1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sona eren hayatlar ona ilham veriyor
Sona eren hayatlar ona ilham veriyor

Sona eren hayatlar ona ilham veriyor

Kent Mezarlığı’nda görevli Murat Avcı, cenaze yakınlarına psikolojik destek sağlıyor. En zor anlarında insanların yanında olmaya çalışıyor. Murat Avcı’nın çok bilinmeyen yönü ise şair olması.

A+A-

Abdürrahim Karakoç ile tanışan ve Necip Fazıl Kısakürek’in öğrencisi İlhan Yardımcı’dan çok şey öğrenen Avcı, “Mezarlıkta çalışmak bana çok şey kattı. Farklı hayat hikayelerini gördüm, dinliyorum. Bu durum şiirlerime de yansıyor” diyor.

 

GÖÇÜKTE KALDI

Murat Avcı, 20 Haziran 1978'de Erzurum Narman Koyun Ören Köyünde, üç odalı, üstü toprak kaplı ve güneşini bacadan alan sobalı bir evde dünyaya geldi. Henüz 5 yaşındayken Erzurum depreminde 6 saat göçük altında kaldı. Ölüm ve yaşam arasındaki ince çizgiyi o zaman fark etti. Hayatın zorluklarını da. İlkokulu Koyunören Köyü İlkokulunda okudu. O yaşlarda istediği tek şey öğlenci olmaktı. Çünkü sokak lambalarının olmadığı sabahın karanlığında okula gitmek, boyundan büyük kar yığınları ile mücadele etmek zor geliyordu O’na. İlkokuldan sonra Rize Camidağı Köyü Kuran Kursunda hafızlığını 9 ay gibi kısa zaman da tamamlayıp ortaokulu da dışardan sınavlara girerek bitirdi. Sakarya İmam Hatip Lisesine başladı. Şiir ile tanışması o yaşlarda oldu.

 

gorev-basinda.jpg

 

AŞIK MI OLMUŞ!

Murat Avcı, henüz 13 yaşında, ders çalışırken bir şiir yazdı, kenara bıraktı. Babası fark etti o yazdığını. "Bizim oğlan aşık mı olmuş?" dedi annesine. O günden sonra babasının karşısında devamlı aşık olan bir oğlan evlat olarak görülmek istemedi. Ve şiirlerini defter arkalarına yazmaya başladı.

 

DEFTER DAYANMAZDI

Murat Avcı'nın yazdıkları onun için hayal alemi, iç dünyası, karalamaydı. O yüzden onun defterleri hep çabuk biterdi. Bir gün şair olabileceğini hiç düşünmedi. Lise yıllarında şiirlerini defter arkalarına yazmaya devam etti. Lise bitiminde üniversite sınavlarına girdi, ancak 28 Şubat sürecinin katsayı uygulaması sebebiyle hiçbir üniversiteye giremedi.

 

VE DÖNÜM NOKTASI

17 yıl sonra çok sevdiği Sakarya’dan ayrıldı. Şiiri çok seviyordu. Şiir okumayı da çok seviyordu. Merhum Abdurrahman Karakoç ile tanıştı. Karakoç hoca O’na kısa bir süre şiir hakkında bilgi verdi. Önce kalemi bırakmak istedi, biraz çekindi. Ancak Karakoç hocanın ısrarı ve şiir sevgisi, tekrar kalemi sevmeye yeterli oldu. Karakoç hoca ve Aşık Sümmani’nin şiirlerini çok okuyordu. Artık aşk kalemine bir yol açmıştı. Korkmadan yoluna devam etti. 7 Haziran 2012 yılında kötü bir haberle sarsıldı. Abdurrahim Karakoç ciğerlerindeki enfeksiyon nedeni ile hayatını kaybetmişti. Yani Mihriban öksüz kalmıştı.

 

ilham-kaynagi.jpg

 

İKİNCİ HOCASI YARDIMCI

Ve Murat Avcı, İlhan Yardımcı ile tanıştı. İlhan Yardımcı, zaten eğitimci bir kökene sahip ilim deryasıydı. Uzun bir süre İlhan hocası ile fikir alışverişinde bulundu. Şiir yazmanın kelimeler dizesi değil, gönül kelamı olduğunu ve bu gönül kelamının gönüllere hitap edeceğini hocasından öğrendi. Şiir yazmanın dışında, usta kalemler ve edebiyatçılardan bilgi edindi. Ofladığı, zorlandığı zamanlarda bile, İlhan hocası O'na gereken motivasyonu veriyordu. Ve O, kalemi daha çok sevdi.

 

MURADİ MAHLASI

İlhan Yardımcı hoca kendisine "Muradi" mahlasını verdi. Şu ana kadar hatırladığı şiir sayısı 1.500. Yazıp attıklarını saymıyor bile. Şiir Antolojisiyle ilk sosyal sorumluluk kitabını yazdı. Şu an yeni bir sosyal sorumluluk projesi olan Kadın Şiddetine Hayır Antoloji çalışması içinde tekrar yer aldı. Ayrıca birkaç şiirini kendisi seslendirdi. Aşık Muradi kitap hazırlığı içinde.

 

MEZARLIKTA GÖREVLİ

Aşık Muradi, Büyükşehir Belediyesi Üçtepeler Kent Mezarlığı’nda görevli. Cenaze yakınlarına psikolojik destek sağlıyor. En zor anlarında insanların yanında olmaya çalışıyor. Aşık Muradi, “Yaklaşık 24 yıldır şiir yazıyorum. Yazdığım şiirlerin bir öyküsü var. Mezarlığa geldikten sonra değişik hikayeler gördüm. Buradaki insanların birçoğunun ortak noktası aynı. Bu dünyanın anı zamanda nice kahramanları, buralarda yatıyor. Bana ilham veriyor. Acizliğimizi kalemle dile getiriyorum. Kendimi her şeyin kendimi koyuyorum. Bir nokta yakaladığın anda her şey kendiliğinden geliyor. Çaresizliği kimi vardır şiddetle çözüme gider. Biz onu kalemle dile getiriyorum” diyor.

 

BİN 500 ŞİİRİ VAR

Bursa’da din görevlisiyken yapılan şiir yarışmasında birinci oldu. 1998 yılında öğretmenler gününde Marmara birincisi oldu. 30 şairin sosyal sorumluluk adı altında yazmış oldukları şiirlerin toplanıldığı ‘’şiir antolojisi kitabında 5 adet şiiri var. Hafız, aynı zamanda gelen cenaze yakınlarına psikolojik destekte de bulunan Murat Avcı, bin 500 şiiri var.

 

AVCI’NIN ESERLERİNDEN DÖRTLÜKLER

Mutluluğa merdiveni dayadım

Allı pullu bir sevdaya boyadım

Vuslata ermektir benim soyadım

Katmayın her yadı kül benim ömrüm

****

Ne ile örtülmüş yaşamın rengi

Zengin ile fakir olur mu dengi

Vurmuşlar yiğide paslı üzengi

Maskeli surette poz aranmaz ki
****
Ben derdimi yazdım dokuz satıra,
Beş daimi altı bağladı beni,
Dert çileler bende kaldı hatıra,
iki gözüm ciğer dağladı beni…

****

Kardeş olup gelin dostluk ekelim

İyiliği kalbimize dikelim

Kötülüğü iyilikle bükelim

İnsanlığa O, zer taştır iyi bil

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.