1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Sonuçların analizi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Sonuçların analizi

A+A-
7 Haziran seçimlerinin üzerinden 2 hafta geçti. Henüz siyasi liderler aralarında anlaşıp, ülkeyi yönetecek bir hükümet kurabilmiş değiller. Ama ülkeyi yönetmeye talip olan insanların akıllı, önlerindeki tabloyu okuyabilecek insanlar olduğunu ve çok uzun olmayan bir sürenin sonunda, mutlaka bir koalisyon hükümetinin kurulacağına, Türkiye’nin de hızlı bir sıçrama sürecine gireceğine samimiyetle inanıyorum. Çünkü önümüzdeki 7 Haziran fotoğrafından,  “Hükümet kurmayalım da erken seçime gidelim” mesajı çıkartmak, mevcut bütün siyasi aktörler için çok büyük risk oluşturmaktadır. En erken kasım ayında bir erken genel seçime gidilmesi halinde, bugün Meclis’e kuvvetli gruplar kurarak giren partilerden bir veya ikisi,  barajı bile aşamayabilir. Erken seçimden kimin zararlı, kimin karlı çıkacağını kestirmek mümkün değildir.
……….
Artık bütün resmi ve kesin sonuçlar elimizde. TBMM’nin 550 milletvekili mazbatalarını aldı. Salı günü yemin töreni var. 5 tam gün sonra Meclis Başkanlığı seçimi turları başlayacak ki, göreceksiniz Meclis Başkanı seçilirken-en geç dört turun sonunda seçilmesi Anayasal zorunluluk- Türkiye’yi yönetmek için kurulacak yeni koalisyon da ortaya çıkacaktır. 
Biz 7 Haziran seçimlerinin rakamsal sonuçlarını ortaya koyarak, tarihe not düşmek adına birkaç analiz yapalım. 
İl Seçim Kurulu tarafından açıklanan Kocaeli ili Seçim Çevresi ile ilgili 7 Haziran genel seçimlerinin resmi sonuçlarına göre; bizim ilimizde seçime katılma oranı yüzde 88.03 olmuştur. Bu rakam, Türkiye ortalamasının üstündedir ve elbette ilimiz açısından, bu kentte siyaset yapan herkes açısından sevindiricidir. Ancak bu kentte yaklaşık 25 bin oyun geçersiz sayılmış olması düşündürücüdür. 
7 Haziran rakamlarını önümüze koyup, 2011 genel seçimlerin ve 2014’deki yerel seçimlerin sonuçları ile karşılaştırdığımızda; kamuoyundaki yaygın genel kanıya rağmen, en azından ilimizde bu seçimin kaybedeninin AKP olmadığını görürüz. Eğer 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarından utanması, ders çıkartması, bu sonuçlar nedeniyle kendisini başarısız kabul etmesi gereken varsa, öncelikle CHP’li yöneticilerdir. 
…………
7 Haziran 2015 seçimlerinde AKP ilimizde 487.781(% 46.3) oy adı. 30 Mart 2014’deki Büyükşehir seçimlerinde 518.309(% 50.6); 2011 genel seçimlerinde 502.675 (% 52.67) oy almışlardı. Elbette seçmen sayısı artmış olmasına rağmen, AKP oylarında önemli bir azalma var. Zaten çıkarttıkları milletvekili sayısı da 7’den 6’ya indi. Birkaç yüz oy daha AKP’den MHP’ye gitmiş olsa, AKP 5, MHP 2 milletvekili çıkartmış olacaktı. 
AKP’nin ilimizde çok başarısız olduğu yönünde bir izlenimin ortaya çıkması, partinin 2011 genel ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerine göre daha düşük oy almasından değil, Fikri Işık’ın seçimden yaklaşık 2 ay önce açıkladığı “583 bin oy” hedefinden bir hayli uzak düşülmüş olmasıdır. Sayın Işık daha sonra defalarca “583 bin oy tahmin değil, hedeftir” demişti. Ama önceki seçimlerde ortaya konan tahmin-ya da hedefler- neredeyse yüzde 100 tuttuğu için, bu defaki sapmanın büyüklüğü, AKP’nin ilimizde ağır bir yenilgiye uğradığı izlenimi vermektedir. Özellikle CHP ve MHP’liler değerlendirmeyi böyle yaparlarsa, yanılırlar. 
7 Haziran seçimlerinde ilimizde en başarısız parti kesinlikle CHP’dir.  CHP 2011 genel seçimlerinde il genelinde 235.036 (yüzde 24.6) oy aldı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Büyükşehir’de CHP’nin oyu 268.011(yüzde 26.2). 30 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin özellikle Büyükşehir’de ne kadar düşük profilde çalıştığını, Büyükşehir adayı Tahsin Tarhan’ın nasıl yalnız bırakıldığını biliyoruz. Buna rağmen, 30 Mart 2014’de CHP, 2011 genel seçimlerine göre oylarını arttırmıştı. 7 Haziran’da ise CHP 256.678 (% 24.9)  oy aldı. Yani, 30 Mart’ta Büyükşehir adayı Tahsin Tarhan’ın aldığı oyların ciddi biçimde altında kaldı. Üstelik 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını çok dikkatli okuduğumuz zaman; ilçe belediye başkanlığı seçimlerinde-bilhassa İzmit’te- MHP oylarının CHP’ye aktığını, buna karşın ilçelerde- bilhassa İzmit’te- CHP’ye oy veren seçmenlerin hatırı sayılır bir kısmının Büyükşehir’de MHP’ye oy verdiğini görebiliyoruz. 
7 Haziran’da CHP’nin ilimizde aldığı oylar içinde, yerel örgütün, yerel adayların hiçbir katkısının bulunmadığını söyleyebiliriz. CHP’nin aldığı 256.678 oyun tamamı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na verilen oylardır. CHP’ye gelmesi gereken oylardan 3-4 puanlık bir kısmın 7 Haziran seçimlerinin özel durumu nedeniyle HDP’ye gittiğini söylemek elbette mümkündür. Ama bir gerçek daha var; ilimizde AKP’den kaçıp HDP’ye gitmesi olası oyların büyük bölümünün kaçmasını AKP teşkilatları ve özellikle Fikri Işık çok büyük çabalarla engellemişken; CHP örgütleri ve adayları aynı başarıyı gösterememiştir.
……….
MHP’ye gelince. 7 Haziran seçimlerinden birkaç hafta önce, milletvekili seçilmeyi yurt dışı oylarla son anda kaybeden eski milletvekili Lütfü Türkkan ile görüşme imkanı bulmuştum. Türkkan, ince ve detaylı hesaplar yapmış, partisinin 160 binin üzerinde oy alacağını öngörmüştü. Normal şartlarda bu da kendisinin 2’nci sıradan seçilmesine yetiyordu. Sonuç, Türkkan’ın beklediği gibi çıktı, MHP Kocaeli’de 161.492  (% 16.3) oy aldı. 7 Haziran gecesi gece yarısından sonra sayımı tamamlanan yurt dışı oylardan MHP’ye (2.250), HDP’ye  (4.931) oy gelince hesap şaştı. 
MHP ilimizde 2011 genel seçimlerinde 113.825 (yüzde 11.3) oy, 30 Mart 2014’deki Büyükşehir seçimlerinde 143.942(% 14.1) oy almışken, 7 Haziranda 160 bin barajının üzerine çıkmış olması elbette başarıdır. Hoş, seçim öncesi İl Başkanı Aydın Ünlü çok yüksekten uçmuş, neredeyse 300 bin’e yakın oy hedefi ortaya koymuş ve Fikri Işık’tan bile çok daha yüksek oranda yanılmış olmasına rağmen, MHP’nin açıklanan aday listesinin kendi tabanında tepki görmesine rağmen 161 bin oy alması küçümsenemez. 
………
Demek istediğim şudur; 7 Haziran seçimlerinin ilimizdeki sonuçlarına bakarak kimsenin, “Ben çok başarılı oldum” deme hakkı bulunmuyor. CHP’liler çok uçuyor, 
5 milletvekilliğinden söz ediyorlardı. Oysa, özellikle yerel seçim sonuçları nedeniyle çok suçladıkları Hurşit Güneş ile Yalçın Kuşkan ekibinin parti adına çok daha başarılı oldukları gözükmüştür. Yarın bu sütunlarda yerim el verdiği ölçüde ilçe sonuçlarını değerlendireceğim. İyi pazarlar. 
Bu yazı toplam 463 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum