AKP, CHP, HDP’den pekçok siyasetçi katıldı. Partili ayırımı yapmıyorum. Düğüne gelen hemen hemen bütün siyasetçiler, eşlerini getirmemişti. Başka davetlerde biraz daha anlarım da, düğün davetine eşsiz gelmek bence yadırganacak bir davranıştır.
Bir tek istisna vardı. CHP İl Başkanı  Cengiz Sarıbay.. Cengiz Bey, her yere giderken yaptığı gibi, İlker’in düğününe gelirken de zarif eşi Av.Nurdan Sarıbay’ı da getirmişti. Bu basit bir nezaket ve medeniyet örneğidir. Cengiz Sarıbay’a da zaten böylesi yakışırdı.

*Küçükkaya: ”Rahat kazanırım” 
Hafta CHP haftası. Bu haftanın sonunda CHP İlçe Kongreleri yapılacak. 29 Kasım Pazar günü sonucu en heyecanla beklenen kongre, İzmit İlçe kongresi var. Bir tarafta, mevcut İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya.. Öbür tarafta  parti içi muhalefetin adı üzerinde birleştiği Hakan Tanta..  Mevcut delege tablosuna bakıldığında, iki listeli seçim yarışının kıran kırana geçeceği görülüyor.
Geçen gün, bir yerde Küçükkaya ile karşılaştım. Kendisine ve ekibine çok güveniyor. Küçükkaya’ya, “Seçim ne olur” diye sordum. Kendisinden çok emin. CHP İzmit İlçe Başkanı, “Hakan Tanta, yakın arkadaşımdır. Kendisini çok severim. Ama üzülecek. Kongreyi çok rahat kazanacağım” dedi.
Tanta da, Küçükkaya da, pazar günü kongreden galip çıkacaklarına inanıyorlar. Bu kongreyi, ikisinden biri çok az farkla kazanacak.
*Sağlık Bakanı haklı 
Türkiye’nin gündemine, geçtiğimiz günlerde yeni bir konu girdi. Devlet, sağlık alanında pek çok başarılı çalışma yaptı. Özellikle hamile annelerin periyodik bakımlarına, doğum sonrası bebeklerin gelişimine büyük önem veriliyor. Devlet takip ediyor.
Son yıllarda bazı hastalıkları tamamen ortadan kaldırmaya yönelik aşılama çalışmalarında da önemli gelişmeler kaydedildi. Devlet bu işi de başarıyla yaparken, bir grup aile, çocuklarına menenjit aşısı yapılmasına karşı çıkıp, Anayasa Mahkemesi’nde dava açtılar. Anayasa Mahkemesi, bu aileleri haklı buldu, “Anne baba istemezse, bebeğe aşı yapılamaz” diye bir karar aldı. 
Bu çok yanlış. Dünyada bu tür örnekler var. ABD’de de bazı aileler, bebeklerinin aşılanmasına karşı çıkıp, devletin aşı uygulamasını reddetmişti. Yıllar sonra, bebekken aşılanmayan çocuklarda, yetişkin yaşta ciddi hastalıklar ortaya çıktı. Üstelik aşı olmadığı için hastalanan bu gençler, kendileri gibi anne ve babaları tarafından aşılandırılmayan diğer gençlere hastalığı geçirdi. 
Dünya, bazı hastalıkların mikroplarını ortadan kaldırmak için uğraşıyor. Çocuk felci, menenjit, kızamık, suçiçeği gibi bebekken aşı ile kontrol altına alınacak hastalıklar konusunda önemli ilerlemeler oldu. Ama toplum içinde bir tek bebek bile aşılanmazsa, bu hastalığın kökünü kazıyamazsınız.
Anayasa Mahkemesi kararına rağmen, Sağlık Bakanı bu konuda kararlı gözüküyor. Bütün bebekler aşılanmalıdır. Bu konu, o bebeklerin sağlığını olduğu kadar bütün bir milletin sağlığını, geleceğini ilgilendiren bir konudur.
*Sadun Ağabey ile Kolaylı
Geçen hafta gazetenin yeni binasına “Hayırlı olsun” demek için, Manşet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Cemalettin Öztürk ile Yazı İşleri Müdürü Mevlüt Soysal’ın ziyarete geldiğini yazmıştım. Dün de Sayın Vali’nin arkasından,  meslekteki ve özel hayattaki ağabeyim, Çağdaş Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Müdürü Sadun Çetin ile, gazetenin Yazı İşleri Müdürü, geçmişte birlikte de çalıştığımız Nuri Kolaylı ziyarete geldi. 
Sadun Ağabey ile, CHP’nin zaaflarını, hatalarını konuştuk. Her pazartesi sabahı arar, kısa bir sohbet ederiz. Ama uzun süredir görüşmemiştik. Sadun Ağabey ile kucaklaşmaktan büyük keyif aldım. Dünkü nazik ziyaretleri nedeniyle Sadun Çetin ve Nuri Kolaylı’ya da teşekkür ederim. 
Bu yazı toplam 815 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.