1. HABERLER

  2. Sonunda Fuar ne olacak?
Sonunda Fuar ne olacak?

Sonunda Fuar ne olacak?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2004’den sonra uyguladığı politikalar ile bizim şehrimizin şeklini, şemalini, bu kentteki yaşam biçimini çok büyük ölçüde değiştirdi.

A+A-

Spor kalmadı bu şehirde.. Eğlence kalmadı.. Yeni AVM’ler yapıldı.. Ticareti, emniyeti, eğitimi büyük ölçüde FETÖ’cüler ele geçirdi. Her şey gözümüzün önünde yaşandı. Hepsi göz göre göre oldu. Ben kendi açımdan müsterihim. Tek başıma kalsam da direnmeye çalıştım. Ama bir yere kadar. Kent kabul etti bu değişimi. İçine sindirdi. “Madem böyle istiyorlar, biz de böyle yaşarız” dediler..

Bu şehrin elinden Fuar’ı gitti. İzmit’in Fuar alanı, çok müstesna bir bölgeydi. Yaz başında, yılın hiç değilse bir ayı, bu şehir Fuarı ile nefes alırdı. Bu kentin büyük sanayi kuruluşları şehir halkıyla iletişime geçer, çok özel konserler düzenlenir, insanlar akın akın Fuar’a gelip, eğlenirdi.

Fuar’ı sistemli şekilde bitirdiler. Biz Fuar alanında insanlar körkütük sarhoş dolaşsın, mafya bozuntuları çıkıp birbirini vursun istemiyoruz. Fuar alanında uyuşturucu elden ele dolaşsın, alenen gençler uyuşturucu çeksin de demiyoruz. Kocaeli Fuar alanının belli ölçüde temizlenmesi, disipline edilmesi elbette gerekirdi. Ama bizimkiler tamamen bitirdiler.

Misal, “Altınhan” diye bir yer vardı. Tam bir batakhane gibiydi. Büyükşehir bu bölgedeki mekanları boşalttı,  Altınhan’ı yıktı. İyi de yaptı. Ama yerine ne koydu?..

Yine Büyükşehir, Fuar’daki mekanlara bir şekilde çökmüş, belediyeye kirasını ödemeyen, elektrik, su parasını yatırmayan mekanları temizledi. Buna da hiç sesimiz çıkmadı. Doğruydu, haklıydı.
Şimdi 40 yıldır Faik Çelik’in işlettiği, hiçbir olayın yaşanmadığı, kirasını hiç aksatmayan Onur Müzikhol’e “Çık” demişler. Onur Müzikhol de 1 Kasım itibariyle kapanıyor. Tek bir nedeni var. Onur Müzikhol’de hala alkollü içki içilebiliyor.

“Tramvay geçecek” dediniz, Barlar Sokağı’nı yok ettiniz. Fuar’dan ne geçecek?. Onur Müzikhol’ün yerinden tren mi geçecek, oraya uçak mı inecek?..

Kendimden örnek vereyim. İki yetişkin oğlum var. Günün birinde bunlardan biri için bir düğün yapacak olsam, benim çevrem AK Partililerden farklı. Benim ev sahibi olacağım düğünde, isteyen misafirim içkisini de içebilmeli. Ama benim, oğullarım için İzmit’teki 5 yıldızlı otellerde düğün yapacak param yok. Nerede yapacağım?.. Onur Müzikhol son içkili düğün salonlarından biriydi. Neden kapatıyorsunuz?. Neden işletmeciyi çıkartıyorsunuz?. Yerine ne yapacaksınız?..
………..
Sık sık yazıyorum. Ben 2002’de Türkiye’de, 2004’de ilimizde iktidar olan AK Parti’nin insanların özel yaşamına, yaşam biçimine kökten müdahale edeceğine başlangıçta hiç inanmamıştım. Böyle düşünenlerle kavga etmiştim. Ama ilimizdeki gelişmelerden artık kaygı duyuyorum.. Fuar alanında Onur Müzikhol’ün de kapatılması izahı olmayan bir olaydır. Elde ne kaldı? . KYÖD Sosyal Tesisleri, Kocaeli Sanayi Odası Sosyal Tesisleri.. Marinada 3-5 balıkçı teknesi, sahilde 3-5 balık lokantası.. Bu gidişle tek tek hepsine sıra gelecek. Hepimizi hizaya dizecekler. “Size futbol yok. Size basketbol yok. Size eğlence, içki yok. Biz böyle istiyoruz, siz de böyle yaşayacaksınız” diyecekler.. Onur Müzikhol’ün de bu şekilde kapatılmasından büyük kaygı duyuyorum. Merak ediyor ve soruyorum: Boşalttığınız Fuar’da ne yapacaksınız?..

Ben kendi adıma, kendi yaşam biçimimi sürdürmeye ısrar edeceğim. Ama korkarım, yakın gelecekte bu şehirde bunları yazacak birini de bulamayacaksınız.

Referandum gözüktü, arkası seçimdir

AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyasi hedefine adım adım yürüyor.. Birkaç hafta içinde  “Başkanlık Sistemi” içeren Anayasa değişikliği teklifi Meclis’e gelecektir. Ben öteden beri yazıyorum. Denetim sistemi iyi düzenlenmiş, hukukun üstünlüğünü, özgürlükleri, demokrasiyi güvence altına alan, seçim sistemini, siyasi partiler yasalarını da yeniden düzenleyen bir Başkanlık Sistemi’ni destekleyenlerdenim.
Bugünkü gibi, açık açık Anayasa ihlal edileceğine, Başkanlık Sistemi’ne geçip, doğru dürüst bir devlet düzeni kuralım. MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye de bu konuda hak veriyorum.

Salı günü Meclis Grup Toplantısı’nda Bahçeli’nin CHP hakkındaki şu sözlerini not ettim:
“Bunlar düğüne gider zurnayı; hamama gider kurnayı beğenmezler” Bu sözler CHP’nin içinde bulunduğu durumu çok iyi özetliyor. CHP hala, “Ben yaptırmam. Başkanlık Sistemi’ne izin vermem” diyor. Etin ne, budun ne?.. Halkın ne kadarı senin peşinden geliyor. Elbette CHP’ye, “Boynunu bük kabullen” demiyorum.  Ama ülkemizdeki bu siyasi tablo içinde CHP’nin Başkanlık Sistemi’ni engelleyebilecek gücü yok. Buna karşın hala yapılacak anayasa değişikliklerine müdahale etme, belli düzenlemeler yaptırma gücü bulunuyor.

Türkiye’nin yakın geleceği ile ilgili siyasi öngörü şöyledir:
Başkanlık Sistemi içeren Anayasa değişikliği Meclis’e gelir. Sert tartışmalar olur. Ama sonunda, muhtemelen Ocak ayında bu Anayasa değişikliği teklifi, MHP’nin de desteğiyle, Meclis’ten 330’un üzerinde oyu alır. Yani referandum yolu açılır. Nisan veya Mayıs ayında referanduma gidilir. Yüzde 60 civarında oy oranı ile Anayasa değişikliği kabul edilir, Recep Tayyip Erdoğan Devlet Başkanı olur.

Sonrasında, önümüzdeki yılın yaz veya en geç sonbaharında muhtemelen önce erken yerel seçime gidilecektir. CHP gücünün yetmeyeceği işlerle ilgili söylemler üzerinde durmak yerine, şimdiden yerel seçimlere hazırlanmalıdır. Ama girin partinin içine, hala boş işlerle, birbirleri ile uğraşıyorlar..

Cumhurbaşkanı bilse müdahale ederdi
Sadece bu kent değil. Şu sıralar, Türkiye’de futbolla ilgilenen herkes Kocaelispor’u konuşuyor. Kocaelispor Kulübü, 13 Kasım’a kadar Kızılyıldız’a 800 bin Euro bonservis borcunu ödeyemez- bu borç Serhan Gürkan’dan kaldı- 30 Kasım’a kadar vergi ve sigorta borçlarını kapatamazsa, küme düşürülecek ve kapısına kilit vurulacak.

Kocaelispor’u geçmişte de Türkiye konuşurdu. Başarıları, büyüklüğü ile konuşurdu. Şimdi sahipsizliğini, Kocaeli gibi Türkiye’nin en önemli kentinde borçları yüzünden düştüğü durumu konuşuyor. Benim bu konuda söyleyecek çok sözüm kalmadı. Her gün Kocaelispor yazdım. Başkan Bahri Yavuz’u bir kez daha kutluyorum. Müthiş çırpınıyor. İsyan ediyor. Kocaelispor konusunu Türkiye’nin meselesi yaptı. Hala bizim şehrimizde anlamayanlar var.
Eminim, Kocaelispor’un durumunu, sahipsizliğini, AK Parti’ye bu kadar destek vermiş bir kentte düştüğü durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan bilse, ayrıntıları ile öğrense müdahale ederdi. Bu kentteki partililerinin yetkililerine , “Kurtarın şu kulübü, çok ayıp ediyorsunuz” derdi. Sonunda Kocaelispor Kulübü’nün bu konuyu Cumhurbaşkanı’na kadar götürmesi lazım. Buradakilere durumu anlatamadık, Beştepe bizi anlayacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum