1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Sosyal medyanın getirdikleri ve götürdükleri
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal medyanın getirdikleri ve götürdükleri

A+A-
Silah, bıçak ve ateş… Bunlar yerli yerinde kullanıldığı zaman fayda sağlar. Amaç dışı kullanıldığında da felaketlere sebebiyet verebiliyorlar. İşte sosyal medya da tıpkı bu üç nesne gibidir. Tebliğ maksatlı, ikaz edici olduğu zaman fayda sağlar; kötü niyetle kullanıldığı zaman da yuva yıkar ve birçok felaketlere davetiye çıkarır. 
Nasıl ki silah ve bıçak haydudun elinde olduğu zaman tıpkı serseri mayın gibi nerede ve ne zaman hangi tahribatı yapacağı belli değilken, keza ateşin de yerli yerinde kullanılmaması ve kundaklama amaçlı kullanılması halinde ne tür felaketlere davetiye çıkartabiliyor; amacına uygun kullanılması halinde de ısınma ve pişirme gibi birçok faydalı işlere yarıyorsa, işte sosyal medya da aynen böyledir.
Birçok yuvanın bu sosyal medyanın kontrolsüz ve denetimsiz yapısından kaynaklı olarak yıkıldığına, ailelerin perişan olduğuna ve bakılmaya muhtaç çocukların sokaklarda sabahlamalarına sebep olduğuna tanık olmuşuzdur. 
Her gün yazılı ve görsel basında buna benzer haberlere tanık oluyoruz. Sosyal medya üzerinden tanışıp anlık şehvetine yenik düşerek eşini ve çocuklarını yüzüstü bırakıp kaçan genç kadınlardan tutun, aynı davranışları sergileyen babalara da rastlamak mümkün. Sınır tanımaz özgürlüğün, denetimsiz sosyal yapının ve edep ve ahlaktan yoksun bir yaşam tarzının normal bir yaşam tarzı gibi göstermek, medeniyet ve modernizm olarak takdim edildiği toplumumuzda daha başka ne beklenebilir ki?
Öğretmeni ile öğrencisinin arasındaki gönül ilişkisinden tutun da aile içi ensest ilişkilere varıncaya kadar birçok edep dışı çarpık ilişkilerin normal sayıldığı bir topluma doğru tedricen de olsa eviriliyoruz. Tüm bu çarpık ilişkilerin yaşanmaması ya da minimize edilebilmesi için ciddi bir sosyal restorasyon projesine ihtiyaç vardır. Bunu yapmadığımız sürece ait olduğumuz medeniyet havzamızdan süratlice ayrılarak batının batmakta olan o çarpık yaşam tarzına doğru, o bataklığa hızlı bir şekilde evirilmenin tehlikesiyle karşı karşıya kalırız. 
Ailelerimiz başta olmak üzere, ilgi duyan herkesin bu tehlikeyi göz önünde bulundurarak eş ve çocuklarımızı bu tür zararlı unsurlardan uzak tutmaya, filtreleme yaparak erişimlerini kontrol altına tutup davranışlarını da gözeterek erken önlem almak için çaba sarf etmeye davet ediyorum. 
Sonra m? Sonra çok geç olabilir.        
Bu yazı toplam 709 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.