1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Spor Salonumuz, haziran sonuna kadar “Off” oldu
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Spor Salonumuz, haziran sonuna kadar “Off” oldu

A+A-
Bu şehirdeki plansızlık, bu şehirdeki boş vermişlik, bazen beynimi karıncalandırıyor, kalbimi sıkıştırıyor. Anlatmaya çalışacağım konu, bazı okurlarıma çok saçma, çok basit gelebilir. Ama bence öyle değil.. 
Bizim şehrimizin 2 temel sorunu var. Biri yıllardır giderilmeyen eksiklerimiz. Örneğin doğru dürüst bir toplu taşıma sistemi kuramadık.  Trafiği düzeltmek anlamında gerekli yerlere köprülü kavşakları, battı-çıktıları yapamadık. Bunlar eksiklerimiz. 
Bir de elimizde bulunmasına rağmen kullanamadığımız, değerlendiremediğimiz kıymetlerimiz var. Örneğin, Cengiz Topel Havaalanımız var, uçaklar gelip gitmiyor. İzmit Körfezi gibi çok önemli bir su yolumuz var, vapurlar doğru dürüst çalışmıyor. Örnekleri çoğaltabiliriz. 
……….
Bu şehrin iki yıldan beri değerlendiremediği çok önemli bir tesisi de Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu’dur. 
Bu spor salonunun yapımı, 1990’lı yıllarda gündeme geldi. İzmit için o dönemlerde de ihtiyaçtı.  İnşaatı başladı. O yıllarda Türkiye ekonomisi malum. IMF’ya borçlu, 70 Cent’e muhtaç.  Gelip geçen iktidarlar, bizim şehrimizde yapılacak dev spor salonu için para bulamadılar. Yahya Kaptan’da atılan temel, çürümeye terkedilmişti. 
Sağ olsunlar, AKP iktidara geldi, göstermelik temeli atılıp bırakılan Yahya Kaptan’daki spor salonuna el attı. AKP’li bazı uyanık Bakanlar, bizim spor salonu için bütçede ayrılan paraları, kendi seçim bölgelerindeki spor tesisleri inşaatlarına aktardılar. Başlangıçta 10 bin kişi kapasiteli olarak projelendirilen tesis, sonra küçültüldü. Kapasitesi 5 bin kişiye indirildi. AKP iktidarı döneminde, 2004’den sonra Yahya Kaptan’daki spor salonu inşaatı yeniden başladı. Yine aksadı. Yine ödenekleri kısıldı, gecikti. Ama iki yıl kadar önce tamamlandı. 
………..
İzmit Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu, bugün Türkiye’’de kendi alanında en yeni, en modern tesistir.  Yaklaşık 2 yıl önce açıldı. Ama bugüne kadar bu spor salonunda ulusal veya uluslararası düzeyde önemli bir spor organizasyonu yapılamadı. 
Trabzon’da, Mersin’de, Kayseri’de, Gaziantep’te, hatta komşu Adapazarı’nda çok daha küçük, çok daha eski spor salonlarına çok önemli spor organizasyonları verildi.  Bu salon yapılmadan önce, elbette İzmit’in köhnemiş Atatürk Spor Salonu için büyük organizasyon talep edemezdik. Ama Yahya Kaptan’daki yeni salon açıldıktan sonra, burada Türkiye Şampiyonası, Avrupa Şampiyonası finalleri bile yapabilirdik. Üstelik, eskiden bizim şehrimizde bu tür organizasyonların yükünü karşılayacak otel kapasitesi de yoktu. Artık, bu konuda da sıkıntı yok. 
Türkiye, basketbolda, voleybolda Avrupa Şampiyonalarına, dünya şampiyonalarına evsahipliği yaptı.  Basketbolda, voleybolda Türkiye şampiyonası finalleri düzenlendi. Bizim şehrimizden hiçbir yetkili, “Bizim de salonumuz var. Bir büyük organizasyonu da bize verin” demedi. Belki hala Basketbol Federasyonunun, Voleybol Federasyonunun İzmit’te böyle bir salonun bulunduğundan bile haberi yok. 
………..
Şahit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda, açıldığından buyana siyasi parti kongreleri yapıldı. Semah gösterileri yapıldı. Rize’nin, Trabzon’un kurtuluş yıldönümleri kutlandı. Mekke’nin fethinin yıldönümü kutlandı. 
Yani, spor için yapılan dev salonda, spordan başka her şey yapıldı. Şimdi de bu dev spor salonumuz, 7 Haziran seçimleri için İl Seçim Kurulu’na tahsis edildi. 
Haziran ayı sonuna kadar, Yahya Kaptan’daki spor salonu, her türlü etkinliğe kapalı.  Seçim kurulları burada çalışacak. Bir bakıma iyi oldu, siyasetçiler, hemşeri dernekleri de salonu kullanamayacak. Ama bu aylar,  voleybolda, basketbolda final ayları. Okul sporlarında pek çok branşta final zamanı. Biz, ilimizde Seçim Kurulu’na tahsis edecek başka bina, salon bulamıyor, modern, büyük spor salonumuzu veriyoruz. 
……….
Benim içim gidiyor.. Biraz bu konu üzerinde kafa yorulsa, biraz bu konu üzerinde çalışma yapılsa, Seçim Kurulu için başka bina bulunabilirdi.  Verin 42 Evler’deki Hasan Gemici Spor Salonunu. Verin yine 42 Evler’deki gençlik merkezini. Bakın, aylardır yıkamadınız. Verin boşalan Yenimahalle’deki eski Cezaevi binasını. 
Seçim Kurulları her yerde çalışabilir. Ama en kolay iş, “Ver Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunu kurtul” oluyor. 
Yazık bu şehre, Spor etkinliklerinden vazgeçtim. Bu şehirde zaten ne futbol, ne salon sporları var. Bugün binlerce genç YGS’ye giriyor. Lise gençliği, bu sınav yüzünden büyük sıkıntılar çekti. Bunalıma girdiler..  Büyükşehir Belediyesi’nin de, İzmit Belediyesi’nin de çok büyük imkanları var. Bugün İzmit’e gençlerin sevdiği ünlü bir sanatçıyı getirseler.. O salonda bir büyük konser düzenleseler. “Elinde YGS giriş belgesi bulunan gençlere bu konser bedava” deseler.. 
Yer yerinden oynar İzmit’te . Sınavdan çıkan, üzerlerindeki çok büyük yükü atan gençler hoplar, zıplar, şarkılar söyler, oynar, stres atar, moral bulurlar. 
Yahya Kaptan’da Türkiye’nin en modern, en görkemli spor salonlarından birini yaptık. İki yıldır, spor için kullanamadık. Şimdi, Seçim Kurulu’na verdik, haziran sonuna kadar salonu kapattık. Yazık günah. Bu şehir için, bu şehrin gençleri, çocukları için üzülüyorum. 
Bir dahaki seçimler 2019’da. İlimiz yetkilileri,  önümüzdeki 4 yıl içinde oturup, düşünsünler. Hiç değilse 2019’daki seçimler için İl Seçim Kurullarına yeni bir bina bulalım da salon sporlarında final dönemi olan bahar aylarında bu görkemli spor salonumuzu böyle heba etmeyelim.
Bu yazı toplam 354 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.