1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. SOSYAL MEDYA İMRENDİRİCİLERİ
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

SOSYAL MEDYA İMRENDİRİCİLERİ

A+A-

Sosyal medya çoğu kişi için bir bağımlılık. İyi yönleri de var. Olumsuz yönleri de.

Nasıl kullandığınıza, ne tür paylaşımları izlediğinize, ne aradığınıza bağlı olarak kişiye göre değişiyor. Herkes istediğine bakmakta ve istediğini takip etmekte özgür elbette.

Paylaşımlarda bir taraftan değerler elden gidiyor diye feryat figan klişe paylaşımlar, diğer tarafta o değerlere ters paylaşımlar.

Neyse ki yaz tatili dönemi bayram sonrası bitecek bu görüntüler de son bulacak. Bu tür görüntülerden kaçış yok illaki sayfanıza akıyor. Paylaşımlarda abartı hat safhada. Herkesin sayfasında çok farklı kültür, ekonomi ve sağlık düzeyden insan bulunuyor. Ayrıca sizin takip etmediğiniz kişilere de ağ bağlantısı dolayısıyla o paylaşımlarınız gidiyor. Kaldı ki o insanların çeşitli sebeplerle o işleri, işlemleri, keyifleri yerine getirmeye imkanı olmayabilir. Neler mi?

•Deniz kıyısında ayak resimleri. (Ayağınızı herkese göstermek zorunda mısınız? Yanında belki bir kitap)

•Yiyecek donatılmış masa resimleri (Deniz sefası yapıyoruz bunları da tüketiyoruz Afiyet olsun. Görenlere faydası yok.)

•Hafta sonu kahvaltı ve mangal resimleri. (Kısa metrajlı film tadında. Bu arada müjde yakında sosyal medya mangal kokularını da hissettirebilecekmiş. Mangal resmi paylaşanlara duyurulur. )

•Tatilde gidilen yerde poz poz resim. ( Gittiniz yerin ilginç yönleri ve resimleri olsun, görenler faydalansın. Fakat, düz baktın, yan bastın, biraz güldün, kahkaha attın, her anın fotoğrafı fazla sanki)

•Hastane odasında resimler, hele hele “acilde yatıyorum” resimleri. ( Lüffen hastalığınızı da yazınız ki ahali merakta kalmasın. )

•Ne olduğu belli olmayan yol videosu paylaşımları. (Üstelik ”gece karanlığında yoldayım” paylaşım videoları. Bu yol neresidir, ne anlamı vardır belli değil.)

•Yeni araba paylaşımları ( yeni oyuncağım demek istiyorlar sanırım)

Sizler de örnekleri çoğaltabilirsiniz. Diyeceksiniz ki ne paylaşacağız hepi topu neredeyse bu kadar. Sorun da zaten bu. Gösteriş yapmak dışında paylaşım yapmamak. (Paylaşan gösteriş yaptığının farkında olmayabilir diyeceksiniz ama herkes farkında. )

Bütün bunların altında ilgi bekleme, fark edilme, sadece başkalarından tüketme ama sosyal ahaliye katkıda bulunmama, biraz çocuk ruhluluk yattığını düşünüyorum. Tıpkı çocuklar gibi düşünmeden davranmak ve paylaşmak.

Elbette paylaşım yapılacak, sosyal medya bir paylaşım ortamı. Ama başka paylaşacak konu mu yok. Neden insanları imrendirmek için paylaşım yapılır. Bu toplumun kültüründe imrendirmek hoş değildir.

İmrendirmenin her türlüsü abes duruyor. Hatta çeşitli kurum ve kişilere yardım yapıldığında bu durumun ilan edilmesi paylaşılması bile hoş değil. Belki yardım alan kişi deşifre olmak istemiyor. İnsanları yardım yapmaya imrendirmenin farklı yolları var. Yani illaki yardım ettiğinizi göstermek zorunda değilsiniz.

Başkalarının hayatını kolaylaştıracak, zorlukları aşacak, bilgiye bilgi katacak, meraklandıracak, aydınlatacak, iyi davranışlara yöneltecek bilgiler herkesin hayatında vardır. Ama ego, imrendirme paylaşımlarını emrediyor.

Ayrıca unutmayınız ki sizin için çok sıradan olan iş, işlem ve keyifler başkaları için zor hatta o dönem için ulaşılmaz olabilir.

Sözün özü; Sosysal medyada biraz daha dikkat. Ortam kalabalık. Yüzlerce göz sizi görüyor. İmrendirmeye gerek yok.

Bu yazı toplam 1847 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.